Verslas

2021.01.14 11:20

Geros žinios keliautojams – dėl COVID-19 neįvykus kelionei, pinigus galės atgauti kur kas greičiau

atnaujinta 11.30
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.01.14 11:20

Seimas sutrumpino laiką, per kurį kelionių agentūros privalo grąžinti už keliones sumokėtus pinigus, kelionei neįvykus dėl COVID-19 pandemijos. Šis laikotarpis vėl grįžta prie 14 dienų termino, tačiau Seime buvo priimta papildoma sąlyga – terminas bus pradėtas skaičiuoti nuo vasario vidurio.

Už visą projektą pasisakė 119 Seimo narių, prieš balsavusiųjų nebuvo, susilaikė 1 parlamentaras.

Pasiūlymą termino skaičiavimą perkelti į vasario mėnesį pateikė du Seimo nariai – Andrius Bagdonas ir Andrius Kupčinskas.

„Būtų pradedamas skaičiuoti ne nuo įstatymo įsigaliojimo dienos, o nuo vasario 15 d. taip buvo rastas kompromisas tarp visų pusių“, – argumentuodamas kalbėjo vienas iš pasiūlymo autorių A. Kupčinskas.

Stasys Šedbaras, pristatydamas Teisės ir teisėtvarkos komiteto nuomonę, nurodė, kad pasiūlymas komitete daugumos nesurinko. Pasisakiusieji prieš ar susilaikiusieji nurodė, kad toks pasiūlymas prieštarauja direktyvai.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, komentuodama pataisą, ragino palaikyti pasiūlymą, nes tai suteikia galimybę peržiūrėti paskolų sąlygas, taikomas kelionių organizatoriams, tačiau, anot jos, taip pat būtų apsaugoti ir vartotojai.

„Dar nepažeistume jokių europinių procedūrų, tai kviečiu palaikyti kolegų pasiūlymą“, – ragino A. Armonaitė.

Už pasiūlymą pasisakė 84 Seimo nariai, prieš – 10 parlamentarų, susilaikė 28.

Pasisakiusiųjų prieš visą projektą nebuvo. Komentuodamas pateikimą konservatorius Mykolas Majauskas atkreipė dėmesį, kad per laikotarpį nuo pirmojo karantino daugelis organizatorių atsiskaitė su keliautojais. Keblumų šiuo metu kyla tik didiesiems kelionių organizatoriams.

„Liko kelios didžiosios [kelionių agentūros], kurios iki šiol delsia, argumentuodamos, kad negali gauti pakankamos valstybės paramos. Jeigu išskirtume kelis didžiausius, pavyzdžiui, „Novaturas“, tai jie gavo lengvatinę 1 mln. eurų paskolą. Mano duomenimis, dar apie 1,2 mln. eurų yra atidėję mokesčių, kuriuos sumokės vėliau. Taigi nėra taip, kad valstybė nesuteikia pagalbos. Iš tiesų ta pagalba gana ekstensyvi ir reikšminga“, – tvirtino M. Majauskas.

Jo vertinimu, per iki vasario 15 d. numatytą mėnesį ir šie organizatoriai gali numatyti priemones, kaip su keliautojais atsiskaityti laiku.

Kiti motyvus išsakę parlamentarai taip pat pasiūlymą ragino palaikyti, argumentuodami, kad suteiktas mėnuo padės pasirengti ir bendrovėms, ir apsaugos keliautojų teises.

LRT.lt primena, kad praėjusių metų gegužę pinigų grąžinimo terminas buvo prailgintas iki 90 dienų, siekiant palengvinti naštą kelionių organizatoriams. Vis dėlto Europos Komisija (EK) konstatavo, kad tai pažeidžia keliautojų teises.

Lietuvos turizmo rūmų vadovė Žydrė Gavelienė BNS yra sakiusi, kad su klientais atsiskaitė dar ne visi kelionių organizatoriai. Jos žiniomis, dar nėra grąžinta apie 3 mln. eurų. Tarp neatsiskaičiusiųjų – didieji kelionių organizatoriai.

Seimas pernai balandį įteisino ir specialius vienerių metų trukmės kuponus – jų gavo keliautojai, negalėję išvykti į apmokėtas keliones dėl karantino. Jei per šį laiką jie bus nepanaudoti, agentūros privalės per 14 dienų grąžinti pinigus.