Verslas

2021.01.13 18:14

Netinkamai vakciną pervežusios įmonės atstovas: suveikė žmogiškasis faktorius, likimas

LRT RADIJAS, LRT.lt2021.01.13 18:14

Įmonės „Radusa“, netinkamai pervežusios vakciną, atstovas LRT RADIJUI teigė, kad vakcina buvo laikoma 2 laipsniais aukštesnėje temperatūroje, nei turėjo būti, o tai esą įvyko dėl žmogiškosios klaidos. 

Sveikatos apsaugos ministerija ketvirtadienį buvo informuota, kad sausio 12 d. galimai buvo pažeista šalčio grandinė transportavimo metu, pristatant dviejų farmacijos kompanijų „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakciną į koordinuojančius centrus: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas ir Respublikinę Panevėžio ligoninę.

Vakciną pervežusios įmonės „Radusa“ atstovas Antanas Augūnas LRT RADIJUI teigė, kad netinkama temperatūra susidarė vakcinos krovimo metu.

Vadinasi, toks žmogiškasis faktorius, likimas. Patys dar mąstome, kodėl taip atsitiko.

„Pakrovimo metu dviem laipsniais aukščiau buvo nustatytas logeris (temperatūros ir drėgmės duomenų matuoklis). Vadinasi, toks žmogiškasis faktorius, likimas. Patys dar mąstome, kodėl taip atsitiko. Tyrimas yra pradėtas, todėl dar nieko negalime sakyti tiksliai. Dviem laipsniais temperatūra pakrovimo metu buvo aukštesnė, nei reikėjo. Čia turbūt žmogiškasis faktorius suveikė“, – LRT radijui sakė A. Augūnas.

Minimoje siuntoje buvo 4680 vakcinos nuo COVID-19 ligos dozių: po 2340 vakcinos dozių Kauno ir Panevėžio regionams.

Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė LRT RADIJUI teigė, kad temperatūros svyravimas buvo nedidelis.

„Šalčio grandinė nenutrūko, tiesiog buvo temperatūriniai svyravimai. Buvo nežymus temperatūros kritimas žemiau 60 laipsnių šalčio. Šitą atvejį turėjom įsivertinti, ar toks temperatūros svyravimas yra toleruotinas ir neturi įtakos vakcinos kokybei.

Vakcinos yra gabenamos sausame lede, todėl normalu, kad tam tikri temperatūros svyravimai yra įmanomi. Kai temperatūros kritimas yra virš gamintojo nustatytos ribos, tokius atvejus turime pasitikrinti, ar viskas gerai su vakcina“, – kalbėjo J. Grebenkovienė.

Iš pradžių kilo abejonių, ar dėl temperatūros pokyčių vakcina bus tinkama naudoti, tačiau vėliau SAM iš „Pfizer“ atstovybės Lietuvoje gavo patvirtinimą, kad vakcinos yra tinkamos naudojimui.

„Vadovaujantis gamintojo pateiktais stabilumo tyrimų duomenimis, buvo nustatyta, kad minėtas transportavimo sąlygų temperatūrinis nuokrypis yra leistinose ribose. Aukščiau minėti produktai yra tinkami tolimesniam naudojimui“, – rašoma vakcinos gamintojų pateiktame komentare.

LRT.lt primena, kad 462 tūkst. eurų vertės vakcinų gabenimo konkursą laimėjo anksčiau veganinį maistą gaminusi ir 2 darbuotojus turinti įmonė „Sotus derlius“. Pastaroji vakcinos gabenimo paslaugoms samdosi subrangovą, 7 darbuotojus turinčią įmonę „Radusa“.