Verslas

2021.01.13 13:56

Astravo AE blokadai ir tinklų sinchronizavimui nutarta sudaryti komisiją ir grupę

atnaujinta 14.42
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.01.13 13:56

Vyriausybė trečiadienį nutarė sudaryti komisiją, kuri koordinuotų ir užtikrintų efektyvią elektros tinklų sinchronizaciją, tinklo patikimumo ir saugumo priemonių stiprinimą, jų įgyvendinimą bei priemones, skirtas Astravo atominės elektrinės (AE) grėsmių mažinimui.

Trečiadienį Baltarusijos Energetikos ministerija išplatino pranešimą, kuriame nurodoma, kad bandymų metų pirmasis Astravo AE blokas pasiekė 100 proc. pajėgumą. Komentuodamas tai energetikos ministras Dainius Kreivys tvirtino, kad iki šiol Lietuvos taikytos priemonės neužtikrino baltarusiškos elektros nepatekimo.

Taip pat skaitykite

„Labai simboliška, kad šiandien, sausio 13-ąją, Baltarusijos Astravo AE pirmasis blokas pradėjo veikti pilna galia. Deja, tenka pripažinti, kad priemonės, kurių Lietuva iki šiol ėmėsi, neužtriktina tos elektros iš Baltarusijos nepatekimo į mūsų šalies rinką. Tam, kad šią problemą būtų galima spręsti kompleksiškai, yra kuriama komisija prie Vyriausybės. Žinoma, ne vien šitam [klausimui]. Turime ir kitus labai svarbius projektus“, – po Vyriausybės posėdžio žurnalistams teigė D. Kreivys.

Kaip teigiama Vyriausybės pranešime, vadovaujamą komisiją sudarys energetikos, aplinkos, finansų, susisiekimo, užsienio reikalų, žemės ūkio ministrai, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT), Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) atstovai, „Epso-G“, „Ignitis grupės“, „Litgrid“ vadovai.

Premjerės potvarkiu taip pat bus sudaryta energetikos ministro vadovaujama darbo grupė, kuri parengs siūlymus dėl Lietuvos pozicijos visais prekybos elektra iš Baltarusijos klausimais. Ši darbo grupė taip pat turės peržiūrėti sinchronizacijos projektų eigą bei pateikti siūlymus komisijai dėl jų spartinimo ir efektyvinimo. Numatoma, kad rengdama pasiūlymus, darbo grupė šiuos klausimus turės įvertinti politikos, ekonomikos, teisės ir techniniu požiūriu. Planuojama, jog pirmuosius siūlymus darbo grupė pateiks jau vasario pradžioje.

Panašiu tikslu komisija Lietuvoje veikė ir anksčiau, tačiau, D. Kreivio tvirtinimu, jos veikimas nebuvo efektyvus ir per praėjusius metus ji nebuvo susirinkusi.

Anot D. Kreivio, tiek Astravo AE, tiek sinchronizacijos klausimai bus įtraukti ir Baltijos ministrų tarybą, kurios pirmininkavimą perima Lietuva.

„Šie sprendimai ir sudaro galimybes, kad jau artimiausioje Gynybos taryboje pateiksime tam tikrus siūlymus. Noriu iš karto pasakyti, kad didžioji dalis tų siūlymų nebus vieši. Visą planą planuojame turėti vasario pabaigoje“, – paklaustas apie sinchronizacijos spartinimą teigė D. Kreivys.

Jis taip pat nurodė, kad Lietuvos tinklų operatorius „Litgrid“ yra pateikęs naują metodiką, kuri bus pateikta ir kitoms Baltijos valstybėms įvertinti. Anksčiau pateikta metodika neveikia, jai nepritarė Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT).

„Į posėdžius, kurie bus vasario mėnesį, šie klausimai bus įtraukti. Taip pat dėl trišalės metodikos, nes ta, kuri buvo nepatvirtinta mūsų reguliuotoju, yra neveikianti. Mūsų tinklų operatorius „Litgrid“ yra pasiūlęs naują. Kelsime klausimą apie Latvijos ir Estijos nuomonę apie tą metodiką“, – kalbėjo ministras.

Jis taip pat ketina išsiųsti laišką Latvijos ministrui, kviesdamas bendradarbiauti ir tęsti derybas dėl baltarusiškos elektros.