Verslas

2016.03.23 08:04

Paskelbė Lietuvos vietą Globalios ekonominės laisvės indekse

Marija Rudzevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.03.23 08:04

Globalios ekonominės laisvės indekse Lietuva užima 19 vietą ir lenkia kitas Baltijos šalis, tačiau vis dar gerokai atsilieka nuo pasaulio galingiausiųjų. 20 metų atliekamas tyrimas parodo, kaip šalių valstybinės institucijos ir jų vykdoma politika veikia ekonomiką ir gyventojus. Pasak ekspertų, Lietuvos ūkiui nemažai stabilumo suteikia narystė Europos Sąjungoje, tačiau, nors užsienio tyrėjai Lietuvą vertina gana teigiamai, vis dar yra sričių, varžančių ekonominę laisvę. 

„Mes įvertinome 157 šalių ekonomikos laisvę. Dabar Lietuva yra 19-oje vietoje pasaulyje. Tai – labai gerai. Įvertinus tai, kad prieš 25-erius metus šalis buvo Sovietų Sąjungoje, tai gana įspūdinga. Antroji iš Baltijos šalių [toliau] yra  Estija, o Latvija žemiau. Įvertinus pasaulio šalis, turinčios didesnę ekonomikos laisvę yra turtingesnės, jos auga greičiau, jų plėtra įvairesnė, tose šalyse yra daugiau galimybių“, – vardijo JAV ekonomistas dr. Robert Lawson

„Tokį dalyką išmatuoti yra sudėtinga, bet yra būdas pažiūrėti, kiek žmonės yra apmokestinami, kiek reikia sumokėti muito mokesčio, kiek nepriklausomi yra teismai, kiek biurokratinių suvaržymų, kiek žmogui trunka pastatyti namą ir t.t. Žmonės kiekvieną mėnesį vien nuo atlyginimo sumoka apie 40 proc mokesčių, o su kitais mokesčiais – dar daugiau. Mes 1 eur uždirbam sau, 1 eur atiduodam į biudžetą. Tai čia ekonominės laisvės trūkumas labai jaučiasi. Kitas dalykas – žmonės susiduria su popierinėmis biurokratinėmis kliūtimis“, – aiškino Laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.