Verslas

2016.03.17 18:26

I. Šimonytės atsakas laukiantiems lenkiškų kainų

Valdantiesiems prabilus apie planus mažinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė, prie kurios jis ir buvo padidintas, laidoja viltis, kad įgyvendinus planus Lietuvoje galėtume už prekes ir paslaugas mokėti tiek kiek Lenkijoje.

„Kalbant apie tarifo mažinimą ir perfrazuojant Šveiką, čia visada yra pasirinkimo klausimas tarp ropės ir ridiko. Kaip sako anglai, negalima suvalgyti pudingo, ir tuo pat metu jį turėti“, – vaizdžiai DELFI komentavo I. Šimonytė.

Ji atkreipė dėmesį, kad diskutuojant apie mokesčio tarifus ir lyginant Lietuvoje ir Lenkijoje pamirštama, kad šioje šalyje standartinis PVM tarifas yra didesnis, o kainų lygis vis tiek mažesnis dėl intensyvesnės konkurencijos ir masto ekonomijos didelėje rinkoje.

„Šį efektą dar pastiprina zloto svyravimai euro atžvilgiu, kurie dabar mūsų vartotojams palankūs. Panašiai tik dar stipriau buvo 2008 – 2009 m., kai zlotas gerokai atpigo ir joks PVM mažinimas nebūtų to efekto atsvėręs, ironizuojant – būtų buvę paprasčiau susieti litą su zlotu“, – komentavo ji.

Pasak buvusios ministrės, sumažinus bendrą tarifą jis bus taikomas ir Lietuvoje realizuojamai lenkiškai, tad konkurencinės sąlygos mūsų šalyje nepasikeis ir kainos nesumažės.

I. Šimonytė nesutinka su požiūriu, kad tiesioginius biudžeto netekimus dėl sumažėjusio PVM tarifo kompensuotų padidėjęs vartojimas dėl sumažėjusių kainų.

„Vartotojo galimybės papildomai suvartoti pirmo būtinumo prekių (nustatyti joms mažesnius mokesčius atrodytų teisinga iš moralės pozicijų), yra ribotos, nes paprastai būtent šioms prekėms vartotojas taupo mažiausiai, tad nesuvalgys trijų kepalų duonos vietoje vieno ir pardavėjas tą puikiausiai žino“, – komentavo I. Šimonytė.

Jos teigimu paskutiniai buvę PVM mažinimai viešajam transportui, viešbučiams kainų nesumažino, bet išprovokavo daugybę argumentų, kodėl jos mažėti negali.

Įprastas PVM tarifas šiuo metu yra 21 proc., jis galioja nuo 2009 m. rudens. Ketvirtadienį Seime pradėjus svarstyti PVM mažinimo klausimą, pasigirdo įvairių siūlymų, kaip tai daryti – ar sumažinti bendrą tarifą, ar mažesnį mokestį taikyti tik daliai prekių ir produktų.

Premjeras Algirdas Butkevičius teigė pasisakantis už mažesnį, tačiau taip pat sakė, kad šiais metais jokie mokesčiai nebus keičiami ir jokios mokestinės lengvatos nebus priimtos.

„Noriu pasakyti, kad šiais metais jokie mokesčiai nebus keičiami. Aš aiškiai pabrėžiu: planuojant ateinančių metų, tai yra 2017 metų biudžetą, vertinant makroekonominę situaciją, mes galime gegužės mėnesį pradėti diskusiją dėl ateinančių metų mokesčių politikos ir dėl nacionalinio biudžeto formavimo principų. Šiais metais biudžetai nebus keičiami ir taip pat jokios mokestinės lengvatos nebus priimtos", - ketvirtadienį iš Seimo tribūnos sakė A. Butkevičius.

Jis taip pat tvirtino, kad diskusija dėl PVM mažinimo galėtų būti pradėta gegužę, kai bus aiški pirmojo ketvirčio Lietuvos makroekonominė situacija. Tačiau A. Butkevičius pažadėjo, kad nuo 2017 m. dar bus didinamas nepamokestinamų pajamų dydis, kuris dabar siekia 200 eurų.