Verslas

2021.01.12 19:33

Pirmosios „Brexito“ pasekmės jau matomos kasdienybėje – auga siuntų kainos

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.12 19:33

Jungtinei Karalystei palikus Europos sąjungą, muitinė ir siuntų tarnybos įspėja gyventojus. Lėtėja ne tik prekyba, siuntinių keliavimas tarp šalių, bet auga ir kainos. Gyventojams nuo šiol reikia susitvarkyti muito dokumentus, susimokėti pridėtinės vertės mokestį, jeigu to reikia. Tačiau didžiausi pokyčiai – po pusmečio. Tada net ir už pačias smulkiausias siuntas reikės mokėti mokesčius.

Prie pašto skyrių – eilės. Vieni laukia, kol galės išsiųsti siuntas, kiti – kol galės atsiimti. Lietuvos pašto tarptautinio verslo departamento vadovas Tadas Drunga sako, kad šiandien rūpesčių kelia ne tik koronaviruso pandemija. „Brexitas“ – taip pat.

„Viena, kai tu gali pakankamai lengvai siuntą nuskraidinti, yra daug skrendančių avialinijų, nėra trikdžių prie sienos. Tai šiuo atveju susidėjo dar papildomi pokyčiai muitinėje su trikdžiais transporto jungtyse. Tai tikrai tų iššūkių daug yra“, – pabrėžia T. Drunga.

Žinios. Pasaulio sveikatos organizacija: šiemet grupinio imuniteto nuo COVID-19 pasiekti nepavyks

Nuo sausio 1-osios Jungtinė Karalystė Europos Sąjungos narėms tapo trečiąja šalimi, todėl laikas, per kurį siunta keliauja, ilgėja. Auga ir kainos – pavyzdžiui už pirkinį, brangesnį nei 22 eurai, tenka susimokėti pridėtinės vertės mokestį (PVM), o jei prekės suma viršija 150 eurų – dar ir muito mokestį.

Tiesa, jeigu prekė pagaminta Jungtinėje Karalystėje arba Europos Sąjungoje, mokesčio kol kas pavyks išvengti. Papildomai dar gali tekti pakratyti kišenę už muitinės tarpininko paslaugas ar akcizą. Tad, pavyzdžiui, už 200 eurų kainuojančius, ne Jungtinėje Karalystėje pagamintus batus gali tekti susimokėti papildomai iki 100 eurų.

„Kada jau JK pilnu pajėgumu pradės veikti elektroninės komercinės prekybos įmonės, nes šiuo metu dėl JK naujų teisės aktų, PVM registracijos savo veiklas pristabdė ir mes ženklaus padidėjimo nematome. Tačiau jaučiame, kad po liepos 1 d. ženkliai padidės siuntų, kurioms bus taikomi mokesčiai“, – nurodo Muitinės departamento atstovas Vitas Volungevičius.

Muitinės departamento duomenimis, per pirmąsias 9 šių metų dienas iš ir į Jungtinę Karalystę atvyko maždaug po 3 tūkstančius siuntų. Muitinė prognozuoja, kad liepą, kai net ir smulkiausiems pirkiniams prisidės mokesčiai, darbų su siuntomis padaugės.

Pavyzdžiui, dabar prekėms iki 22 eurų nei importo muito mokest, nei PVM nėra taikomas. Prekėms, kurių vertė iki 150 eurų atsiranda PVM, o nuo 150 eurų – ir importo muito mokestis bei PVM.

„DPD“ atstovas Tomas Vaišvila sako, perkant smulkesnes prekes Jungtinėje Karalystėje, svarbu skaičiuoti. Esą, dar praėjusį pavasarį apklausos rodė, kad internetinė prekyba po „Brexito“ gali susitraukti 60-čia procentų – būtent dėl kainų.

„Patiems gyventojams iš tiesų patarimas būtų pasižiūrėti kiek po visko – po muitinės procedūrų, po mokesčių – iš tiesų kainuos prekė iš JK ir ar nebus galutiniame rezultate brangiau, ir ar nebus pigiau nusipirkti Lietuvoje“, – aiškina T. Vaišvila.

Pasak Vaišvilos, „Brexitui“ ne itin pasiruošęs ir verslas: tik apie pusė verslo siunčiamų siuntų iškeliauja į Jungtinę Karalystę. Priežastis – netvarkingi dokumentai, trūksta sąskaitų faktūrų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt