Verslas

2021.01.11 14:44

Armonaitė apie verslą netrukus pasieksiančią paramą: neradome nė vienos veikiančios priemonės, tad turime skubėti

atnaujinta 14.57
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2021.01.11 14:44

Pirmasis pagalbos paketas verslą turėtų pasiekti jau kitą savaitę, dar vėliau planuojamas ir antrasis paketas, po prezidento Gitano Nausėdos susitikimo su ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite pranešė prezidento patarėjas Simonas Krėpšta. Anot A. Armonaitės, šiuo metu pasirenkamos tokios priemonės, kurios pagalbą suteiktų greitai.

Anot vyriausiojo prezidento patarėjo Simono Krėpštos, šalies ekonominė sveikata nėra pati geriausia – naujausi duomenys rodo, kad nedarbas siekia daugiau nei 10 proc.

„Šiuo atžvilgiu viršijame ES vidurkį, kuris siekia 7,5 proc. Prieš pandemiją nedarbo lygiu neišsiskyrėme nuo kitų ES valstybių. Matome, kad krizė mus paveikė ir, akivaizdu, kad griežto karantino sąlygomis daug verslų yra apriboję savo veiklą ir tikrai patiria didelius finansinius sunkumus“, – kalbėjo S. Krėpšta.

Jo teigimu, nedelsiant planuojama aktyvuoti pirmąją pagalbos verslui paketą. Jame 150 mln. eurų sudarys subsidijos, dar 30 mln. eurų bus skiriama paskoloms. Skiriama parama bus susieta su tuo, kiek įmonės sumokėjo mokesčių.

„Prezidento nuomone, labai svarbu susieti paramą su tuo, kiek įmonės sumokėjo mokesčių, nes tai stiprina pasitikėjimą valstybe ir paremia sąžiningai mokesčius mokėjusias bendroves labiausiai“, – sakė S. Krėpšta.

Taip pat, anot prezidento patarėjo, rengiamas ir antrasis pagalbos paketas verslui. „Ruošiamas ir antrasis pagalbos paketas, kuris bus aktyvuotas šiek tiek vėliau, ateinančiais mėnesiais, tikėtina, tuo metu, kai verslas galės išeidinėti iš griežtesnių karantino sąlygų“, – teigė S. Krėpšta.

Iš ministerijos resursų papildomai rasta 150 mln. eurų

Ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė taip pat patvirtino, kad pirmasis pagalbos paketas turėtų būti aktyvuotas jau kitą savaitę. Tokia užduotis buvo suformuluota ir ministerijai pavaldžios LVPA ir INVEGA.

„Šiuo metu, mūsų skaičiavimais, bent 30 proc. apyvartos kritimą patiria apie 94 tūkst. Lietuvos verslų. Tai dideli skaičiai ir mūsų tikslas, žinoma, išsaugoti jų gyvybingumą, kad pasibaigus karantinui, praėjus COVID-19 turėtume konkurenciją, verslų įvairovę ir, žinoma, dirbančius žmones“, – sakė A. Armonaitė.

Ji pridūrė, kad buvo rasta papildomų resursų, kurie sudarys 150 mln. ir jau rengiamas ir antrasis pagalbos paketas verslui: „Vertiname galimybes, kaip padėti savarankiškai dirbantiems, tiems, kurie ypatingai nukentėjo nuo pandemijos ir kaip akseleruoti naujas galimybes, t. y. investuoti į naujų darbo vietų kūrimą.“

Ministrė akcentavo, kad siekiama įgyvendinti tas priemones, kurios pagalbą verslui galėtų suteikti kuo greičiau. „Neradome nė vienos veikiančios priemonės, tad tiesiog turime skubėti“, – sakė A. Armonaitė.

Paramos nuomai nebebus, galvojama apie lankstesnę priemonę

Pasiteiravus, ar jau galutinai nuspręsta atsisakyti paramos nuomai, A. Armonaitė nurodė, kad šiuo metu svarstoma apie kitą priemonę, kuri verslui suteiktų galimybę gautus pinigus panaudoti pagal reikmes, o ne būtinai nuomai.

„Norime paleisti pagalbos priemonę, kuri yra lankstesnė ir įmonės galės pasidengti, ką jos norės. Norės – nuomą, norės – komunalinius mokesčius, norės – kitus kaštus. Apie nuomos kompensaciją sunku kalbėti. T. y. mes jau įvertinome galimybes ir norime likti prie subsidijų“, – nurodė A. Armonaitė.

Taip pat antrajame pakete ketinama didelį dėmesį skirti savarankiškai dirbantiesiems. Jiems skiriama parama taip pat turėtų būti susieta su sumokėtais mokesčiais.

„Šiuo metu savarankiškai dirbantys žmonės gauna Užimtumo tarnybos mėnesinę 260 eurų išmoką. Aš tiek kaip politikė, tiek kaip pilietė suprantu, kad su tokiais pinigais, neturint santaupų, yra neįmanoma išgyventi. Todėl rastus resursus norime nukreipti būtent jiems.

Pati priemonė bus panaši į subsidiją ar grantą ir bus susieta su sumokėtais mokesčiais, tačiau dar kartą noriu pabrėžti, kad galutinę antro paketo koncepciją suderinsime su socialiniais partneriais, premjere, jos komanda, ir paskelbsime viešai netrukus“, – kalbėjo A. Armonaitė.

Karantino laisvėjimo teks palaukti bent savaitę

Paklausta apie tai, kad mažėjant susirgimų skaičiui galėtų būti mažinami ribojimai smulkiajam verslui, A. Armonaitė akcentavo, kad karantino metu ribojimai taikomi ne tik smulkiajam verslui, bet ir kitiems verslininkams, todėl sunkumų patiria daugybė verslų.

„Būsiu pirma, kuri iškels laisvėjimo vėliavą, kai tik duomenys mums leis pasidaryti ilgalaikes išvadas. Ką girdime, kad mums reikia savaitės ar dviejų, kad įsitikintume. (...) Palankiai vertinu perspektyvas, kad reikia laisvinti, matyt, ne smulkiesiems, bet ir kitiems, bet tai turi būti susiję su aiškią tendencija, kad virusas traukiasi“, – pabrėžė A. Armonaitė.

Antrasis pagalbos paketas, ministrės teigimu, galėtų būti parengtas ir pradėti veikti per maždaug mėnesį.

Kol kas nė viename iš paketų nėra numatoma skirti papildomų lėšų, kad būtų kompensuotas darbuotojų testavimas ar greitųjų testų atlikimas.