Verslas

2016.03.17 12:22

Lietuvos bankas šalies ūkiui piešia niūresnę ateitį nei anksčiau

15min.lt2016.03.17 12:22

Lietuvos banko ekonomistai sumažino BVP augimo prognozę ir numato, kad šalies ūkis šiemet augs 2,6 proc. Tai 0,3 proc. punkto mažiau, nei prognozuota pernai gruodį, tačiau dabar prognozuojamas augimas yra vienu procentiniu punktu didesnis, negu jis buvo 2015 m. Pirmą kartą pateikiama ir 2017 m. prognozė – ūkio augimas kitąmet turėtų spartėti iki 3,4 proc.

„Mažėjantis nedarbas, didėjančios gyventojų pajamos ir gausesnės įmonių investicijos suteiks postūmį ūkiui augti sparčiau. Vis dėlto didesnį optimizmą slopina užsienio prekybos partneriai: Rusijos ekonomikos perspektyvos yra prastos, euro zonos ekonomikos augimas lėtesnis, nei tikėtasi, padidėjo neapibrėžtumas dėl JAV ir besivystančių šalių rinkų augimo perspektyvų, todėl naujausia ūkio plėtros prognozė yra santūresnė, nei skelbta anksčiau“, – Lietuvos banko pranešime cituojamas Raimondas Kuodis, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas.

Pagrindinė prognozės sumažinimo priežastis – sulėtėjusi pasaulio ekonomikos plėtra. Vertinama, kad pernai pasaulio ekonomika paaugo apie 3 proc. – mažiausiai nuo 2010 m., kai prasidėjo atsigavimas po pasaulinės finansų krizės. Ypač sulėtėjo besiformuojančios rinkos ekonomikos šalių ir besivystančių šalių ekonominė plėtra, Rusijos ūkį apėmęs nuosmukis prognozuojamas ir šiems metams. Todėl ir eksporto indėlis į Lietuvos ekonomikos augimą šiemet bus menkesnis, nei tikėtasi.

Tačiau mažesnė eksportuojančio sektoriaus plėtra kol kas neturi akivaizdesnio poveikio vidaus paklausai ir ji tebėra pagrindinė šalies ekonomikos varomoji jėga. Ilgą laiką dirbusios ties gamybos pajėgumų riba įmonės investuoja į plėtrą, investicijas skatina ir nekilnojamojo turto rinka, iš ES fondų gaunamų lėšų naudojimas.

Įmonės drąsiau samdo darbuotojus ir sparčiau, nei prognozuota, mažėja nedarbo lygis, o kai kuriuose sektoriuose juntamas darbuotojų stygius. Kartu su minimalios mėnesinės algos didinimu tai lemia bendrą darbo užmokesčio kilimą ir šiemet jis turėtų sudaryti 5,3 proc. Sparčiau nei kainos didėjančios darbo pajamos sudaro galimybes namų ūkiams daug daugiau vartoti.

„Šių metų sausį infliacija Lietuvoje jau buvo teigiama, bet nedidelė. Kita vertus, energijos žaliavų kainos paskutiniu metu mažėjo daug labiau, nei manėme anksčiau, todėl gerokai sumažinome šių metų infliacijos prognozę“, – sako Gediminas Šimkus, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius.

Naujausiais vertinimais, vidutinė metinė infliacija 2016 m. sudarys 0,5 proc. (ankstesnė prognozė 1,4 proc.).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt