Verslas

2020.12.29 13:44

„Belorus“ sanatorijos vadovas prašo leisti sumokėti atlyginimus darbuotojams

atnaujinta 16.40
Ignas Jačauskas, Vaidotas Beniušis, BNS2020.12.29 13:44

Sanatorijos „Belorus“ Druskininkuose vadovas prašo Lietuvos valdžios sudaryti galimybes sumokėti atlyginimus darbuotojams, nes šiuo metu to negali padaryti dėl įšaldytos sąskaitos.

Ilja Epifanovas BNS sakė, kad kreipėsi į Lietuvos valdžios institucijas iškart po banko sprendimo įšaldyti viešosios įstaigos sąskaitas.

„Iš Lietuvos pusės kol kas nesulaukėme nieko – nei laiškų, nei pagalbos. Kreipėmės praėjusios savaitės pradžioje į visas instancijas, prašome, kad mums leistų, svarbiausia, išmokėti žmonėms atlyginimus. Prašome, kad mums tai leistų, pinigų mes turime sąskaitoje. Kreipėmės asmeniškai į užsienio reikalų ministrą poną Lansbergį, į Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininką poną Pavilionį, į Vidaus reikalų ministeriją, į centrinį banką“, – BNS antradienį teigė sanatorijos vadovas.

Anot jo, įprastai atlyginimai darbuotojams mokami iki mėnesio 4 dienos, o už gruodį – dar prieš Naujuosius. Jis tikisi, kad šįkart už darbą gruodį pavyks sumokėti sausio pradžioje. I. Epifanovo teigimu, viešoji įstaiga turi tris sąskaitas, visos jos – banke „Swedbank“.

Šis bankas įšaldė sanatorijos sąskaitas, motyvuodamas ES įvestomis sankcijomis. Pasak I. Epifanovo, šiuo metu jokių operacijų, įskaitant ir pervedimus už darbuotojų prastovas, sanatorija atlikti negali.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) nurodo, kad sanatorija iki sąskaitų įšaldymo aktyviai naudojosi galimybę skelbti prastovas. I. Epifanovo teigimu, iš 392 darbuotojų gruodį prastovose buvo apie 350. Įdarbinimo tarnybos duomenimis, įstaiga mechanizmu naudojosi nuo kovo, paskutiniais, spalio mėnesio duomenimis, prastovose buvo 266 darbuotojai, įstaigai tuomet išmokėta 123 tūkst. eurų subsidijų.

I. Epifanovas taip pat patikino, kad įstaiga negauna paramos ir iš Baltarusijos.

„Iš Baltarusijos pusės – kokia gali būti parama? Finansinė? Kam? Mes visiškai finansiškai savarankiška įstaiga, mums pakanka pinigų mūsų darbui, mes jį atliekame gerai, mokame visus mokesčius. Kam mums pinigai iš Baltarusijos?“, – tvirtino jis.

Įstaigos vadovas tvirtino kol kas negalvojantis apie galimus atleidimus ir sakė norintis išsaugoti personalą.

„O kokie bus scenarijai – priklausys ne nuo mūsų, nes mes padarysime viską, kad išsaugotumėme sanatoriją ir kolektyvą“, – kalbėjo I. Epifanovas.

„Swedbank“ bankas sanatorijos sąskaitas šį mėnesį įšaldė dėl ES įvestų sankcijų Baltarusijos prezidento administracijoje veikiančiai Vyriausiajai ūkio valdybai – ši valdyba yra sanatorijos dalininkė.

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis BNS tvirtino, kad valstybės institucijos šiuo metu svarsto, kaip būtų galima tiesiogiai padėti nuo šios situacijos nukentėjusiems druskininkiečiams, kad pinigai nebūtų skiriami pačiai įstaigai.

Ričardas Malinauskas absurdu vadina Druskininkų sanatorijos „Belorus“ sąskaitų įšaldymą dėl ES sankcijų

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas absurdu vadina kurorte esančios sanatorijos „Belorus“ sąskaitų įšaldymą dėl Europos Sąjungos įvestų sankcijų.

Mero teigimu, dėl tokio sprendimo gali nukentėti šimtai sanatorijoje dirbančių lietuvių, jie kol kas nesulaukia centrinės valdžios pagalbos.

„Tai yra absurdas, tai yra apgailėtina, kad eiliniai žmonės kenčia dėl kažkokių tarptautinių politinių reikalų. Sanatorija ne tik kad negali tęsti veiklos, žmonėms atlyginimų negali sumokėti, negali sumokėti už šilumą, vandenį, kitus dalykus. Prie ko čia sanatorija? Sakyčiau, jei dar kažkokie baltarusių oligarchai vysto kažkokius verslus ar kitokius dalykus... čia ilsisi žmonės, o visoje veikloje 90 proc. buvo vaikai. Imtis tokių priemonių – kažkas nesuderinama su sveiku protu“, – BNS antradienį sakė R. Malinauskas.

„Reikia dar ir proto turėti prie europinio lygmens taikymo ir vertinti situaciją. Per 20 mano darbo metų nesu girdėjęs, kad čia būtų koks nors politinis veikėjas atvažiavęs atostogų“, – pridūrė jis.

Iš viso sanatorijoje dirba 393 žmonės, apie 350 jų – Lietuvos piliečiai.

Pasak R. Malinausko, didžioji dalis darbuotojų gyvena Druskininkuose, ir negauti atlyginimo prieš Naujuosius jiems būtų skausmingas praradimas. Meras tvirtina, kad sanatorija iki šiol nesulaukia pagalbos darbuotojams iš centrinės valdžios.

„Kalbėjau su sanatorijos vadovu, jis pasakė, kad kreipėsi visur, kur įmanoma – ir į Užsienio reikalų ministeriją, ir į kitas institucijas, kol kas nėra gavęs atsakymo. Kalbėjau prieš dvi valandas“, – tvirtino R. Malinauskas.

„Swedbank“ bankas sanatorijos sąskaitas šį mėnesį įšaldė dėl ES įvestų sankcijų Baltarusijos prezidento administracijoje veikiančiai Vyriausiajai ūkio valdybai. Sanatorija veikia kaip viešoji įstaiga, o ūkio valdyba yra sanatorijos dalininkė.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija teigia, kad šiuo metu aiškinasi, kokią pagalbą galima suteikti sanatorijoje dirbantiems lietuviams.

„Suprantame, kad šioje Baltarusijos įmonėje Druskininkuose dirbantys keli šimtai Lietuvos piliečių atsidūrė sunkioje situacijoje. Šiuo metu aiškinamės, ar yra galimybių padėti Lietuvos žmonėms, kurie nukentėjo, dirbdami Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimui. Vis dėlto nesibaigiant protestams bei neteisėtam jų malšinimui, rizika įmonėms dirbančioms tiesiogiai su režimu auga“, – BNS sakė užsienio reikalų ministro atstovė spaudai Vytautė Šmaižytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.