Verslas

2020.12.24 13:41

Paskutinės šventės, kai už siuntas iš Kinijos nereikėjo mokėti papildomai, – nuo liepos ir prekėms iki 22 eurų bus taikomas PVM

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.12.24 13:41

Šiemet buvo paskutinės Kalėdos, kuomet, siųsdamiesi niekučius ar dovanėles iš trečiųjų šalių, gyventojai nemokėjo pridėtinės vertės mokesčio (PVM) prekėms iki 22 eurų. Kitąmet siunčiantis prekes iš šių šalių, pavyzdžiui, Kinijos, teks sumokėti kiek daugiau, nes nuo liepos mėnesio lengvata naikinama.

Kaip nurodo Finansų ministerija, šiuo metu smulkioms siuntoms taikoma importo PVM lengvata naikinama visose ES valstybėse narėse. Pagrindinis to tikslas – suvienodinti apmokestinimo sąlygas pardavėjams iš ES ir trečiųjų šalių, nes ES įmonės turi taikyti PVM, nepriklausomai nuo parduodamų prekių vertės, tai lemia jų nepalankią konkurencinę padėtį.

Muitinės departamentas prognozuoja, kad, panaikinus lengvatą nuo 2021 m. liepos 1 d., papildomos įplaukos Lietuvoje sudarytų apie 3 mln. eurų.

Nusipirkdavo ir perpus pigiau

Galimybe tam tikrą prekę iš trečiųjų šalių parsisiųsti pigiau iki šiol pasinaudodavo daugelis. Socialiniame tinkle „Facebook“ galima aptikti ne vieną grupę, kurioje dalijamasi radiniais iš tokių e. parduotuvių kaip „Ali Express“.

Štai LRT.lt kalbinta vilnietė Viktorija pasakoja didžiąją dalį kalėdinių dovanų šeimai ir draugams nupirkusi būtent iš šios e. parduotuvės.

„Norėdama draugei padovanoti eterinių aliejų garintuvą, užsakiau jį iš „Ali Express“. Čia jis kainavo 8–12 eurų, o Lietuvos e. parduotuvėse mačiau ir už 30. Lygiai tas pats, pavyzdžiui, su ausinėmis: sūnui užsakiau už 15, kai Lietuvoje kainuoja 5–7 eurais daugiau.

Kalbant apie paprastas smulkmenas, pavyzdžiui, užsisakinėju ultravioletines lemputes, siunčiantis iš Kinijos 4 vienetai kainuoja 3 eurus, o čia 1 vienetas kainuoja 4 eurus“, – vardija moteris.

Paklausta, kiek laiko laukė savo pirkinių, pašnekovė teigia, jog viskas priklauso nuo prekės ir jos siuntėjo.

„Kartais ateina per dvi savaites, kartais per du mėnesius. Kadangi dovanas planavausi iš anksto, tai man sunkumų nesukėlė“, – tikina Viktorija.

Užsisakydama dovanas iš Kinijos, moteris tvirtina apskritai sutaupiusi apie 30 eurų. „Jeigu iš anksto žinai, ką pirksi, žinoma, kad sutaupoma“, – kalba ji.

Pirkdama kalėdinės dovanas iš Kinijos gerokai mažiau išleidusi pasakoja ir kaunietė Neringa. Anot pašnekovės, odinė rankinė, kurią dovanų nupirko mamai, Lietuvoje kainuoja kur kas daugiau.

„Odinę rankinę nupirkau už 20 eurų. Kur jūs matėte Lietuvoje, kad tiek kainuotų odinė rankinė? Be 50 eurų turbūt nenusipirksi. Prekę užsisakiau lapkričio viduryje, o atėjo gruodžio 10 d. Tikrai būna, kad ir anksčiau gauni, bet kai dabar visi masiškai užsisakinėja internetu, o dar ir šventės, tai natūralu, kad gali užtrukti ilgiau“, – sako ji.

Paklausta, ar ir toliau ketina siųstis prekes iš Kinijos, nors bus panaikinta PVM lengvata, Neringa sako, kad viskas priklausys nuo situacijos. „Jeigu matysiu, kad ta kaina nežymiai skiriasi, tikriausiai nebus verta laukti, kol tą prekę atsiųs“, – sako ji.

Iki šiol prarasdavo pirkėjus ir apyvartą

Paklausta, ką sprendimas atsisakyti PVM lengvatos prekėms iš trečiųjų šalių reiškia verslui, Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) prezidentė Rūta Vainienė, teigia, kad 2019 m. dėl e. prekybos iš trečiųjų šalių Lietuvos mažmeninės prekybos sektorius negavo 142 mln. eur. per metus, o tai sudaro apie 1 proc. visos Lietuvos mažmeninės prekybos apyvartos.

„Dėl neteisingos apmokestinimo sistemos įmonės ne tik praranda pirkėjus, nes dėl jiems galiojančių mokesčių sunkiai konkuruoja kainos atžvilgiu, tačiau turi susimokėti ir didesnius atliekų tvarkymo mokesčius.

Lietuvos įmonės, importuojančios tam tikras prekes iš trečiųjų šalių, turi mokėti atliekų mokesčius, o pardavėjai iš trečiųjų šalių, tiesiogiai parduodantys prekes internetu vartotojams, šių mokesčių nemoka. Lietuvos verslininkams dėl didesnio atliekų tvarkymo masto, kurį iškreipia prekės iš trečiųjų šalių, kyla įkainiai ir įmonės kaštai“, – komentuoja R. Vainienė.

Kiek anksčiau LRT RADIJUI ji teigė, kad pirkdami iš trečiųjų šalių „mes apgauname ne ką kitą, o patys save“.

„Mūsų mažesnis BVP, darbo vietų galime mažiau sukurti, o nelygios konkurencijos sąlygos sugrįžta kaip bumerangas. Atrodo, oi, dabar apgavau valstybę, nusipirkau pigiau, bet kai visi taip darome, galų gale apgauname save“, – atkreipė dėmesį R. Vainienė.

Vadina įsisenėjusia problema

„Varlė.lt“ vadovas Marius Butauskas pastebi, kad patys Kinijos prekybininkai puikiai žino minėtas lengvatas, todėl dokumentuose iškart mažina kainą žemiau 22 eurų.

„Tokiu būdu nėra mokami mokesčiai nuo daug didesnių sumų. Tai yra puikus pakeitimas, daugiau mokesčių Lietuvai ir išlygintos konkurencinės galimybės „Varlė.lt“ ir „Ali Express“. Galbūt parduosime daugiau, augsime sparčiau ir įdarbinsime daugiau lietuvių“, – atkreipia dėmesį M. Butauskas.

„Pigu.lt“ atstovė Raimonda Strazdauskaitė taip pat teigia, jog įmonė palaiko prekybininkų prašymą naikinti PVM lengvatą nedidelėms siuntoms iš trečiųjų šalių.

„Tai jau gana įsisenėjusi problema, ją būtina spręsti. Ypač dabar, kai dėl karantino situacijos itin auga elektroninės prekybos apimtys, turi būti užtikrintos sąlygos sąžiningai konkurencijai tarp vietos ir užsienio žaidėjų, tarp e. prekybos lyderių ir smulkiojo verslo, kuris tik pradėjo prekiauti internete“, – pažymi R. Strazdauskaitė.

Europos Komisija nustatė, kad dėl mokestinių lengvatų bei neteisingo deklaravimo į valstybių narių biudžetus nesurenkama apie 7 mlrd. eurų per metus.

Lietuvos pašto duomenimis, tik trys siuntos iš tūkstančio yra apmokestinamos muitais ir ši dalis pastaraisiais metais mažėja.

Lengvatą nusprendė naikinti

Nors iki šiol prekėms iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, Kinijos, kurių vertė siekia iki 22 eurų, PVM nėra taikomas, LRT.lt primena, kad šių metų lapkritį Seimas nusprendė lengvatą naikinti. Pagal priimtas įstatymo pataisas, nuo 2021 m. liepos 1 d. smulkmenos iki 22 eurų bus apmokestinamos PVM (21 proc.).

Prekėms nuo 22 iki 150 eurų ir toliau bus taikomas dabar galiojantis PVM mokestis, o virš 150 eurų kainuojančioms prekėms PVM mokestis ir 0–22 proc. dydžio muito mokestis.

Konservatorius Mykolas Majauskas siūlė palaikyti įstatymo projekto pakeitimą, nes piktnaudžiavimo atvejų, kada nurodoma mažesnė siuntos vertė, yra daug.

„Lengvata, kuri galioja metai iš metų, tapo piktnaudžiavimo šaltiniu ir instrumentu tiems, kurie siuntėsi prekes iš trečiųjų šalių didesnės vertės, tačiau deklaruodavo mažesnę vertę. Taip jie išvengdavo PVM mokesčio. Tokių atvejų yra daug. ES direktyva reikalauja panaikinti tokią lengvatą“, – Seime kalbėjo M. Majauskas.

Tuometis premjeras Saulius Skvernelis taip pat teigė pritariantis, kad PVM lengvatą reikia panaikinti: „Manau, kad tokia prekyba su Kinija neduoda didelės naudos. Mes prarandame tas naudas, todėl tos lengvatos galėtų nebelikti“, – sakė S. Skvernelis