Verslas

2021.01.06 05:30

Noras įsigyti būstą per karantiną neblėsta: ekspertai perspėja – apie kainų kritimą „nėra kalbos“

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2021.01.06 05:30

Nepaisant pandemijos keliamo neapibrėžtumo, gyventojų noras įsigyti būstą neslopsta. Prognozuodami nekilnojamojo turto (NT) rinkos tendencijas 2021-aisiais, ekspertai neabejoja, kad ji išliks tokia pat aktyvi, kokia buvo ir praėjusiais metais, o apie kainų kritimą esą net „nėra kalbos“.

2020-aisiais būstas brango

Kaip nurodo Statistikos departamentas, 2020 m. trečiąjį ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2019 m. ketvirčiu, būsto kainos padidėjo 6,4 proc.

Naujos statybos būstai pabrango 6,2 proc. Iš jų vienbučiai ir dvibučiai namai – 7,3 proc., butai daugiabučiuose namuose – 5,6 proc.

Senesnės statybos būstai pabrango 6,5 proc. Iš jų vienbučiai ir dvibučiai namai pabrango 7,6 proc., butai daugiabučiuose namuose – 6,2 proc.

Žmonės iki šiol domisi būstu ir karantinas nėra ta kliūtis, kuri trukdytų jiems priimti sprendimus dėl būsto.

Vertindamas NT rinkos situaciją 2020-ųjų pabaigoje, bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis teigia, kad ji išliko aktyvi ir, nepaisant karantino, gyventojai dairosi būsto.

„Žiūrint į lapkričio ir gruodžio mėnesius, sumažėjimo tikrai nesijaučia. Žmonės iki šiol domisi būstu ir karantinas nėra ta kliūtis, kuri trukdytų jiems priimti sprendimus dėl būsto“, – teigia S. Vagonis.

Kaip nurodo „Inreal“ investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas, praėjusių metų gruodžio mėnesį Vilniuje susitarta dėl 672 naujų butų bei apartamentų įsigijimo, o tai 38 proc. daugiau nei prieš mėnesį ir du kartus daugiau nei pernai gruodį. Šis skaičius viršija 2020 metų spalio mėnesio rezultatus, kurie buvo geriausi nuo pat 2012-ųjų, sako jis.

„Gruodžio mėnuo buvo ypač aktyvus Vilniuje, taip pat aktyvumas buvo jaučiamas tiek Kaune, tiek Klaipėdoje. Aišku, ten absoliutūs skaičiai mažesni, bet rinkos atsigavimas buvo ir ten“, – pažymi T. S. Kvainickas.

S. Vagonis: apie kainų kritimą nėra kalbos

Prognozuodamas NT kainas 2021-aisiais, S. Vagonis pirmiausia atkreipia dėmesį į tai, kokia bus šalies ekonomika. Jo aiškinimu, didžiausius iššūkius NT rinkoje lemtų tai, jeigu žmonių atlyginimai žymiai mažėtų arba bankai pablogintų skolinimosi sąlygas. Jeigu šie parametrai išliktų tokie patys, kokie buvo 2020-aisiais, ar nežymiai pablogėtų, tai nebūtų kliūtis būsto rinkai, tikina jis.

Apie kainų kritimą tikrai nėra kalbos.

„Svarbiausi dalykai, lemiantys būsto kainas ir pirkėjų aktyvumą, yra gyventojų pokyčiai (faktas yra tas, kad iš Lietuvos niekas šiuo metu neišvažiuoja, o darbo vietos iki šiol kuriamos, nepaisant to, kad kai kurios nyksta tokiuose pažeistuose sektoriuose kaip turizmas), žmonių pajamos ir skolinimosi galimybės. Jeigu žmonių atlyginimai, kaip prognozuojama, augs ir skolinimosi galimybės neprastės, nėra priežasčių, kad susidomėjimas būstu mažėtų“, – akcentuoja S. Vagonis.

S. Vagonio teigimu, daugumoje didmiesčių NT kainos kyla lėčiau nei žmonių atlyginimai, tad 2021-aisiais kainų kritimo tikėtis nereikėtų.

„Lietuvoje būstas yra tikrai įperkamas ir negalima sakyti, kad žmonės viršija savo galimybes, įsigydami būstą, arba elgiasi nelogiškai. Apie kainų kritimą tikrai nėra kalbos“, – pabrėžia S. Vagonis.

Jeigu NT plėtotojas gali parduoti būstą brangiau, T. S. Kvainickas neabejoja – kainų tikrai nemažins, nebent tai būtų paskutiniai keli butai ir būtų noras greičiau užbaigti projektą, sako pašnekovas. Vis dėlto, jeigu butai sparčiai perkami, kainos nėra mažinamos, pažymi jis.

„Kol pirkėjai susidomėję naujais projektais, kainoms kaip ir nėra kur mažėti. Jeigu projektas yra patrauklus, tinkamai vykdoma jo rinkodara ir pirkėjų ratas staigiai nemažėja po pirmų dviejų mėnesių, tolesniais mėnesiais NT plėtotojas neturi pagrindo mažinti kainų. Tad šiuo metu nėra pagrindo mažinti kainas“, – taip pat tvirtina T. S. Kvainickas.

Statybų ir nekilnojamojo turto bendrovės „Citus“ Investicijų ir analizės skyriaus vadovas Šarūnas Tarutis antrina kolegoms ir pabrėžia šiuo metu nematantis priežasčių, kodėl kainos turėtų mažėti, ir dėl vis besikeičiančio NT reglamentavimo.

„Matome, kad paklausa yra rekordinė, o ir pasiūlą reikia nuolat keisti, nes atsiranda naujas reglamentavimas, ypač pastatų techninių, energinių charakteristikų, todėl kyla ir būsto savikaina. Nei iš pasiūlos, nei iš paklausos pusės nematome aplinkybių, kodėl turėtų kristi kainos“, – tikina Š. Tarutis.

Dažniau renkasi senos statybos būstą

Sostinėje, anot S. Vagonio, geidžiamiausi išlieka naujos statybos būstai. Vis dėlto neretai viską nulemia ne žmogaus norai, o galimybės, sako S. Vagonis. Brangiausi būstai išlieka tokiuose Vilniaus mikrorajonuose kaip Centras, Žvėrynas, Antakalnis, Senamiestis.

„Norėti galima daug ko, o nusipirkti galima tik tiek, kiek leidžia piniginė ir galima paskola“, – sako jis.

Anot S. Vagonio, senos statybos būstai perkami dažniau – apie 40 proc. parduodamų butų yra naujos, apie 60 proc. – senos statybos. Nors 2020-aisiais buvo kalbama apie augantį gyvenamųjų namų populiarumą, Vilniaus regione gyvenamiesiems namams iš visų sandorių tenka apie 15 proc., butams – 85 proc., sako jis.

NT rinka niekada nebebus tokia, kokia buvo. Tikėtina, kad vis dažniau naudosimės technologijomis.

Sandorius sudaro ir internetu

Kaip nurodo „Citus“, per antrąjį karantiną žmonės ėmė pirkti butus net internetu – be gyvų susitikimų su pardavimo atstovais. Pasak „Citus“ pardavimo vadovės Andželikos Keršytės, tai rodo požiūrio į būstą, kaip pirkimo objektą, ir į elektroninę prekybą apskritai pokyčius.

„Būsto pirkimas – vienas atsakingiausių sprendimų gyvenime, todėl natūralu, kad žmonės jį vertina ypač atsakingai. Perkamą būstą būtina apžiūrėti, susitikti su pardavėju, pabendrauti, pasitarti – tai visada buvo svarbi sprendimo priėmimo dalis. Visame pasaulyje tai svarbu, nesame išimtis, tačiau situacija keičiasi, kinta ir įpročiai“, – pranešime spaudai cituojama A. Keršytė.

Š. Tarutis akcentuoja, kad teoriškai visiškai nesusitikę gyvai žmonės įsigyti būsto negali, kadangi tai daroma per notarą, notarų veikla per karantiną nėra apribota. Vis dėlto sprendimai pirkti būstą vis dažniau tampa nuotoliniai.

„Prieš keliolika metų mums buvo keista, kai apranga ar avalynė būdavo įsigyjama internetu, tačiau po truputį judame į priekį ir net galime vis drąsiau priimti sprendimą įsigyti būstą nuotoliniu būdu. Tai leidžia padaryti technologijos, 3D apžiūros, vaizdo skambučiai. Dėl to NT rinka niekada nebebus tokia, kokia buvo. Tikėtina, kad vis dažniau naudosimės technologijomis“, – komentuoja Š. Tarutis.

Norėti galima daug ko, o nusipirkti galima tik tiek, kiek leidžia piniginė ir galima paskola.

S. Vagonis sako, kad atvejai, kai gyventojai įsigyja būstą be susitikimų gyvai su pardavimo atstovais, tėra išimtys.

„Žmogus, investuodamas labai didelius pinigus į turtą, kuriame reikės gyventi, siekia jį apžiūrėti. Nuotolinė apžiūra gali sudaryti tik pirminį įspūdį priimant sprendimą, ar verta kada nors nuvažiuoti ir apžiūrėti tą būstą gyvai. [...] Pagrindinis sprendimas priimamas apžiūrint būstą, nebent tai investuotojai, kurie perka ne sau, o nuomai. Kartais jiems pakanka vaizdo nuotoliniu būdu. Perkant būstą sau vargu ar nuotolinė apžiūra padės priimti galutinį sprendimą“, – komentuoja S. Vagonis.

T. S. Kvainicko teigimu, susitikimai akis į akį padeda tada, kai projektas yra baigtas.

„Jeigu yra tik pastato griaučiai, susitikęs gyvai pirkėjas gali pamatyti tas pačias vizualizacijas, kurios pateiktos tinklalapyje, tik pats bendravimas taps gyvesnis. Bet vizualiai pastato apžiūrėti jis negalėtų, nes jo tiesiog nebūtų. Virtualūs susitikimai iš tikrųjų gali vykti. Kiek sėkmingai, priklauso nuo skirtingų NT plėtotojų“, – kalba T. S. Kvainickas.

Įžvelgia galimą rinkos perdegimą

S. Vagonio apibendrinimu, nors per pandemiją dalis žmonių neteko darbo ar sumažėjo jų pajamos, praėjusiais metais atlyginimai vidutiniškai augo, todėl bankai skolinimosi sąlygų nepablogino, o kai kuriais atvejais netgi pagerino.

„Tai lėmė, kad būsto rinka visiškai nesustojo, buvo aktyvi ir metų pabaigoje pasiekė rodiklius, kurie buvo metų pradžioje, iki pirmojo karantino“, – pasakoja S. Vagonis.

Aktyvūs sandoriai, anot Š. Taručio, sufleruoja, kad, nepaisant koronaviruso sukeltos pandemijos, gyventojų noras įsigyti būstą yra išlikęs.

„Demografiniai didžiųjų šalies miestų rodikliai ir toliau keičiasi į pozityvią pusę: auga pajamos, gyventojų skaičius, tad natūralu, kad bus ir būsto paklausa“, – pažymi jis.

Paklaustas, ko tikėtis 2021-aisiais, T. S. Kvainickas sako manantis, kad vieną ar du mėnesius ir toliau bus matomas didesnis aktyvumas, tačiau vėliau sandorių skaičius turėtų mažėti.

„Mes šešis mėnesius nematysime po 600–700 parduodamų butų, nes šeši mėnesiai tokių rezultatų signalizuotų dalinį rinkos perkaitimą. Vėlgi viskas priklausytų nuo konteksto, nes spręsti iš vieno veiksnio ir ignoruoti kitus nėra sveika, bet kaip indikacija tai iš tikrųjų veiktų.

Tačiau galima į tai žiūrėti skirtingais pjūviais: nors gruodį buvo daug sandorių, metiniai rezultatai nebuvo geresni nei 2019-ųjų. Dėl pandemijos dalis žmonių atidėjo būsto pirkimą, todėl reikia atsakyti į klausimą, ar čia būstą perka tie, kurie planavo pirkti, bet nenusipirko dėl pandemijos, ar nauji žmonės priima sprendimą. Jeigu pirko tie, kurie planavo tai daryti, perkaitimo nėra, jeigu tai yra impulsyvus pirkėjų sprendimas, tai galėtų reikšti tam tikrą perkaitimą“, – aiškina ekspertas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt