Verslas

2016.03.08 16:15

Prognozuoja kainų kilimą

ELTA2016.03.08 16:15

Pastaruoju metu Lietuvoje spartėjantis atlyginimų ir vidaus vartojimo augimas kelia paslaugų kainas. Prognozuojama, kad vasario mėnesį 0,9 proc. siekusi metinė infliacija toliau didės ir metų pabaigoje priartės prie 2 proc. ribos.

Didžiausią įtaką metiniam infliacijos pokyčiui vasario mėnesį darė pastebimai padidėjusios paslaugų kainos ir į priešingą pusę judėjusios energetinių išteklių, tokių kaip šildymas ir degalai, kainos, sako „Danske Bank“ vyriausiasis Baltijos šalių ekonomistas Rokas Grajauskas.

„Statistikos departamentas skaičiuoja, kad paslaugų kainos vasario mėnesį ūgtelėjo 4,8 proc. Tai – spartus augimas, pirmiausia nulemtas didėjančių atlyginimų ir vartojimo. Maisto produktai vidutiniškai pabrango 0,5 proc., greičiau kilti jų kainoms neleido tebesitęsiantis neigiamas Rusijos embargo poveikis“, – sakė R. Grajauskas.

Žemyn judėjo energetinių išteklių kainos – smarkiai atpigus naftai, benzinas šiuo metu kainuoja 4–5 proc. mažiau nei prieš metus. Šildymas vidutiniškai pigesnis 6 proc., tačiau atskiruose miestuose kainų pokytis yra kur kas didesnis – pavyzdžiui, Kauno ir Klaipėdos gyventojai vasario mėnesį už šildymą mokėjo 15 proc. mažiau nei tuo pačiu metu pernai.

„Prasidėjus sklandžiam elektros energijos importui iš Švedijos, jau matome sumažėjusias kainas didmeninėje elektros rinkoje. Kadangi elektros kainos nustatomos į priekį, vartotojai jų susitraukimo dar nejaučia. Tačiau vykstantys pokyčiai leidžia tikėtis, kad jų mokama kaina bus peržiūrėta metų viduryje“, – teigė ekonomistas.

Pasak R. Grajausko, prognozuojant infliacijos pokyčius ateityje, reikia atsižvelgti į tai, kad pamažu brangs nafta. „Danske Bank“ prognozuoja, kad vidutinė „Brent“ naftos kaina antroje šių metų pusėje sieks apie 45 JAV dolerius, todėl pamažu blės neigiamas energetinių išteklių kainų poveikis. Atlyginimų augimas toliau spartės ir šiemet pasieks apie 6 proc., todėl stiprės vidaus paklausa. Visa tai lems, kad metų pabaigoje infliacijos rodiklis priartės prie 2 proc., o vidutinė metinė infliacija turėtų siekti 1,2 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt