Verslas

2016.03.24 09:09

R. Šadžius elektroninių sąskaitų deklaravimą sieja su terorizmo prevencija

BNS 2016.03.24 09:09

Elektroninių sąskaitų deklaravimą, kurį po šią savaitę kilusių diskusijų Finansų ministerija ir Valstybinė mokesčių inspekcija atidėjo, ministras Rimantas Šadžius sieja su terorizmo prevencija. Anot jo, terorizmas finansuojamas ne tik grynais pinigais, bet ir šiuolaikinėmis priemonėmis, tad reikia kontroliuoti ir naujausius mokėjimų būdus.

„Matau keletą problemų, tai pirma problema turbūt politinė. Čia aš pradėčiau nuo to, kokia šiandien diena: šiandien gedulo diena, mes gedime kartu su Belgija, su Briuseliu. (...) Tai buvo ataka prieš Europą ir mes turėtume susimąstyti, o koks gi realus techninis-finansinis šitų atakų pagrindas“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė R.Šadžius.

Anot jo, terorizmas finansuojamas įvairiomis šiuolaikinėmis mokėjimo priemonėmis.

„Aš truputį nustebau, kai prancūzų finansų ministras Europos Komisijos paprašė inicijuoti pinigų plovimo direktyvos pakeitimus, kad būtų geriau kontroliuojamos išankstinio apmokėjimo kortelės. Pasirodo, ne be pagrindo šis prašymas, nes terorizmas šiandien finansuojamas ne tik grynais pinigais, kuriuos mes taip pat siekiame kontroliuoti, bet ir naudojantis labai šiuolaikiškomis priemonėmis“, – tikino ministras.

Jis pripažino, jog taisyklės, reglamentuojančios elektroninių sąskaitų, tokių kaip „PayPal“, deklaravimą, neatitinka realijų. Anot jo, iki metų pabaigos bus sukurta nauja deklaravimo sistema.

„Iki metų pabaigos iš tikrųjų sukonstruosime deklaravimo sistemą, kad nereikėtų prisiminti užmirštų sąskaitų, kad nesikabinėtume prie tų, kurie vieną kitą dešimtį eurų išleidžia ir, kad iš tikrųjų priemonės būtų ne tik protingos, bet ir tikslingos“, – teigė R.Šadžius.

Pirmadienį žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose kilo sujudimas paaiškėjus, kad gyventojai iki gegužės 2 dienos VMI turi deklaruoti ne tik sąskaitų užsienio bankuose duomenis, bet ir informaciją apie paskyras užsienio mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose – „PayPal“, „Webmoney“, „Skrill“ ir kitose. VMI sulaukė daug klausimų dėl situacijų, kurios nebuvo aprašytos taisyklėse – pavyzdžiui, kaip registruoti numerio neturinčią sąskaitą, nenaudojamą sąskaitą ir panašiai.

Inspekcija nurodė, kad naujose deklaravimo taisyklėse ir paaiškinimuose bus numatyta, ką žmogus turi pateikti informuodamas apie elektronines sąskaitas, ką daryti, jei sąskaitos visai nenaudojamos arba informacija apie sąskaitų duomenis yra prarasta.

Prievolė deklaruoti mokėjimo bei elektroninių pinigų įstaigose esančias sąskaitas egzistuoja nuo 2013 metų, tačiau nuo šių metų balandžio 1 dienos už nedeklaravimą numatytos baudos nuo 300 iki 560 eurų.