Verslas

2016.03.21 16:06

„PayPal“ sąskaitų savininkams teks prisipažinti

Vilnietis Marius Pareščius turi sąskaitą „PayPal“ sistemoje, per kurią perka įvairius daiktus. Tačiau iki šiol apie sąskaitą niekam nepranešė. Tačiau netrukus bus baudžiami visi „PayPal“ sąskaitų turėtojai, kurie apie tai nepranešė Mokesčių inspekcijai. Mokesčių ekspertai sako, kad su tokiu reikalavimu gerokai paskubėta.

Tokių kaip M.Pareščius Lietuvoje – tūkstančiai. „PayPal“ – populiariausia pasaulyje mokėjimo sistema, sėkmingai prigijusi ir mūsų šalyje. „PayPal“ yra interneto erdvėje veikianti paslauga, leidžianti asmenims ir verslams pervesti pinigus elektroniniu būdu.  

Tačiau dabar jie iš esmės prilyginti tiems, kurie turi sąskaitas Šveicarijos bankuose. 

Lietuvos gyventojai „PayPal“ naudojasi internetu pirkdami daiktus, kai kurie net renka labdarą.

Naudojasi tūkstančiai lietuvių

„PayPal“ Lietuvoje naudojasi šimtai tūkstančių, bet labai abejoju, ar jie prisipažins Mokesčių inspekcijai apie tai. Bet dabar aš deklaruosiu, nes baudos tikrai didelės“, – sakė M.Pareščius. 

Baudos įsigalioja nuo balandžio 1 dienos su naujomis Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisomis. Tiesa, sąskaitas deklaruoti galima iki gegužės 1 dienos.  

Tie, kurie pavėluos pranešti apie turimą sąskaitą „PayPal“, grės bauda nuo 300 iki 560 eurų. Arba dvigubai daugiau nei už greičio viršijimą, kai mieste važiavai 100 kilometrų per valandą greičiu.

Dauguma greičiausiai neprisipažins

Tačiau Mokesčių ekspertai sako, kad Mokesčių inspekcija čia gerokai paskubėjo. „Inspekcija neaiškina, kodėl jai reikia tų duomenų. Jie nori žinoti viską, tačiau sąskaitų turėtojams neramu, nes jie bijos – gal kur padarė prasižengimą. Todėl didelė dalis greičiausiai nedeklaruos sąskaitų“, – mano Mokesčių konsultacijų bendrovės „Fidexperta“ vadovė Rūta Bilkštytė.

Pasak jos, Mokesčių inspekcija pirmiausia turėjo išaiškinti, kokios yra „PayPal“ sąskaitų turėtojų prievolės, be to, turi paaiškinti, kodėl jiems reikia žinoti apie visus sąskaitų turėtojus.

„Gyventojai turi šias sąskaitas ir dabar nežino, ar gerai ką nors padarė, ar ne. Ar jiems reikia sumokėti kokius nors mokesčius, ar ne“, – pastebėjo ji.

Sąskaitas laiko tuščias

„Fidexperta“ vadovė R.Bilkštytė neabejoja, kad dalis lietuvių apie „PayPal“ sąskaitas neprisipažins piktybiškai. „Tokių bus trečdalis, kitas trečdalis nedeklaruos, nes nežinos, kodėl to reikia. Kiti tas sąskaitas laiko tuščias“, – dėstė ekspertė.

IT verslą turintis M.Pareščius įsitikinęs, kad Mokesčių inspekcija pasieks visus, kurie turi „PayPal“ sąskaitas.

„Pagrindinė jų būstinė Airijoje, tad airiai, kaip ES šalis, Lietuvai mielai suteiks visus duomenis. O tada plūstelės ir baudos“, – įsitikinęs vilnietis. Jo manymu, pirmiausia bus stengiamasi sužinoti, ar žmogus turi sąskaitą, o jau po domėsis, kiek joje pinigų, kokia jų kilmė ir panašiai.

O gal dabar sąskaitą reikia greitai uždaryti?

„Jau per vėlu. Duomenis reikia pateikti už praėjusius metus“, – pastebėjo M.Pareščius.

Valstybinė mokesčių inspekcija primena, kad ranešimą apie užsienio valstybių kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigose atidarytas ir uždarytas sąskaitas privalo pateikti asmenys, kurie užsienio valstybių įstaigose atidarė arba uždarė bet kokios rūšies sąskaitą (-as) įskaitant ir elektronines (PayPal, Paysera, Webmoney, Skrill ir kt.), nepriklausomai nuo to, ar ten yra pinigų.

Taip pat rekomenduojame pranešti ir apie ankstesniais nei praeitais metais atidarytas sąskaitas, jei tokia prievolė nebuvo atlikta laiku.