Verslas

2016.03.17 10:28

Naftos kainos gali pasiekti buvusias aukštumas greičiau, nei tikėtasi

Tarptautinė energetikos agentūra sako, kad naftos kainos gali pasiekti buvusias aukštumas greičiau nei prognozuota. Tačiau dalis analitikų įspėja, kad taip gali ir nenutikti dėl spartėsiančios skalūnų naftos gavybos Jungtinėse Valstijose.

Dėl rekordines žemumas pasiekusių pasaulinių naftos kainų sulėtėjo ir skalūnų naftos gavyba Jungtinėse Valstijose, nes investicijos į šį sektorių tapo nuostolingos. Vasarį naftos kaina pasiekė žemiausią lygį per dvylika metų. Tada imta kalbėti, kad žaliavos vertė jau pasiekė dugną ir dabar turėtų imti kilti. Tačiau analitikai pastebi, kad, jei kainos po truputį kils, amerikiečiai vėl ims pumpuoti skalūnų naftą, todėl žaliavos atsargos pasaulyje išaugs, todėl kaina dar kartą smuks.

Vienintelė priežastis kainai kilti – gavybos apimčių sumažinimas, tačiau kol kas nė viena šalis neplanuoja to daryti. Pavyzdžiui, Iranas, kuriam neseniai panaikintos Vakarų sankcijos, skelbia nemažinsiantis gavybos. Naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC) taip pat nesutarė to daryti. Dalis narių sutiko įšaldyti gavybos apimtis, tačiau sako susitarimą vykdysiančios tik tada, jei prie jo prisijungs ir kitos šalys. Šis klausimas bus sprendžiamas artimiausiame OPEC susitikime balandį.