Verslas

2016.03.18 14:55

Įtakingiausi ekonomistai įvardija didžiausias šių metų grėsmes Lietuvai

Komercinių bankų ekonomistai Gitanas Nausėda, Žygimantas Mauricas bei Nerijus Mačiulis optimistiškai nusiteikę dėl šių metų Lietuvos ekonomikos augimo, tačiau kartu įžvelgia, kur slypi grėsmės. Tiesa, jų daugiau ekonomistai mato už Lietuvos ribų nei viduje. Apie tai bankų atstovai diskutavo kasmet vykstančioje vadovų konferencijoje „Ebit“.

Didieji komerciniai bankai šiemet Lietuvos ekonomikai prognozuoja apie 3 proc. BVP augimą, tačiau, kaip visada, yra rizikos, kurios ekonomistų skaičiavimus gali paversti miražu.

„Labiausiai nerimą kelia galima Lietuvos verslo bendruomenės reakcija į besitęsiančius neramumus, ypač Europos Sąjungoje. Pati Europos Sąjunga balansuoja ties slinkimu į apačią. Jei ji būtų vieninga, ji augtų, bet dabar situacija neapibrėžta. Dar didesnė grėsmė – kaip mes į susidariusią situaciją reaguosime. Investicijų lygis Lietuvoje dar nėra pakankamos. Nerimas kyla dėl to, kad rinkimai sutampa su ne pačiu geriausiu laikotarpiu Europos Sąjungoje, o prieš rinkimus išgirstame visokių sprendimų, kas gali sukelti abejonių vidaus rinkoje“, - renginyje kalbėjo „Nordea“ banko vyriausiasis ekonomistas Ž. Mauricas.

Anksčiau pesimistiškiau nusiteikęs dėl šalies situacijos SEB banko prezidento patarėjas G. Nausėda teigė, kad paskutiniu metu vis ramiau vertina vidines rizikas, o daugiau dėmesio kreipia išorinėms rizikoms.

„Jau pripratau prie to, kad politiniai pasiūlymai iš niekur atsiranda, pavalkiojami viešoje erdvėje, o paskui kažkur numetami“, – pastebėjo jis.

Savo pristatyme ekonomistas pabrėžė, kad šiemet Lietuvos ekonomika judės į priekį, bet saikingu tempu.

G. Nausėda pridėjo, kad Lietuvos eksportuotojai Rusijos rinkai susidūrus su ekonominėmis problemomis ir įvedus sankcijas sėkmingai persiorientuoja į kitas rinkas, tačiau net ir naujose rinkose išsikovoti savo dalį bus ne taip lengva, kadangi ir kitos šalys, o kartu ir Europos Sąjunga kol kas didžiuliu ekonomikos augimu pasigirti negali.

Savo ruožtu „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas N. Mačiulis įsitikinęs, kad Rusija jau savo dugną pasiekė: ES sankcijų turėtų nepratęsti, nuo metų pradžios šiek tiek „atšoko“ naftos kainos. Ekonomistas tiki, kad NVS šalys, o kartu ir Rusija vis dar turi ką pasiūlyti Lietuvos eksportuotojams, o šie, jei situacija Rytuose pagerės, ir toliau bandys grįžti į rinkas, kurios žada didesnes maržas.

„Manau, kad atšauktos sankcijos ir brangstanti nafta leis stabilizuotis Rusijos ekonomikai. Žemiausias taškas jau pasiektas. Ir vėl atsiras galimybė Lietuvos verslininkams čia eksportuoti. Abejoju, kad verslininkai sakys, kad jau pasimokė“, - komentavo ekonomistas.

Grįždamas prie vidaus rinkos G. Nausėda teigė, kad pigių energetinių išteklių metas, vargu, ar išsilaikys ilgai, o jis iki šiol skatino nebūtinųjų prekių įsigijimą.

„Kai atšokimas įvyks ir liks mažiau pinigų kitoms prekėms ir paslaugoms, tai gali paveikti ir gyventojų optimizmą ir lūkesčius“, - prognozavo ekonomistas.

Ž. Mauricas taip pat įžvelgė keletą rizikų, kurios gali sumažinti Lietuvos ekonomikos augimo optimizmą. Visų pirma, jis paminėjo bendros pasaulio prekybos smukimą, kas reiškia Lietuvos eksportuotojams sunkumą rasti ir kovoti dėl naujų eksporto krypčių.

Be to, pasak jo, nerimą kelia ir tokie faktai, kad stipresnių ekonomiškai ES šalių ekonomika auga greičiau nei Lietuvos, pavyzdžiui, Švedijos.

„Tai kur čia ta vykstanti konvergencija“, - retoriškai klausė ekonomistas.

Trečioji Ž. Maurico įvardyta rizika – politinė, pavyzdžiui, šiuo metu daug aptariamas Didžiosios Britanijos pasitraukimo („Brexit“) iš Europos Sąjungos (ES) klausimas.

Ž. Maurico nuomone, kol kas vienintelė pasaulio ekonomikos gelbėtoja – JAV. Ji pernai padėjo pasaulio ekonomikai neįgrimzti į recesiją, o ypač Europai.

„Ji padėjo Europai atpirkti eksporto į Rusiją ir Kiniją praradimus“, - pastebėjo jis. Tačiau šis faktas turi ir blogąją pusę – Europa tapo priklausoma nuo JAV ekonominės situacijos. Vis dėlto „Nordea“ ekonomistas mano, kad ir šiemet pasaulio ekonomika į recesiją nepuls, nors grėsmių ir yra.

N. Mačiulio nuomone, Europos Sąjunga šiuo metu iš tiesų yra sudėtingoje situacijoje: jei jai nepavyks suvaldyti pabėgėlių krizės, tai gali paskatinti „Brexit” procesą, tiki ekonomistas.