Verslas

2016.03.17 14:41

Premjeras apie PVM sumažinimą: kol kas tai – mano nuomonė

BNS 2016.03.17 14:41

Šiuo metu galiojantis 21 proc. pridėtinės vertės mokestis (PVM) galėtų būti sumažintas, sako premjeras Algirdas Butkevičius

„Mano pozicija būtų tokia – vis dėlto mažinti bendrą PVM tarifą apskritai. Kol kas tai mano nuomonė,“ – Seime ketvirtadienį pareiškė premjeras.

Standartinį PVM tarifą sumažinti 2 punktais iki 19 proc. vasarį siūlė Mišrios Seimo narių grupės narys Valerijus Simulikas ir socialdemokratų frakcijos atstovas Eduardas Šablinskas. Anot jų, tai paskatintų maisto produktų bei kitų pirmo būtinumo prekių kainų mažėjimą ir dėl to išaugtų vartojimas.

Pasiūlymą tuomet kritikavo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai liberalsąjūdietis Kęstutis Glaveckas bei socialdemokratas Antanas Nesteckis, gana kritiškai jį vertinto ir SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda. Premjeras, kuris yra ne kartą pasisakęs prieš papildomų PVM lengvatų taikymą, šio pasiūlymo tuomet nekomentavo.

Dėl PVM tarifo sumažinimo iki 18 proc. ekonomistai ir teisininkai diskutavo ir 2014-ųjų viduryje. Tuomet siūlymą sukritikavo prezidentė Dalia Grybauskaitė – pasak jos, prioritetą reikia skirti ne atskirų mokesčių mažinimui, o socialinių problemų sprendimui.

2013 metų rudenį PVM sumažinti vienu punktu iki 20 proc. siūlė liberalsąjūdietis Petras Auštrevičius, tačiau su tuo nesutiko finansų ministras Rimantas Šadžius.

Opozicija premjero pareiškimus vadina mainais už paramą R. Šadžiui

Opozicija ketvirtadienį premjero Algirdo Butkevičiaus išsakytą palaikymą PVM tarifo sumažinimui sieja su koalicijos partnerių derybomis dėl Rimanto Šadžiaus kandidatūros į Europos Audito Rūmus.

Kaip BNS sakė Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius, paramą PVM mažinimui ministras pirmininkas išreiškė vykstant aktyvioms deryboms dėl Darbo partijos atstovų paramos finansų ministro Rimanto Šadžiaus kandidatūrai dirbti Europos Audito Rūmuose.

„Dabar, prieš rinkimus, tuo, ką premjeras pradeda kalbėti, tai tuo nelabai tikiu. Jis tą kalba vykstant (...) turgaus lygmens deryboms tarp socialdemokratų ir „darbiečių“ dėl to, ar „darbiečiai“ parems R. Šadžiaus kandidatūrą į Europos Audito rūmus. „Darbiečiai“ už tai reikalauja kokių nors jų projektų dėl PVM lengvatų ar neapmokestinamo pajamų dydžio didinimo pritarimo“, – BNS sakė A. Kubilius.

Pasak jo, PVM tarifo mažinimas būtų gera iniciatyva, tačiau jos imtis reikėjo gerokai anksčiau, pasibaigus krizei.

„Tą galėjo daryti vyriausybė jau nuo pat savo kadencijos pradžios – išeidinėjant ekonomikai iš krizės pamažu mažinti krizės metu padidintus mokesčius, bet jie to nedarė. Tai tą reikės daryti sekančiai vyriausybei“, – kalbėjo A. Kubilius.

Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis taip pat antrino, jog tarp valdančiųjų prasidėjo politiniai mainai.

„Gariūnų prekiautojai, matyt, tokių mainų nedaro, kokius čia pradėjo organizuoti valdančiosios koalicijos partneriai“, – BNS sakė Seimo narys.

„Jeigu pono Šadžiaus portfelis yra keičiamas į PVM lengvatas atskiriems maisto produktams, tai tokia praktika yra skandalinga ir neturi nieko bendro su Lietuvos, kaip eurozonos šalies, standartais“, – pridūrė jis.

Pasak E. Masiulio, tokie susitarimai yra pavojingi valstybei ir jos finansiniam stabilumui.

„Darbiečiai“ dėl R. Šadžiaus spręs po jo pozicijos apie NPD

Valdančiosios Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys BNS sakė, kad „darbiečių“ sprendimą dėl R. Šadžiaus kandidatūros lems jo pozicija dėl neapmokestinamųjų pajamų didinimo (NPD). Tačiau per vyriausybės valandą ketvirtadienį Seime finansų ministras klausimų nei dėl neapmokestinamųjų pajamų dydžio (NPD), nei dėl PVM nesulaukė.

Ketvirtadienio Seimo posėdyje A. Butkevičius pareiškė, kad šiuo metu galiojantis 21 proc. PVM galėtų būti sumažintas. Jis taip pat pareiškė, jog galėtų būti svarstomos PVM lengvatos mėsai. Dar kiek vėliau ketvirtadienį valdančiųjų socialdemokratų frakcija Seime išplatino pranešimą, jog pritaria PVM lengvatos mažinimui mėsai ir žuviai.

„Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija Seime pritaria pridėtinės vertės mokesčio (PVM) būtiniems maisto produktams – šviežiai atšaldytai mėsai ir šviežiai tvenkiniuose išaugintai žuviai mažinimui, tačiau siūlo luktelėti, kol nepaaiškės, ar toks pasiūlymas neprieštaraus Stabilumo (konvergencijos) programai“, – teigiama frakcijos pranešime.

Prieš mėnesį premjeras dėstė kitokią poziciją dėl PVM lengvatos ir teigė, jog tokios pataisos priėmimas artimiausiu metu būtų nerealus.

„Aš manau, kad šiandien kalbėti, kad artimiausiu metu būtų priimta tokia pataisa, tikrai nerealu. Diskutuoti reikia, bet reikia įvertinti tai, kaip atsilieps pajamų surinkimui ir išlaidų didinimui kitiems metams. (...) Biudžetas yra finansinis planas, kuris patvirtintas metams ir puikiai suprantame, kad jei metų eigoje būtų tokia pataisa priimta, negautume pajamų ir turėtume peržiūrėti ir išlaidas“, – teigė A.Butkevičius.

Panašią poziciją prieš mėnesį dėstė ir finansų ministras R. Šadžius.

21 proc. PVM tarifas buvo nustatytas per finansų krizę, siekiant užtikrinti papildomas biudžeto pajamas, kurios buvo būtinos fiskaliniam deficitui mažinti ir valstybės finansų stabilumui, kol baigsis sunkmetis. Tuometinė Andriaus Kubiliaus vyriausybė teigė, kad PVM tarifas didinamas tik laikinai, iki finansų krizės pabaigos.

Dėl R. Šadžiaus delegavimo į Europos Audito Rūmus Seimas turėtų spręsti ketvirtadienį po pietų.