Verslas

2016.03.21 11:49

Rinkos reguliavimo agentūra nutraukė auksinių miltų pirkimą – o kas po to?

Maistą varguoliams perkanti Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra (ŽŪMPRRA) nutraukė skandalingąjį kvietinių miltų pirkimo konkursą, kuriame verslininkai siūlė kosmines kainas. Koks žingsnis bus toliau – neaišku, tačiau jau dabar akivaizdu, kad miltų nepasiturintiems teks gerokai palaukti, jei apskritai jų sulauks.

Po 15min straipsnių apie sunkiai protu suvokiamas kainas, kuriomis agentūra perka maisto produktus, ŽŪMPRRA nusprendė nepasirašyti sutarties su viešojo pirkimo laimėtoja  „Malsena Plius“, toną kvietinių miltų pasiūliusia už 600 eurų. Po to kurį laiką buvo trypčiojama vietoje, nežinant, kaip elgtis toliau. 

ŽŪMPRRA teismui apskundė Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) sprendimą neleisti nutraukti miltų pirkimo sutarties.

Nuo pat miltų pirkimo skandalo pradžios buvo teigiama, kad tai daryti pavojinga dėl to, kad laimėtoju pripažinta bendrovė galėtų tokį sprendimą apskųsti teismui ir turėtų galimybių jį laimėti.

Ir viskas galėtų baigtis tuo, kad miltai „Malsena Plius“ turėtų būti parduoti itin brangiai, ir dar kainuotų bylinėjimosi išlaidos. 

Ryžosi nutraukti pirkimą 

Žemės ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei iš posto išmetus agentūros vadovę Aldoną Miliuvienę, prie ŽŪMPRA vairo stojęs jos pavaduotojas Artūras Bagotyrius nusprendė, kad pirkimą reikia nutraukti nelaukiant, ką pasakys teismas. 

Tai buvo netikėta ne tik VPT, bet ir pagalbos vargstantiems projektui vadovaujančiai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM). 

Kaip 15min atsiųstame atsakyme teigė šios ministerijos  Struktūrinės paramos valdymo skyriaus vedėjas Artūras Bytautas, ŽŪMPRRA yra įpareigota bet kokius žingsnius, susijusius su miltų pirkimu, iš anksto suderinti su ministerija. 

„Reaguodama į susiklosčiusią situaciją, SADM planuoja įpareigoti agentūrą paaiškinti kvietinių miltų pirkimo nutraukimo aplinkybes“, – teigė A.Bytautas. 

Apie tai, kad konkursas jau nutrauktas, agentūra neinformavo ir VPT. 

Tačiau ŽŪMPRRA generalinio direktoriaus funkcijas, kol bus rastas naujas vadovas, atliekantis A.Bagotyrius 15min teigė, kad sprendimas nutraukti sutartį buvo pats geriausias. 

Jis tikino, kad agentūra turi teisę nutraukti pirkimo sutartį be VPT leidimo: „Mes kreipėmės į kvalifikuotus teisininkus, kurie mums parengė išaiškinimą, kad tai yra perkančiosios organizacijos reikalas. Jei perkančioji organizacija nustato, kad kainos per aukštos, ji turi teisę atmesti abu pasiūlymus kaip netinkamus, kad būtų kuo racionaliau panaudotos lėšos.“

Ar miltus pirks iš naujo – neaišku

A.Bagotyrius taip pat aiškino, kad šiuo metu agentūra laukia SADM atsakymo, kaip dabar elgtis: „Mes kreipėmės raštu į SADM, kad priimtų sprendimą, ar skelbti naują konkursą pradedant viską nuo pradžių, ar visai miltų nebepirkti. Juo labiau, kad ministerijos atstovai susitikimo metu buvo pasakę, kad savarankiškai mes be jų negalime imtis jokių veiksmų. Todėl ir laukiame jų raštiškai priimto sprendimo.“

ŽŪMPRRA laikinasis vadovas pridūrė, kad SADM yra projekto užsakovas, o agentūra – tik vykdytojas.

Anot agentūros vadovo, neseniai vykusiame pasitarime Žemės ūkio ministerijoje jis išgirdo, jog sprendimas atmesti pasiūlymą yra geras.

Į klausimus, kaip bus siūloma elgtis ŽŪMPRRA dėl miltų konkurso ir kaip ministerija užtikrins, kad vargstantiesiems būtų teikiama pagalba miltais, SADM atstovai 15min neatsakė. 

Jei SADM nuspręstų, kad reikia naujo konkurso, procedūra būtų pradedama nuo pradžių – su techninės specifikacijos rengimu, atitinkamais terminais. 

ŽŪM užsakytas tyrimas „išteisino“ per brangių mėsos konservų pirkimą

Ketvirtadienį ŽŪM paskelbė užsakyto tyrimo, kurį atliko Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas (LAEI), rezultatus, kurie dar kartą patvirtino, kad už miltus buvo permokėta, tačiau mažiau, nei skelbė kitas tyrimas. O priekaištai dėl per brangių mėsos konservų, kuriuos šią konkurso dalį laimėjusi „Sanitex“ pirko iš Darbo partijos įkūrėjo Viktoro Uspaskicho šeimos valdomo „Kėdainių konservų fabriko“, – atmetami. 

Agentūros užsakyti „Eurotelos“ ir ŽŪM užsakyto tyrimo rezultatai skiriasi labai smarkiai. 

Anot LAEI, kvietinių miltų kaina, kuria ketino juos pirkti ŽŪMPRRA, esą yra tik 36,8 proc. didesnė nei rinkos kaina.  

Tuo tarpu anksčiau agentūros užsakymu tokį pat rinkos tyrimą atlikusi bendrovė „Eurotela“ buvo paskelbusi, kad miltų tonos kaina svyruoja nuo 300 iki 320 eurų – beveik dvigubai mažesnė, nei siūlė konkurso laimėtojas.  

„Prekybos tinkluose, į kuriuos pristatomi fasuoti miltai, šio produkto kainos skirtumas tarp tiekėjo ir gamintojo kainos (logistikos dalis) išauga pusantro karto“, – teigiama LAEI ataskaitoje. 

„Eurotelos“ ŽŪMPRRA parengtoje lentelėje buvo nurodoma, kad kilogramą mėsos konservų, kuriuose ne mažiau nei 80 proc. kiaulienos, rinkoje galima įsigyti už 1,6 euro, tuo tarpu varguoliams jie pirkti už 3,2 euro.

Tuo metu LAEI dabar nustatė, kad „Eurotela“ neva smarkiai apsiriko – kilogramas kiaulienos konservų rinkoje esą kainuoja 3,4 euro. 

LAEI ataskaitoje taip pat pripažįstama, kad, be miltų, dar penkių ŽŪMPRRA pirktų maisto produktų kainos buvo smarkiai didesnės nei rinkos:  miežinių kruopų (58,5 proc.), greito paruošimo kviečių košės (53,8 proc.), konservuotų pupelių (40,9 proc.), makaronų (43,1 proc.),  ir cukraus (32,4 proc.). 

Kitų 5 produktų: trijų grūdų ir grikių kruopų, sausų pusryčių, sausainių ir skaldytų žirnių konkurso kainos viršytos 7–18 proc.