Verslas

2021.01.14 17:07

Nors Guoga – vis dar Seimo narys, jis jau skelbiamas Kanados įmonės vadovu

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.01.14 17:07

Vos prieš porą dienų paskelbęs apie apsisprendimą palikti Seimą, su Darbo partija į jį patekęs Antanas Guoga jau skelbiamas Kanados įmonės „Cypherpunk Holdings Inc“ vadovu. Nors parlamentaro statusą A. Guoga išlaikys dar bent savaitę, bendrovė oficialiai paskelbė apie jo sugrįžimą.

LRT.lt primena, kad dar vakar A. Guoga tikino bendrovėje nedirbantis ir esantis tik jos akcininkas, nors bendrovės pranešimuose jis iki šiol buvo nurodomas kaip įmonės vadovas.

Be to, paskelbęs apie savo apsisprendimą palikti Seimą, A. Guoga tvirtino, kad tai daro dėl to, jog nebus įgyvendinti rinkėjams duoti pažadai.

Bendrovės pranešime nurodoma, kad A. Guoga mandato atsisakė nuo sausio 13 d.

LRT.lt dėl komentaro kreipėsi į A. Guogą, tačiau atsakymo kol kas negavo.

Apie savo sprendimą turi paskelbti VRK posėdyje

Anot Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkės Lauros Matjošaitytės, šiuo metu A. Guoga tebėra Seimo narys ir kitų pareigų užimti negali, nes apie savo apsisprendimą pasitraukti iš parlamento jis oficialiai nepaskelbė VRK posėdyje.

Kaip primena L. Matjošaitytė, remiantis Seimo rinkimų įstatymu, Seimo narys gali atsisakyti Seimo nario mandato ir tokį savo apsisprendimą jis turėtų pakartoti VRK posėdyje.

Prieš priimdami sprendimą dėl Seimo nario įgaliojimų nutraukimo, anot L. Matjošaitytės, VRK nariai privalo įsitikinti, kad asmuo tvirtai apsisprendęs ir niekas jo apsisprendimui, valiai įtakos nedarė.

„Dabar VRK nėra priėmusi sprendimo dėl Seimo nario Antano Guogos įgaliojimų pripažinimo nutrūkusiais anksčiau termino. Komisija nebuvo susirinkusi šią savaitę į komisijos posėdį. Kitas komisijos posėdis, apie kurį informuotas ir ponas Antanas Guoga, vyks kitą savaitę. Taip kad šią savaitę, iki to laiko, kol komisija nepriims sprendimo, kol komisijos sprendimas neįsigalios, Seimo narys turi visas jo teises, visus įgaliojus“, – nurodo L. Matjošaitytė.

Jos aiškinimu, būtent komisijos posėdyje yra nutariama, nuo kurios dienos Seimo narys netenka įgaliojimų. Taigi tik nuo tos dienos jis gali, pavyzdžiui, užimti kitas pareigas.

„Komisija savo posėdyje priima sprendimą ir sprendime aiškiai nurodo, nuo kurios dienos Seimo nario įgaliojimai pripažįstami nutrūkusiais. Atitinkamai nuo tos dienos pasibaigia įgaliojimai ir padėjėjų, jeigu asmuo tokių turi, visi santykiai padėjėjų taip pat pasibaigia su Seimo nariu, Seimo nario pažymėjimas pripažįstamas negaliojančiu ir t. t.“, – komentuoja L. Matjošaitytė.

VRK pirmininkės aiškinimu, gali būti numatoma, kad Seimo nario įgaliojimai nutrūksta kitą dieną po VRK posėdžio arba Seimo nariui gali būti suteikiamos kelios dienos pabaigti darbams. Tai gali lemti ir Seimo nario užimamos pareigos parlamente, komitetuose ar kt.

Pranešimuose buvo nurodomas kaip vadovas

LRT.lt primena, kad dar trečiadienį A. Guoga tvirtino, jog iš kanadiečių bendrovės „Cypherpunk Holdings Inc“, kurios internetinėje svetainėje ir dokumentuose vis dar buvo nurodomas kaip vadovas, pasitraukė prieš tapdamas Seimo nariu ir tebuvo jos akcininku.

Internete galima rasti dar lapkričio mėnesį spaudoje platintus pranešimus apie įmonę „Cypherpunk Holdings Inc“, kurios vadovu pranešimuose vis dar minimas A. Guoga.

Kanados vertybinių popierių biržoje gruodį įmonės platintuose pranešimuose Seimo narys taip pat yra nurodomas įmonės vadovu.

Pavyzdžiui, 2020 m. gruodžio 30 d. „Cypherpunk Holdings Inc“ per biržą išplatintame pranešime apie užbaigtą investicinį sandorį, A. Guoga komentuoja įvykdytą sandorį bei yra įvardijamas įmonės vadovu. Gruodžio 18 d. įmonės platintame pranešime per biržą A. Guogos vardas įrašytas prie asmenų, pasirašiusių dokumentą, o parlamentaras ir vėl pristatomas įmonės vadovu.

Apie savo veiklą įmonėje „Cypherpunk Holdings Inc“ A. Guoga dar prieš rinkimus yra nurodęs VRK pateiktoje privačių interesų deklaracijoje, tačiau deklaracijoje minima, kad parlamentaras įmonėje dirba konsultantu, o ne jai vadovauja.

Pats A. Guoga trečiadienį situaciją LRT.lt sutiko pakomentuoti SMS žinute. Jo teigimu, veiklą įmonėje jis sustabdė dar iki tampant Seimo nariu.

„Dar iki tampant Seimo nariu mano veikla įmonėje buvo sustabdyta neterminuotam laikotarpiui. Esu tik investuotojas“, – LRT.lt rašė A. Guoga.

Paklaustas, kodėl iki dabar per biržą platinamuose įmonės pranešimuose jis vis dar yra minimas „Cypherpunk Holdings Inc“ vadovu, A. Guoga pažymėjo, kad komentarai duoti ir dokumentai pasirašyti kaip įmonę paliekančio vadovo bei patikino, kad gali atsiųsti dokumentus, įrodančius, kad jis pasitraukė iš įmonės valdybos.

A. Guoga pridūrė, kad būdamas Seimo nariu jokio atlygio iš įmonės „Cypherpunk Holdings Inc“ negavo. Taip pat jis minėjo, kad kaip investuotojas vis dar dalyvauja „Cypherpunk Holdings Inc“ veikloje.

„Aš dalyvauju ir ten („Cypherpunk Holdings Inc“ – LRT), ir kitur kaip investuotojas. Turiu 100 įmonių“, – pridūrė jis.