Verslas

2016.03.29 00:41

Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų plėtrai – 53 mln. eurų

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.03.29 00:41

Skatinant Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų plėtrą iš Europos Sąjungos fondų 53 mln. eurų bus skirta aplinkos apsaugos ir turizmo, užimtumo ir darbo jėgos, kovos su skurdu projektams.

Alytaus kraštotyros muziejuje įrengta archeologinė ekspozicija. Joje – akmens amžiaus radiniai, jotvingių genčių buities reikmenys. Lankytojai gali išbandyti akmenines girnas grūdams malti, akmens šlifavimo ir medžio drožimo senuosius būdus. Muziejus iš Lietuvos-Lenkijos tarptautinės programos gavo beveik 100 tūkstančių eurų.

Anot Alytaus kraštotyros muziejaus direktoriaus pavaduotojos Daivos Bagdonienės, muziejų finansavimas Lietuvoje nėra prioritetinė sritis, todėl jeigu ne ES lėšos, modernaus muziejaus nebūtų.

Alytaus kraštotyros muziejui bendradarbiaujant su Suvalkų (Lenkija) regiono muziejumi, panaši archeologijos ekspozicija įrengta ir kaimyninėje šalyje.

„Jotvingių ir baltų istorijos ekspozicija kainavo beveik pusę milijono zlotų. Trys šimtai tūkstančių zlotų gauta iš Lietuvos-Lenkijos bendradarbiavimo programos“, – pasakojo Suvalkų regiono muziejaus direktorius Jerzy Brzozowski.

Alytaus rajonas per praėjusį finansavimo laikotarpį iš europinių fondų gavo daugiau nei 3 mln. eurų, tvarkė kelius, viešąsias ir sporto erdves, įvairiuose festivaliuose būrė bendruomenes.

Alytaus rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su Lenkijos Pišo savivaldybe, Dauguose rekonstravo irklavimo bazę, Piše – sporto bazę. Turėdami 10 partnerių Lenkijoje alytiškiai kartu planuoja naujus projektus.

„Yra poreikis nutiesti dviračių takus, turime labai gražių vietų ir atsinaujinančių energijos šaltinių – geoterminių telkinių. Esame pasiruošę bendradarbiauti ir turime idėjų susijusiu su turizmu“,  – sakė Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.

„Su partneriais iš Lietuvos ketiname išnagrinėti baltų, prūsų ir jotvingių tradicijas, turime puikių ežerų, organizuosime istorinius turistinius žygius“, – ateities planus atskleidė Lenkijos Varmijos-Mazūrijos grupės „Mazūrų jūra“ vadovas Dariusz Kizlingas.

Pasak Punsko valsčiaus viršaičio Vytauto Liškausko, Punske numatoma remontuoti ambulatoriją, taip pat turėtų suintensyvėti regioninių medicinos įstaigų bendradarbiavimas.

Be viso to, dar yra projektų, skirtų sutvarkyti Lenkijos-Lietuvos pasienio upių krantines miestų ir gyvenviečių teritorijose, paruošti Šešupės vandens maršrutą.

Bendriems Lietuvos ir Lenkijos projektams numatyta skirti 53 mln. eurų

Paraiškos projektams finansuoti turi būti pateiktos iki birželio pradžios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.