Verslas

2016.03.30 14:07

Nuo ketvirtadienio „NordBalt“ perduodama elektra vėl prekiaujama rinkoje

LRT.lt 2016.03.30 14:07

Nuo ketvirtadienio atnaujinamas Lietuvos ir Švedijos elektros jungties „NordBalt“ darbas bandomuoju režimu. Nustatyta, kad kovo 18 d. Švedijos pusėje „NordBalt“ atsijungė dėl gedimo požeminio kabelio kietojoje movoje, kuri jungia kabelio atkarpas, skelbiama pranešime spaudai.

Gedimo vieta – 6 km nuo jūros kranto Švedijos teritorijoje – buvo nustatyta praėjusį penktadienį, kovo 25 d. Gedimas buvo operatyviai šalinimas visą šventinį savaitgalį. Pažeista kabelio dalis buvo atkasta, ties ja buvo sumontuoti specialūs konteineriai remontui. Keli metrai kabelio ir sugedusi mova buvo pašalinti, kabelio dalys sujungtos nauja atkarpa ir dviem movomis.

Kovo 28 d. vakare užkasus kabelį buvo pradėti įtampos bandymai. Jie sėkmingai užbaigti vakar vakare.

450 km ilgio „NordBalt“ jungtį sudaro aukštos įtampos nuolatinės srovės keitikliai Lietuvoje ir Švedijoje, transformatorių pastotės, jūrinis ir sausumos kabeliai, valdymo, relinės apsaugos, automatikos ir gaisro gesinimo sistemos. Palyginti su kitais elektros įrenginių ar oro linijų sutrikimais, kabelių jungčių gedimus sudėtinga pašalinti ir prireikia daugiau laiko pirmiausiai dėl to, kad sudėtinga nustatyti gedimo vietą – kabeliai yra užkasti po žeme ir jų sutrikimai ieškomi specialiais prietaisais.

Pagal Europos elektros perdavimo sistemos operatorius vienijančios asociacijos ENTSO-E duomenis, per 2013 m. kiekviena iš 14 Šiaurės Europoje veikiančių aukštos įtampos nuolatinės srovės elektros jungčių atsijungė vidutiniškai po 9,8 karto, o jų gedimų šalinimui prireikė nuo kelių valandų iki kelių mėnesių.