Verslas

2016.03.14 23:20

Prezidentė: narystės EBPO naudą pajus visi Lietuvos žmonės

BNS, LRT.lt 2016.03.14 23:20

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) generaliniu sekretoriumi Angeliu Gurria. Prezidentė su šio ekonominio klubo vadovu aptarė stojimo į EBPO procesą, Lietuvos ekonominę pažangą ir sritis, kurioms yra būtinos reformos.

Pasak prezidentės, narystė EBPO yra vienas svarbiausių Lietuvos užsienio politikos prioritetų. Tai įpareigoja vykdyti labai atsakingą finansų politiką, gerinti valstybės įmonių bei turto valdymą, įgyvendinti griežtus antikorupcinius reikalavimus, skatinti inovatyvią ekonomiką ir visapusišką šalies augimą.

„EBPO narėmis tampa tik išsivysčiusios, ekonomiškai stiprios ir stabilios valstybės. Reikalavimai tapti šios organizacijos nare yra griežti, tačiau jie verčia  labai pasitempti. Lietuvai juos įgyvendinus naudą pajus visi šalies žmonės“, – sakė prezidentė.

„Lietuvos ekonomika dirba gerai ir ji dirbs geriau ateityje. Ji yra atvira, todėl priklausoma nuo išorinių veiksnių. (...) Iš esmės mes vis dar patiriame finansinės krizės pasekmes. Kaip tai veikia Lietuvą? Lietuva yra didelio bloko dalis, kuris yra didžiausias prekybos blokas pasaulyje“, – po susitikimo su prezidente Dalia Grybauskaitė pirmadienį BNS sakė A.Gurria.

Teigiamai vertinamos Lietuvos pastangos užsitikrinant energetinį saugumą ir dujų bei elektros energijos tiekimo šaltinių įvairovę, šalies ekonominė situacija. Lietuvai prognozuojamas vienas aukščiausių ES ekonomikos augimų – apie 3 proc. BVP. Gerėja Lietuvos rodikliai pasauliniuose konkurencingumo, verslumo skatinimo, ekonominės laisvės ir korupcijos suvokimo reitinguose.

Tačiau daugelyje sričių Lietuva dar turi pasitempti. Būtina įgyvendinti valstybės valdomų įmonių reformą, pakeisti miškų įstatymą ir mažinti urėdijų skaičių, gerinti sveikatos apsaugos sistemą ir vartotojų teisių apsaugą, kryptingai siekti dar geresnio mokesčių surinkimo, skatinti rinkos liberalizavimą, skaitmeninę ekonomiką, inovacijas ir mokslinius tyrimus, stiprinti švietimo sistemą, ratifikuoti EBPO konvenciją dėl kovos su užsienio pareigūnų papirkinėjimu vykdant tarptautinius verslo sandorius.

„Mes neturime datos (kada Lietuva galėtų tapti EBPO nare - BNS), nes manome, kad tai yra per daug svarbu, jog būtume greiti. Tai yra procesas, kurio pagrindinė dalis yra esmė, jog procesas būtų kokybiškas“, - kalbėjo A.Gurria.

Lietuva šiuo metu aktyviai dirba 21-ame EBPO komitete. Paraišką dėl narystės šioje organizacijoje mūsų šalis pateikė 2002 m., o 2015 m. birželį buvo pakviesta pradėti stojimo į EBPO procesą. Lietuvos tikslas tapti EBPO nare 2018 m. Šiuo metu EBPO vienija 34 pasaulio šalis.