Verslas

2020.12.26 15:08

Kalėdinės „dovanos“: baudos už karantino reikalavimų nepaisymą – ne tik verslininkams, bet ir jų klientams

Radvilė Rumšienė, LRT.lt2020.12.26 15:08

Sugriežtintas karantinas prieš Kalėdas pastebimai paplonins kai kurių gyventojų pinigines. Policija, kontroliuojanti, kaip žmonės bei verslininkai laikosi numatytų taisyklių, užfiksuoja pažeidėjų, kuriems skiriamos nemenkos baudos. Vis dėlto, kai kurie nubaustieji jaučiasi patekę į tikras karantino ribojimų ir tvarkų pinkles.

Apie draudimą nė nesusimąstė

Kai kuriems gyventojams sunku priprasti, o galbūt suprasti karantino ribojimus ir taisykles, kurių reikia laikytis.

Klaipėdos rajone esančiame Endriejavo miestelyje gyvenantys sutuoktiniai neslėpė nuostabos, kai praėjusį šeštadienį vienas jų sulaukė baudos dėl to, jog pažeidė karantino taisykles.

Endriejaviškė Loreta Jokubauskienė pasakojo, kad tos dienos rytą vyras nusprendė vykti nupirkti maisto į miestelyje esančią parduotuvę. Moteris paprašė, kad jos antroji pusė vietiniame kioskelyje nupirktų ir vokų.

„Tiesą sakant, nė nesusimąsčiau, kad kioskelis negali dirbti“, – pripažino moteris.

Pasirodo, kad nors tuo metu jau galiojo karantino sugriežtinimai, draudžiantys dirbti ne būtinųjų prekių parduotuvėms, mažame miestelyje gyvenimas tekėjo įprasta vaga.

L. Jakubauskienė pasakojo, kad jos vyras, atvykęs prie aptartos prekybos vietos, netoliese pastebėjo vaikštančią jo savininkę ir pasakė kokių prekių yra atvykęs. Šioji pirkėją aptarnavo – žmogus įsigijo 10 vokų ir dar rožę, kuria ketino pradžiuginti žmoną.

„Visuomet tokia tvarka ir būdavo – savininkė nuolat kioskelyje nesėdėdavo. Kadangi jis yra privataus namo kieme, atvykę žmonės visada paskambina ir ji ateina aptarnauti“, – dėstė pašnekovė.

Taigi, vokų atvykusiam vyrui nė nekilo mintis, kad prekybos vieta nedirba.

Prieš Kalėdas – nemenka bauda

Vis dėlto, po apsilankymo kioskelyje žmogus sulaukė 250 eurų siekiančios baudos už tai, jog pažeidė karantino reikalavimus.

Moteris neslėpė, kad prieš šventes tokia suma tikrai yra nemenka ir paplonino piniginę. Be to, mažo miestelio gyventojai jaučiasi tapę karantino suvaržymų įkaitais.

„Iki Gargždų mums apie 30 km kelio. O vis sako nevykti iš namų, nesibūriuoti. Bet pagal ribojimus, tai reikėtų ne į mažą parduotuvę, o į didžiąsias eiti. O ir tose didelėse parduotuvėse juk nenusipirksi kelių vokų“, – pastebėjo L. Jokubauskienė.

Aiškėja, kad į tokią situaciją gali papulti bet kuris žmogus, užsukęs į įstaigą, kuri karantino metu dirba, nors to daryti negali.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (Klaipėdos apskr. VPK) Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Asta Kažukauskienė patvirtino, kad jei fiksuojamas karantino reikalavimų pažeidimas, administracinėn atsakomybėn gali būti traukiamas ir verslininkas, ir klientas.

Nusižengia ir verslininkai, ir fiziniai asmenys

Teigiama, kad priemones, skirtas kontroliuoti kaip laikomasi karantino reikalavimų, Klaipėdos apskrities pareigūnai vykdo nuolat. Tokios užduotys yra įtraukiamos į kasdienius pareigūnų darbo planus. Tikrinamos viešosios erdvės, prekybos centrai, turgavietės ir kitos žmonių susiburti pamėgtos vietos.

Klaipėdos apskr. VPK Kriminalinės policijos informacijos analizės skyriaus pateiktais duomenimis, nuo šių metų gruodžio 1 d. Iki 22 d. Klaipėdos mieste dėl kaukių nedėvėjimo, netinkamo jų dėvėjimo ar saviizoliacijos pažeidimų buvo surašyti 55, visoje Klaipėdos apskrityje – 130 protokolų.

Tarp nubaustųjų yra ir juridinių asmenų.

Pavyzdžiui, anot A. Kažukauskienės, vieno Plungėje esančio prekybos centro atsakingiems asmenims administracinė teisena buvo pradėta, nes prie jo nebuvo sumažintas vietų automobiliams statyti skaičius, nors toks reikalavimas tuo metu galiojo. Baudą prekybos centro administracijai šiuo atveju skirs teismas.

Kontrolę stiprina ir per šventes

Kaip laikosi saviizoliacijos reikalavimų per šį laikotarpį uostamiestyje patikrinti 156, visoje Klaipėdos apskrityje – 583 asmenys.

Nurodytais adresais Klaipėdoje pareigūnai neranda apie 10 procentų izoliuotis turinčių asmenų. Tokiais atvejais priežastis aiškinasi papildomai, pažeidimai pasitvirtina ne visada.

Pasak Klaipėdos miesto policijos komisariato viršininko funkcijas atliekančio Mindaugo Busilo, dalis izoliuotis turinčių žmonių Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui nurodo vieną adresą, o realiai – izoliuojasi kitur, tačiau būna ir tokių, kurie aiškina išėję trumpam – į parduotuvę, pavedžioti šunį, ar pakvėpuoti grynu oru.

Policija numato stiprinti kontrolę viešose vietose ir šventiniu laikotarpiu. Vis dėlto, tikimasi, kad žmonės išliks atsakingi ir į viešąsias erdves neplūs.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos tarnybos viršininkė Rasa Bekėžienė teigė, kad vis dar svarstoma, ar vertėtų naujametę naktį išjungti pagrindinės miesto eglės papuošimus. Manoma, kad tai sumažintų žmonių susibūrimo tikimybę būtent prie pagrindinės eglės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt