Verslas

2015.02.14 17:09

Alytaus apskrities bedarbiai – be motyvacijos

Rūta Lankininkaitė, LRT Televizijos laida „Šiandien“, LRT.lt2015.02.14 17:09

Alytaus regione augant nedarbui, pusė darbo ieškančių žmonių nėra motyvuoti dirbti, pastebi Darbo biržos atstovai. Nedirbti skatina ne tik socialinių išmokų politika: regione 25 proc. mokamas mažesnis darbo užmokestis nei dideliuose miestuose, o panaikinus ar sumažinus visuomeninio transporto maršrutus, gyventojams esą neapsimoka savo automobiliu vykti į darbą.

Sausį ir vasarį nedarbas Alytaus regione augo kaip ant mielių. Registruota daugiau nei 2 tūkst. naujų bedarbių. Nedarbas siekia 16 proc. ir yra aukščiausias šalyje. Tačiau, pasak Darbo biržos specialistų, pusė bedarbių apskritai nėra motyvuoti dirbti.

„Motyvacija darbui [...] yra siūlomas darbdavių darbo užmokestis, kuris kartais ne visiškai adekvatus keliamiems reikalavimams. Didelė problema yra ir šiuo metu taikoma socialinės paramos politika“, – pastebėjo Alytaus teritorinės darbo biržos darbo išteklių skyriaus vedėja Nida Dambauskienė.

Pasak Darbo biržos atstovų, regione beveik pusė bedarbių gyvena kaime, todėl atvykti į miestą jiems sudėtinga, nes regione dažniausiai mokamas tik minimalus atlyginimas. Žmonės skaičiuoja: reikia užsidirbti ne tik degalams, bet ir maistui.

„Yra kai kuriose seniūnijose, kur vasaros laikotarpiu autobusai važiuoja kelis kartus per savaitę. Ir yra nepatogus susisiekimo laikas: jeigu yra autobusas, kad būtų galima atvykti į darbą 8 valandą, tai nėra autobuso sugrįžti. Yra žmonių, kurie labai nori, randa būdų, jie kooperuojasi. Yra mūsų rajone asmenų, kurie važinėja dirbti net į aplinkinius rajonus. Aišku, atlyginimas važinėjančiųjų tikrai yra ne minimalus“, – komentavo Renata Jančiauskienė, Alytaus teritorinės darbo biržos Lazdijų skyriaus vedėja.

„Lazdijuose, kaip ir visame regione, daugiausia darbo pasiūlymų bus iš paslaugų sektoriaus: pardavėjams, konditeriams-kepėjams, vairuotojams. Lazdijuose taip pat galėtų lengviau įsidarbinti medienos apdirbimo gaminių operatoriai“, – situaciją nupasakojo Rasa Mazaliauskienė, Alytaus teritorinės darbo biržos paslaugų darbdaviams poskyrio vedėja.

Alytaus regione beveik trečdalis iš šešiolikos tūkstančių ilgalaikiai bedarbiai, kas penktas – jaunas žmogus iki 25-erių metų.