Verslas

2016.03.30 13:06

Protestuotojai minėjo „pienininkystės laidotuves“

Martynas Tovarovas, LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS, ELTA2016.03.30 13:06

Siekdama atkreipti dėmesį į pienininkų problemas, Lietuvos pieno gamintojų asociacija trečiadienį Vilniaus centre surengė protesto akciją. Pasak jos organizatorių, jei nepavyks išspręsti problemų taikiai, ateityje gali būti blokuojami keliai.

Demonstraciją žemdirbiai trečiadienio ryte pradėjo nuo Seimo, kur, policijos duomenimis, susirinko apie pusantro tūkstančio žmonių. Į protesto akciją automobilio priekaboje atgabenti karvės griaučiai, dalis piketuotojų buvo persirengę karvėmis.

Piketuotojai laikė plakatus su perbraukta žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės nuotrauka, ragino premjerą atleisti ministrę iš pareigų. Plakatuose taip pat raginama įvesti 5 proc. lengvatinį pridėtinės vertės mokestį (PVM) maisto produktams, nežlugdyti ekologinių ūkių. Kiti užrašai skelbė: „Ar bus tunelio gale šviesa, ar atsiras ūkininko tiesa?“, „Jei gaminsime pienelį, ilginsime sau vargelį“, „Ūkininkui centai, ministrei procentai“. Protesto scenarijus priminė laidotuves, protestuotojai nešė karstą, vienas iš protestuotojų buvo persirengęs kunigu, orkestras grojo gedulingą maršą.

Dalis piketuotojų į Seimą bandė įsinešti apie 60 litrų pieno, tačiau apsauga dalyvių neįleido. Vėliau Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė dalį ūkininkų pasikvietė pas save į kabinetą ir nurodė pieną „išdalinti nepasiturintiems“.

Susitikimas su L. Graužiniene buvo „be naudos“

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas, susitikęs su Seimo pirmininke, pareiškė, kad valdžia nieko nepažadėjo pieno gamintojams. Seimo vadovės atstovas sako, jog susitikimas nebuvo planuotas.

„Ką ji gali pažadėti, kad nieko negali. Ateina į ministeriją, pavyzdžiui, irgi dirbti žmonės, kurie to darbo neišmano“, – po susitikimo su Loreta Graužiniene BNS teigė Jonas Vilionis. Daugiau pokalbio su Seimo vadove turinio jis nekomentavo.

Seimo pirmininkės atstovas spaudai Rosvaldas Gorbačiovas BNS sakė, kad susitikimas nebuvo planuotas: „Toks susitikimas nenumatytas darbotvarkėje“.

Ūkininkų ir L.Graužinienės, pokalbis truko apie 20 minučių, ir, pasak žemdirbių, buvo „be naudos“.

Su L.Graužiniene susitiko 4 ūkininkai – daugiau kaip 200 karvių ūkį turintis Vidmantas Navickas, 40 melžiamų karvių auginanti Audronė Miškinienė iš Alytaus rajono, daugiau kaip 80 karvių savininkė Zita Kaušakienė iš Kupiškio rajono bei J. Vilionis.

A.Miškinienė BNS teigė susitikimu likusi nepatenkinta, Seimo vadovė pasiūliusi jiems reikalavimus išdėstyti raštu: „Nors tai jau buvo padaryta n kartų“.

„Kodėl perdirbėjai nesusimažina pelnų, kodėl mūsų sąskaita visas mažėjimas “, – piktinosi Z.Kaušakienė.

V. Baltraitienė apie atsistatydinimą neužsiminė

Su protestuotojais susitikti išėjusi V. Baltraitienė sakė, kad „padaryta yra viskas, kas įmanoma, ir daroma toliau“.

Švilpimu ir kiaušiniais ūkininkų pasitikta ministrė kalbėjo, kad klausimų negalima išspręsti piketais.

„Mes sprendžiame tuos klausimus, iš valstybės biudžeto numatyta 18 milijonų eurų. Šiandien ir rytoj apie paramą pieno sektoriui kalbėsime su komisaru, kitų Baltijos šalių ministrais“, – sakė V. Baltraitienė.

Ministrės teigimu, šiuo metu sunku visam žemės ūkiui, ne tik pieno sektoriui.

„Iš tiesų labai sunku visam žemės ūkiui, bet pieno ūkiams ir ypač smulkiausiems – ypač. Vakar susitikę su perdirbėjais šnekėjome, įrodinėjome, kad negalime tiek mažinti pieno supirkimo kainų, iki 11 centų. Aš buvau šokiruota, kai perdirbėjai pasakė: „o mums ir nereikia šitų smulkiųjų“. Man gaila, kad šiandien čia nėra perdirbėjų, kad jie nestovi akis į akį su jumis, kad jie neišsako savo pozicijos“, – protestuotojams sakė V. Baltraitienė.

Nors susirinkę protestuotojai reikalavo ministrės atsistatydinimo, ministrė apie tai neužsiminė. Ji ragino ūkininkus kooperuotis, teigdama, kad tai pasaulyje plačiai paplitusi praktika.

„Iš 32 tūkst. ūkių, kurie pristato pieną, parduoda, net 26 tūkst. yra iki 10-ties karvių. Pasaulyje visur veikia kooperatyvai, ir ne tik superka, bet ir perdirba pieną. Ta linkme einame ir mes – ir pienas.lt, ir Kooperacijos įstatymas priimtas, kuris neleidžia susikurti fiktyviems kooperatyvams, valdomiems vienos šeimos ar giminės. Palaipsniui einame tuo keliu, kaip ir kitos valstybės, bet reikia visų noro, visų pastangų ir tokios visų vienybės, kokia šiandien yra pas jus“, – kalbėjo žemės ūkio ministrė.

Grasina kelių blokavimu

„Jeigu nepavyks išspręsti problemos taikiai, kitas žingsnis gali būti kelių blokavimas“, – BNS sakė pikete dalyvaujantis Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

Pasak jo, pieno sektoriaus padėtį galėtų padėti išspręsti specialus fondas, kurį reikėjo steigti dar 2012 metais, kai buvo prabilta apie pasaulinę pieno krizę. Be to, jo teigimu, žemdirbiams reikėtų grąžinti dėl vadinamosios moduliacijos – sumažintų tiesioginių išmokų – patirtus nuostolius.

Seimui praėjusią savaitę priėmus kainų reguliavimą numatančias įstatymo pataisas, jį neigiamai vertino daugelis pieno perdirbėjų ir kai kurie pieno gamintojai. V. Baltraitienė teigė, jog kainų reguliavimas laisvoje rinkoje nėra geriausias variantas spręsti sektoriaus problemas, tačiau įstatymas turėtų apginti smulkiuosius pieno gamintojus, kurie kenčia dėl smukusių pieno supirkimo kainų.

Tačiau kai kurie ekspertai teigia, jog reguliuojant kainas, perdirbėjai iš viso nepirks pieno iš smulkių gamintojų – didžiosios pieno perdirbimo įmonės jau ruošiasi nutraukti su jais sutartis.

Balandžio pradžioje iš valstybės biudžeto pieno gamintojams turėtų būti išmokėta 18 mln. eurų kompensacija, be to, Lietuva vasarį pateikė Europos Komisijai prašymą skirti papildomai 75 mln. eurų paramos šalies pieno sektoriui.

Lietuvos pieno gamintojams neigiamos įtakos daro Rusijos embargas ir pasaulinėje rinkoje smukusios kainos.

Žada nuo ministerijos nesitraukti mėnesį

Dalis protestuotojų žada nesitraukti nuo Žemės ūkio ministerijos visą mėnesį, o kraštutiniu atveju sako blokuosią kelius. 

„Šiandien žemdirbiai nutarė, kad protesto akcija tęsis visą mėnesį, bus keliami reikalavimai ir žiūrima, kaip jie vykdomi, vienas iš reikalavimų – net ministrės (Virginijos Baltraitienės, – ELTA) atsistatydinimas, nes paskutiniu metu ji nesugeba valdyti situacijos ir ministerija dirba chaotiškai. Ūkininkai pasilieka ir kraštutines priemones, tai yra kelių blokavimą“, – sakė Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas. 

Jis kritiškai įvertino praėjusią savaitę Seimo priimtą įstatymą, kuriuo iki 2017 m. nustatytos minimalios pieno supirkimo kainos – ne mažiau kaip 165 eurai už toną supirkėjams ir perdirbėjams, ir ne mažiau kaip 130 eurų už toną tarpininkams. Šio įstatymo dar nepasirašė prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

„Ar tai skubota, ar tai pilnatis? Jeigu žiūrint dėl fiksuotos kainos, tai buvo padaryta 2003 metais, kodėl tokia kaina? Kodėl ne didesnė? Jei būtų kalbama apie Europos vidurkį, būčiau labiau supratęs, šiandien šita kaina vis tiek nepadengia savikainos. Mintis kilo, kad čia padėsim smulkiesiems statytojams, bet kas atsitiko? Perdirbimo įmonės jau šiandien įspėjo smulkesnius ūkininkus, kad, jeigu šitas įstatymas įsigalios, nuo tos dienos iš jūsų nebepirksime pieno“, – piktinosi A. Stančikas. 

Į protestą susirinkę ūkininkai piktinosi sunkiai begalį išgyventi. „Skaudžiausia, kad labai mažos pieno supirkimo kainos. Už pieną moka 10,5 cento. Juokas ima“, – piktinosi keturias karves auginanti ūkininkė iš Molėtų rajono. 

Panašiai kalbėjo ir 35 melžiamas karves auginantis ūkininkas Rimantas iš Plungės rajono. 

„Jeigu savikaina yra 17 centų, o gauni 15 centų, tai dar turi padengti kaštus, kad išgyventum“, – kalbėjo vyras. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt