Verslas

2013.03.07 07:40

Palangai įgriso kamuoliukų žaidimas

Netrukus didžiausiame krašto kurorte vyks keista ceremonija: verslininkai po vieną iš nepermatomos dėžės trauks kamuoliukus, rašo „Lietuvos žinios“.

Netrukus didžiausiame krašto kurorte vyks keista ceremonija: verslininkai po vieną iš nepermatomos dėžės trauks kamuoliukus, rašo „Lietuvos žinios“.

Šis loteriją primenantis ir jau antrus metus artėjant naujam vasaros sezonui rengiamas ritualas – tai verslininkų varžytuvės dėl oficialių leidimų prekiauti ir teikti paslaugas viešosiose Palangos savivaldybės vietose. Fortūna nusišypso tam verslininkui, kuris ištraukia laimingą kamuoliuką.

Loterijos pradėtos rengti tada, kai kai kuriems Seimo nariams inicijuojant ir teismas nusprendė, kad aukcionų dėl prekybos leidimų įsigijimo rengti negalima. Į parlamentarus kreipėsi buvusia Palangos valdžios nustatyta tvarka nepatenkinti kai kurie verslininkai, įtardami suinteresuotų verslo grupių protegavimą.

Neapsikentusi šiuo metu esą ekonomiškai nelogiškos, tačiau įstatymais pagrįstos tvarkos, didžiausio šalies kurorto valdžia dabar ketina kreiptis į Seimą, Vyriausybę, kad būtų pakeistas šiuo metu galiojantis Rinkliavų įstatymas ir vėl būtų leista rengti konkursus, aukcionus prekybos leidimams gauti.

Beje, šįmet sausį kamuoliukų traukimo ceremoniją pirmą kartą surengė ir Neringos merija. Tačiau šio kurorto valdžia pritaria Palangos savivaldybės tarybos siekiams, kad ateityje būtų pakeista leidimų prekiauti viešose vietose išdavimo tvarka ir būtų leista rengti konkursus.

Merijoje – loterijos kabinetas

Iki 2012-ųjų Palangoje ir Šventojoje galimybę prekiauti (ledais, kava, spauda, maisto produktais, rūkytomis žuvimis ir kt.) ir teikti įvairias paslaugas (pavyzdžiui, už atlygį fotografuoti, piešti, teikti atrakcionų paslaugas ir kt.) viešosiose vietose gaudavo verslininkai, kurie pasiūlydavo didžiausią prekybos vietos kainą ir geriausią paslaugos teikimo programą.

Tačiau užpernai grupė Seimo narių, tarp jų – ir buvęs kurorto meras Pranas Žeimys, tokią tvarką apskundė teismui. Šis nustatė, kad rengti viešus prekybos vietų kainos aukcionus, skelbti konkursus draudžia Rinkliavų įstatymas. Rinkliava turi būti nustatyta savivaldybės tarybos ir fiksuota, todėl aukcionai nuo pernai nebevykdomi.

Teoriškai leidimą prekiauti nustatytoje viešojoje vietoje gali gauti tas, kuris pirmas į meriją atnešė prašymą. Tačiau baimindamasi verslininkų apgulties ir nesusipratimų Palangos valdžia sugalvojo originalų būdą – rengti kamuoliukų loterijas.

Palangos mieste ir Šventojoje kasmet išduodama iš viso apie 200 leidimų prekiauti viešosiose vietose. Į vieną vietą, pavyzdžiui, Palangos Jono Basanavičiaus gatvėje ar prie tilto, norinčiųjų atsiranda 10–15. Esant tokiai konkurencijai nutarta, kad prekiauti pageidaujantys verslininkai turi parašyti prašymus, už leidimą sumokėti kiekvienai vietai bei paslaugai nustatytą pinigų sumą ir eilės tvarka (pradedant pirmu įvykdžiusiuoju formalumus) eiti į loterijos kabinetą merijoje, iš nepermatomos dėžės ištraukti kamuoliuką. Laimėtoju tampa ištraukęs vienintelį dėžėje esantį kitos nei visi spalvos kamuoliuką. Pavyzdžiui, jei į vieną vietą prekiauti yra 13 pretendentų, į dėžę įmetama 12, tarkime, baltų, ir vienas oranžinis kamuoliukas.

Rengiantis vasaros sezonui Palangoje kamuoliukų loterija vyks netrukus, jau kovo mėnesį.

Siūlė bėgti sprintą

Loterijos kritikus piktina nustatyta tvarka pirmiausia dėl to, kad esą prasilenkiama su ekonomine logika, mat laimi ne geriausią pasiūlymą ir didžiausią kainą pateikęs verslininkas. Palangos valdžios atstovai nesupranta ir to, kad pagal Rinkliavų įstatymo nuostatas leidimų kainas nustato atsakingi merijos valdininkai. Šiais metais, pavyzdžiui, bus remiamasi dar 2010 metais nustatytų įkainių dydžiais. Šįmet vasarą brangiausiai teks mokėti norintiesiems prekiauti maisto gaminiais J. Basanavičiaus gatvėje –25 tūkst. litų, ledais – Jūratės ir Kastyčio skvere – 15 tūkst. litų už vietą. Pigiausiai – iki 1,5 tūkst. litų – už vietą prekiauti ne maisto produktais teks mokėti norintiesiems padirbėti Šventojoje.

Praėjusiame Palangos tarybos posėdyje, tvirtinant tik formaliai šiek tiek pakeistas leidimų prekiauti viešosiose vietose išdavimo taisykles, kamuoliukų žaidimas vėl užkliuvo politikams, kurie net surengė savotišką demaršą prieš Seimo patvirtintą tvarką, draudžiančią rengti aukcionus. Buvęs kurorto meras Vytautas Stalmokas pusiau juokais pasiūlė keisti tvarką ir laimėtoju pripažinti ne laimingąjį kamuoliuką ištraukusį verslininką, o tą, kuris, pavyzdžiui, pirmas nubėgs nustatytą distanciją ir įsmeigs mėlyną vėliavėlę ties finiško tiesiąja.

{Nustatytume distanciją: už brangesnę vietą – stajerių (ilgų nuotolių sporto lenktynininkų) bėgimas į Šventąją, už pigesnę – sprinterių varžybos iki Birutės kalno. Už tokių konkursų organizavimą būtų atsakinga Sporto mokykla“, – juokavo V. Stalmokas.

Tačiau šis pokštas vos nesibaigė precedento neturinčiu Palangos savivaldybės tarybos sprendimu, nes pagal tarybos veiklos reglamentą V. Stalmoko pasiūlymas dėl bėgimo varžybų buvo užregistruotas balsuoti. Po jo neseniai juokais leipusi posėdžių salė staiga nuščiuvo: už politiko pasiūlymą varžytis bėgant sprintą balsavo šeši miesto tarybos nariai, prieš – septyni, o susilaikė vos trys.

Kandidatai renkami konvejeriu

Ironišką požiūrį į Rinkliavų įstatymo nuostatas turinti Palangos valdžia artimiausiu metu ketina oficialiai kreiptis į Seimą ir Vyriausybę bei siūlyti keisti teisės aktus taip, kad vėl būtų galima rengti aukcionus bei konkursus.

Laikinai kurorto mero pareigas einantis Saulius Simė LŽ sakė, kad dabar nustatyta tvarka yra ekonomiškai nelogiška, dėl jos miesto biudžetas kasmet praranda papildomas pajamas, prastėja paslaugų teikimo kokybė.

„Kai būdavo rengiami aukcionai, vienos vietos kaina kartais išaugdavo dvigubai. Šiais metais iš rinkliavos už leidimus prekiauti viešosiose vietose tikimasi gauti apie 1,2 mln. litų, tačiau skelbiant aukcioną ši suma tikrai būtų gerokai didesnė. Iš tų kamuoliukų traukimo – jokios naudos, nes laimi ir atsitiktiniai verslininkai, kurie neturi atitinkamų paslaugų teikimo patirties“, – teigė S. Simė.

Jis taip pat juokais siūlė atsisakyti kamuoliukų ir rengti bėgimo, bokso ar lošimo kortomis varžybas. „Rezultatas bus toks pats, tačiau kurorto svečiai bent jau atrakciją turėtų“, – bent tokią naudą įžvelgė S. Simė.

Jis priminė, kad anksčiau vykdavo aukcionai, kai verslininkai surašydavo ir į vokus sudėdavo savo siūlymus, kiek jie pasirengę mokėti už prekybos vietą. „Ta suma negalėdavo būti mažesnė už nustatytą pradinę, bazinę. Stebint aukciono dalyviams būdavo atplėšiami vokai su siūlymais konkrečiai prekybos vietai. Laimėdavo daugiausia galintis mokėti verslininkas. Dabar jie eina po vieną į kabinetą, kuriame traukiami kamuoliukai. Eina tol, kol ištraukiamas laimingasis. Tuomet tokia pat procedūra kartojama dėl kitos prekybos vietos“, – pasakojo politikas.

Jam pritarė ir kitas Palangos savivaldybės tarybos narys Eimutis Židanavičius. Jo manymu, rinka ir kainos keičiasi, bet į tai neatsižvelgiama. „Negali keli merijos Rinkliavų skyriaus specialistai nustatyti, kiek kainuos viena ar kita vieta. Turėtų būti sudaryta speciali darbo grupė, kuri ir nustatytų realią prekybos vietų vertę“, – sakė jis.

Nebeliko stimulo

Tai, kaip verslo ir paslaugų sektorių paveikė kamuoliukų traukimo ceremonijos, galbūt įrodo ir paplūdimio tinklinio situacija prie Palangos tilto. Anksčiau paplūdimio tinklinio renginiai būdavo labai populiarūs, būdavo rengiamos įvairios varžybos, tačiau pastaruosius kelerius metus susidomėjimas šia sporto šaka Palangoje gerokai sumažėjęs.

Dabartinis šio kurorto Sporto centro direktoriaus pavaduotojas ir buvęs verslininkas Arūnas Macius LŽ teigė, kad situacija pasikeitė dėl konkurso panaikinimo. „Anksčiau, norint gauti leidimą teikti paslaugas paplūdimio kavinėje ir šalia esančiame tinklinio aikštyne, verslininkams reikėdavo dalyvauti konkurse, pateikti savo programas. Atsižvelgiant į jas būdavo parenkamas nugalėtojas. Dabar tinklinio bazę valdo žmonės, kurie „per tūkstantį kilometrų“ nutolę nuo tinklinio. Paplūdimio tinklinio kultūra Palangoje mirė pasikeitus tvarkai, nes verslininkams nebekeliami jokie konkursiniai reikalavimai, todėl nukenčia paslaugų kokybė. Dabar viską lemia laimingas kamuoliukas“, – LŽ sakė jis.

Esą panaši ir kitų viešosiose vietose teikiamų paslaugų, susijusių su laisvalaikio leidimu, kokybė. „Kam stengtis, rengti kuo įdomesnę programą, jei viską lemia fortūna, o ne siūlymo kokybė?“ – svarstė jis.

Prisidėjo ir Neringa

Kamuoliukai jau buvo traukiami ir kitoje pajūrio kurortinėje – Neringos – savivaldybėje. Pasak Neringos savivaldybės administracijos Verslo ir strateginės plėtros skyriaus vedėjos Jelenos Andriejauskienės, loterijos prireikė dėl esą absurdiškos situacijos.

„Pagal įstatymą leidimus prekiauti ir teikti paslaugas viešosiose vietose vasaros sezono metu pernai gavo tie, kas pirmieji į meriją atnešė prašymus. Verslininkai net prieš savaitę iki leidimų priėmimo dienos atvyko, nakvojo Nidoje, o dokumentų priėmimo dieną vyko vos ne grumtynės, kam pirmam pavyks užregistruoti prašymą. Todėl šiais metais pirmą kartą rengėme tokius pat leidimų išdavimo burtus kaip Palangoje. Laimėtojus atrinkome loterijos būdu“, – LŽ sakė valdininkė.

Neringoje daugiausia norima prekiauti bei teikti paslaugas Nidoje ir Juodkrantėje, o į vieną vietą konkuruoja iki penkių verslininkų. „Tai ir dviračių nuoma, ir vaikų atrakcionai, paplūdimų kavinės, išnešiojamoji prekyba. Tačiau merijoje jau rengiamas specialusis prekybos ir paslaugų teikimo viešosiose vietose nustatymo planas. Manome, kad būtų tikslingiausia tas vietas skirstyti ne atsitiktine tvarka, o aukciono būdu“, – teigė J. Andriejauskienė.

Tik Klaipėdoje jokių problemų dėl prekybos vietų viešosiose erdvėse kol kas nėra, kaip nėra ir jokių loterijų. Verslininkai sužino, kur leidžiama prekiauti, teikti paslaugas, kreipiasi į meriją, o ten, jei tos vietos laisvos, atlikę privalomus formalumus, jas gauna. „Uostamiestyje nėra tokio bumo kaip Palangoje ir Nidoje, o dėl prekybos per renginius, tai nustatyta atskira tvarka“, – LŽ sakė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Licencijų, leidimų ir vartotojų teisių apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Asta Šnepetienė.

Vadina absurdu

Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas ir Druskininkų meras Ričardas Malinauskas LŽ prisipažino pirmą kartą girdintis apie palangiškių organizuojamą kamuoliukų traukimo tvarką.

„Draudimas rengti viešus paslaugos teikimo ir leidimo prekiauti aukcionus man panašus į absurdą. Šimtu procentų palaikau palangiškių norą kreiptis į Seimą ir Vyriausybę, kad būtų leidžiama rengti konkursus. Jei reikės, juos parems ir LSA. Juk pirmiausia rinkliavos turi duoti maksimalią naudą pačiai savivaldybei ir turi būti teikiama geriausia paslaugų kokybė. Kitas dalykas – draudimas rengti aukcionus man yra suvokiamas kaip savivaldos teisių suvaržymas“, – teigė jis.

Anot R. Malinausko, Druskininkų kurorte nedažnai į vieną prekybos viešojoje erdvėje vietą pretenduoja keli verslininkai.

„Tačiau kai taip nutinka, leidimo prekiauti ar teikti paslaugą įkainio nedidiname. Gal todėl iki šiol ir neprasilenkėme su įstatymu, kitaip nei palangiškiai. Taikome kitą alternatyvą: laimi tas, kas pasiūlo didžiausią investiciją. Tarkime, jei vienas verslininkas siūlo prekiauti ledais iš nešiojamojo šaldytuvo, o kitas siūlosi įrengti ledų prekybos kioskelį su miesto simbolika, laimi pastarasis. Kol nėra priimtų atitinkamų sprendimų dėl Rinkliavų įstatymo pakeitimo, tą patį siūlyčiau daryti ir palangiškiams“, – kolegoms patarė LSA vadovas.