Verslas

2020.12.18 12:36

Po LRT pasirodžiusios informacijos apie nelegalius Pavilnio kotedžus, STT pateikė siūlymus, kaip skaidrinti statybų procesus

LRT.lt2020.12.18 12:36

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), reaguodama į LRT paviešintą informaciją dėl kotedžų statybos užbaigimo procedūrų problematikos, nustatė, kad teisinis reguliavimas neužtikrina veiksmingo ir skaidraus statybų užbaigimo įgyvendinimo, todėl gali atsirasti prielaidos korupcijai pasireikšti, rašoma STT pranešime.

LRT atskleidė, kad šeimos, įsigijusios būstus, sužinojo, kad jie yra pastatyti neteisėtai, gali būti nugriauti ir dėl to turi aiškintis teisme. STT antikorupciniu požiūriu įvertino teisės aktus, reglamentuojančius Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) veiklą, vykdant ir kontroliuojant statybų užbaigimo procedūras ir buvo nustatyta, kad teisinis reguliavimas neužtikrina veiksmingo ir skaidraus statybų užbaigimo įgyvendinimo, todėl gali atsirasti prielaidos korupcijai pasireikšti.

Antikorupciniu požiūriu įvertinę statybos užbaigimo procedūras reglamentuojančius teisės aktus, STT korupcijos prevencijos pareigūnai nustatė korupcijos rizikas lemiančius veiksnius:

· kai teikiama Statybų užbaigimo deklaracija, nėra įtvirtintos pareigos statybos vietose vizualiai įsitikinti, kad pastatyta tai, kam buvo išduotas leidimas;

· numatyta nemažai sąlygų ir aplinkybių, kai VTPSI gaunami skundai gali būti paliekami nenagrinėti, bet nedetalizuojama tokių sprendimų priėmimo tvarka;

· nėra aišku, kaip sudaromi patikrinimų planai, ar vertinamas tikrintinų objektų rizikingumas. Tai neužtikrina veiksmingo statybų proceso bei efektyvios statybų užbaigimo procedūrų kontrolės;

· vykdant statybas valstybinėje žemėje, procedūrose nedalyvauja valstybinės žemės patikėtinis.

VTPSI pareigūnui suteikta itin plati diskrecija kiekvienu atveju nuspręsti, kurių institucijų atstovus paskirti į statybų užbaigimo komisiją, o kurių – nepaskirti. Dėl to į statybos užbaigimo komisijas gali būti paskirti subjektai, kurių kompetencija nėra tiesiogiai susijusi su statinio, kurio statybą siekiama užbaigti, ypatumais.

Kita situacija, kuri vertinama, kaip rizikinga antikorupciniu požiūriu – komisijos nariams nepasirašius statybos užbaigimo akto, automatiškai sukuriamas jų pritarimas tam tikro statinio užbaigimui ir esant nukrypimų nuo patvirtinto statinio projekto ar neatitikimų teisės aktų reikalavimams.

Antikorupcinio vertinimo išvadoje pažymėta, kad į anksčiau STT teiktas pastabas dėl kai kurių statybos užbaigimo procedūrų bei informacinės sistemos „Infostatyba“ veikimo ypatumų, nebuvo atsižvelgta, todėl VTPSI pasiūlyta pakartotinai juos svarstyti.

Aplinkos ministerija ir VTPSI per 2 mėnesius turės informuoti STT, kaip buvo atsižvelgta ar numatoma atsižvelgti į antikorupcinio vertinimo išvados pasiūlymus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt