Verslas

2016.03.17 09:14

Dėl karo Sirijos ekonomikos nuostoliai gali viršyti trilijoną

15min.lt2016.03.17 09:14

Jau penkerius metus trunkantis karas Sirijoje turėjo ne tik tragiškas pasekmes milijonams šalies gyventojų, netekusių pastogės ir šviesios ateities vilčių. Dėl karo šioje Artimųjų Rytų šalyje nepagamintos produkcijos ir paslaugų vertė siekia 4 mlrd. eurų per mėnesį, rašo dw.de, remdamasi apžvalgos „Konflikto išlaidos vaikams“ duomenimis.

Skaičiuojama, kad nuo karo 2011 m. pradžios Sirijos ekonomikos nuostoliai jau siekia 275 mlrd. dolerių. Jeigu karas tęsis iki 2020 m., nuostolių suma pasieks 1,3 trilijonų dolerių.

Sirijos karo nuostolių skaičiavimais užsiimanti konsultantų bendrovė „Frontier Economics“ šalies ūkio praradimus įvertino apžvelgdama Sirijos BVP raidą prieš prasidedant karui.

Minėtoje ataskaitoje paminėta, jog net konfliktui pasibaigus šiais metais, jo atnešti nuostoliai galėtų būti nuo 448 iki 689 mlrd. dolerių.

Šie skaičiai gerokai didesni už nurodytą 275 mlrd. dolerių sumą, nes prireiktų kelerių metų, kad būtų atkurta sugriauta šalies infrastruktūra ir atstatytas produktyvumo lygis.

Karas Sirijoje skaudžiai kirto ir kaimyninėms šalims – Libanui, Jordanijai ir Turkijai. Didžiausius nuostolius karas atnešė Libanui, kurio BVP šiuo metu yra 23 proc. žemesnis nei būtų taikos metu.

Be to, būsimosios sirų kartos taip pat susidurs su daugybe problemų dėl nepakankamo išsilavinimo ir blogos sveikatos apsaugos. Šiuo metu mažiausiai 8,2 mln. vaikų Sirijoje ir aplinkinėse šalyse priversti gyventi ne savo namuose ir nutraukti mokymosi procesą. Maža to, jie nuolat susiduria su smurto ir nepritekliaus pavojais.

90 proc. pabėgėlių iš Sirijos šeimų, šiuo metu besiglaudžiančių Libane ir Jordanijoje, yra atsidūrusios ties skurdo riba. Dėl šios priežasties nemažai tėvų savo atžalas siunčia į darbus arba verčia tuoktis, kad padėtų šeimai išgyventi.

Vis dėlto, visa tai mažina tikimybę, kad vaikai sugrįš į mokyklas, o vėliau įgis darbo rinkoje paklausią profesiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.