Verslas

2021.01.16 20:54

Slidinėjimo kurortai Europoje snaudžia pusnyse – praranda milijardus eurų

Greta Klimkaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.01.16 20:54

Europoje prasidėjo slidinėjimo sezonas, tačiau koronavirusas keičia planus ir slidinėjimo kurortams trasas tenka uždaryti arba veikti ribotai. Pavyzdžiui Lenkijoje, kur uždrausta slidinėti, žmonės renkasi nuo kalno nučiuožti bent rogutėmis. Tuo metu Italija prisimena skaudžias pandemijos pradžios pamokas vasarį ir nors slidinėjimo trasas planavo atverti sausio 18-ąją, dabar svarsto draudimus pratęsti.


Lenkijoje prie slidinėjimo trasų – žmonių antplūdis, pakelėse – kilometrinės automobilių eilės. Nors slidinėjimo trasos uždarytos iki sausio, slidinėti ten draudžiama, tačiau rogutėmis nusileisti nuo kalno leidžiama.

„Uždraustos slidinėjimo trasos, bet neuždrausti kalnų keltuvai. Todėl kai kuriose vietose žmonės nusprendė ten nuvažiuoti ir, žinoma, neslidinėti slidėmis, bet naudotis rogėmis, arba ant tokio plastiko gabalo (nusileisti nuo kalno – LRT.lt)“, – sako LRT RADIJO bendradarbis Lenkijoje Laurynas Vaičiūnas.

Slidininkų keltuvai Lenkijoje veikti negali, tačiau tie, kurie priskiriami „kalnų keltuvams“ – veikia. Pasak L. Vaičiūno, žmonių srautai dabar kalnuose tokie, kad slidininkams ten ir vietos nepakaktų.

„Žmonės iš tikrųjų plūsta, dabar kalnų vietovėse matomos didžiulės, kilometrinės eilės automobilių. Pačiuose kalnuose, kalnų trasose, netoli slidinėjimo vietų begalė žmonių būriuojasi. Policija kol kas nesusitvarko su žmonių srautais, nepavyksta jų riboti. Nors oficialiai Lenkijoje ir galioja apribojimai žmonių kelionėms, bet jie labiau rekomendacinio pobūdžio, todėl nėra griežtų priemonių, kaip suvaldyti šituos žmonių srautus“, – aiškina LRT RADIJO bendradarbis.

Lenkijoje turistams šiuo metu apsistoti neleidžiama. Atvykti jie gali, bet nakvoti – ne. L. Vaičiūnas pasakoja, kad dalis verslų vykdo ir uždraustas veiklas, nepaisydami, kad už tai gresia baudos.

Tuo metu Austrijoje slidinėjimo trasos atidarytos nuo Kalėdų. Slidinėti ten leidžiama tik vietiniams, bet atvykti į slidinėjimo kurortus galima tik vienai dienai. LRT RADIJO bendradarbė Austrijoje Daiva Trečiokaitė sako, kad mažos slidinėjimo trasos, kuriose įprastai ir lankydavosi vietiniai gyventojai, krizės kone nepaveiktos, pavyzdžiui, trasos netoli Vienos yra perpildytos.

„Šiuo metu yra daug sniego Austrijoje ir yra šviežio sniego, taigi vietiniai gyventojai vyksta tai vienos dienos išvykai. Tačiau didesnieji slidinėjimo kurortai, kurie gyvena iš užsienio turistų, jie kenčia nuo to. Sakykime Tirolyje, toliau nuo Vienos, Zalcburgo, Linco, ten vykti vienai dienai praktiškai neapsimoka ir dėl to ten žmonių yra mažiau“, – teigia D. Trečiokaitė.

Užsieniečiai į Austriją slidinėti dabar nevyksta, nes viešbučiai uždaryti, negalima nuomotis ir butų ar kambarių, taip pat uždaryti ir restoranai. Šie ribojimai šalyje galioja iki sausio 24-oios, o kaip bus vėliau – neaišku. Tačiau epidemiologinė situacija šalyje nėra daug žadanti. Ir nors nemažai austrų slidinėja, šalies žiemos turizmas išsilaiko iš užsieniečių, kurių dabar nėra.

Dabartinė krizė palietė ne tik slidinėjimo kurortus, bet ir kitus verslus, tokius kaip mažos slidinėjimo įrangos parduotuvės. Dalis jų abejoja, ar pavyks išsilaikyti.

„Vieno slidinėjimo kurorto vadovas sako, kad paprastai per dieną jie aptarnauja 7 tūkstančius slidininkų, šiuo metu tik 2600. Iš to jie, be abejo, gauna daug mažiau pajamų. Apskritai turizmas, bendrąja prasme, Austrijos ekonomikoje siekia nuo 7 iki 15 proc. BVP. Iš Turizmo pajamų kasmet Austrija turi maždaug 40 mlrd. eurų. Tai reiškia, kad šitie mėnesiai, kai užsieniečiams negalima atvykti, jie atima ir labai didelę dalį tų pajamų“, – sako LRT RADIJO bendradarbė.

Prancūzijoje slidinėjimo kurortuose viešbučiai veikia, bet restoranai uždaryti. Kai kur maistą galima nebent išsinešti. Kurortuose veikia tik vaikams skirtose trasose esantys keltuvai.

„Į kurortus galima važiuoti, bet nuo didelio kalno jeigu nusileidi, tai niekas tavęs po to neužkelia. Tai galima ne nuo kalnų, o tiesiog lygiose trasose slidinėti“, – sako Prancūzijoje gyvenanti LRT RADIJO bendradarbė Goda Klimavičiūtė.

Ji teigia, kad paskaičiuota, kad Prancūzijos kalnų slidinėjimo kurortai sulaukė 70 proc. mažiau lankytojų kalėdiniu laikotarpiu, o tai reiškia beveik 1,5 mln. eurų praradimus. Prancūzijos valdžia daugiau atsakymų slidinėjimo kurortams pateikti žada sausio 20-ąją.

„Jie sako sako, kad jeigu sausio mėnesį, tikriausiai taip ir bus, iki 20 dienos jie lauks atsakymo, o tai praktiškai visas sausio mėnuo, tai bus prarasta maždaug 3 mlrd. eurų“, – sako G. Klimavičiūtė.

Vasario pradžioje šalyje prasideda mokinių atostogos, kurios tęsiasi iki kovo. Kaip sako G. Klimavičiūtė, per šį laikotarpį žmonės įprastai vyksta slidinėti.

„Nieks nežino, kaip ten bus. Turbūt irgi viskas priklausys nuo to, kokie bus rezultatai. Nes, pavyzdžiui, šiuo metu ligoninėse yra 24 tūkstančiai žmonių, iš kurių maždaug 2,5 tūkstančio yra reanimacijoje. Tai ne tie skaičiai, kurie leistų atidaryti slidinėjimo kurortus be jokių baimių“, – apie situaciją Prancūzijoje pasakoja LRT RADIJO bendradarbė.

Slidinėjimo trasų keltuvai užkloti pusnimis ir Italijoje – per žiemos šventes viskas buvo uždaryta, o ir vėliau valdžia nusprendė slidinėjimo sezoną atidėti. Italijoje gyvenanti Neringa Budrytė sako, kad trasas atidaryti planuota sausio 18-ąją, tačiau svarstoma draudimus pratęsti.

„Italijoje šiemet, kai negalima slidinėti, kaip tik yra labai daug sniego kalnuose. Ir net tik šiauriniuose regionuose, aukštesniuose kalnuose, kur galbūt ir taip būdavo jo, bet net ir, pavyzdžiui, Toskanoje, kur aš gyvenu, čia nėra labai aukšti kalnai ir tokiu metu ten trūkdavo sniego, bet šiemet per šventes daug prisnigo, virš 2 metrų. Tiesiog graudu žiūrėti į tuos vaizdus kalnuose, kur pilna sniego ir keltuvai miega pusnyse, nes nėra slidinėtojų“, – pasakoja lietuvė.

Ji teigia, kad Italijai paskelbus apie slidinėjimo sezono atidėjimą, buvo prisiminta, kad vasarį šiuose kurortuose koronavirusu užsikrėtė daug žmonių.

„Baiminantis tokios patirties, buvo nuspręsta atidėti sezoną ir galbūt viską sureguliuoti taip, kad slidinėti būtų galima saugiau arba laukti, kol epidemiologinė situacija šalyje bus geresnė“, – aiškina N. Budrytė.

Skaičiuojama, kad uždarius slidinėjimo trasas, Italijos žiemos turizmo sektorius iki šiol galėjo prarasti 8,5 milijardo eurų.

Populiariausi