Verslas

2021.01.04 16:53

Nuo sausio didėjanti minimali alga kai kurių kišenes patuštins – kam tai reiškia didesnius mokesčius

Irma Janauskaitė, Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.04 16:53

Nuo sausio didėjanti minimali mėnesio alga vieniems reiškia pajamų ūgtelėjimą, bet kitiems – atvirkščiai – pajamų mažėjimą. Savarankiškai dirbantiems žmonėms brangsta verslo liudijimai ir šokteli privalomojo sveikatos draudimo įmoka.

Automobilių serviso vadovas sako, nors dirbti galima, klientų nėra. Žmonės atideda automobilių remontą, nes nežino, ar rytoj pinigų neprireiks kam nors kitam.

„Sunku. Sunku todėl, kad aplink jaučiasi įtampa. Niekas nenori išleisti daugiau, negu reikia, ir apskritai labai sprendžia, ar reikia. Uždarytas dabar judėjimas, tai poreikio važiuoti išvis nebėra, automobilių remontuoti irgi nebėra“, – sako automobilių serviso savininkas Marius Žemaitaitis.

Žinios. Policija kontrolę vykdys mobiliaisiais postais – vairuotojai gali būti stabdomi bet kur ir bet kada

Žinia apie nuo sausio didėjančią minimalią algą gera esą tik tiems, kas dirba pagal darbo sutartis. Verslo liudijimų ir individualios veiklos turėtojus ji liūdina, nes tai reiškia, kad jiems reikės susimokėti daugiau mokesčių.

„Kai kurios paslaugos būdavo 10 eurų, liko 5 eurai, tai turbūt liks 3 eurai. Kažkas laimės. O iš ko mes sumokėsime?“ – svarsto verslininkas.

Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė skaičiuoja: minimaliai algai augant 35 eurais iki 642 eurų popieriuje, privalomasis sveikatos draudimas (PSD), kurį moka savarankiškai dirbantys žmonės, mėnesiui didėja 2,5 euro, o per metus – beveik 30 eurų. Maždaug dvigubai tiek brangsta ir verslo liudijimai.

„Verslo liudijimo yra dvi dalys. GPM nustato savivaldybės, o „Sodros“ mokesčiai jau yra skaičiuojami nuo minimalios algos. Tai vidutiniškai taip skaičiuojant, per metus verslo liudijimas turės pabrangti apie 66 eurus vienam žmogui, jeigu savivaldybės nepakeis savo pozicijos dėl GPM dalies“, – sako Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė.

D. Čibirienės teigimu, algos didėjimas turi įtakos ir pensijai senatvėje. Kad žmogus sukauptų vienerių metų stažą, įmokas „Sodrai“ per metus turi susimokėti ne mažiau kaip nuo 12-os MMA, o, norėdamas gauti ir tašką, kuris irgi didina pensiją, savarankiškai dirbantysis turės uždirbti bent 12 vidutinių darbo užmokesčių (VDU).

„2021 m. reikės uždirbti daugiau ir sumokėti mokesčių daugiau, vidutiniškai apie 6 proc. daugiau „Sodraiׅ“ sumokėti, kad gautum vienerių metų stažą arba uždirbtum vieną tašką“, – teigia D. Čibirienė.

„Paprastas darbuotojas gauna didesnį atlyginimą ir jam stažas skaičiuojamas, o mes stengiamės patys užsidirbti ir kitą kartą tikrai dirbame, neskaičiuodami tų darbo valandų. Mums išeina, kad dabar turėsime dar daugiau mokesčių atiduoti, susimokėti ir mums taip pat ir stažas yra kitaip skaičiuojamas. Tokios žinios labai liūdina“, – tvirtina grožio studijos „Diamond Style“ įkūrėja Deimantė Urbonavičienė.

Didesnės minimalios algos siekė profsąjungos, bet jų atstovė jau yra sakiusi – nelogiška, kad mokesčiai auga smulkiausiems verslininkams, kurie patys susikuria sau darbo vietą, bet dėl karantino turėjo užsidaryti, pavyzdžiui, kirpyklos, grožio salonai. Profsąjungos apie tai žadėjo kalbėtis su valdžia. Kai kurie ekonomistai sako, dirbantieji savarankiškai vis tiek mažiau apmokestinti nei samdomi darbuotojai.

Didėjanti MMA paprastai kelia ir dalies prekių bei paslaugų kainas, bet šįkart, ekonomistai sako, dėl pandemijos to gali ir nebūti.