Verslas

2016.03.05 19:45

Kinijos vyriausybė pristatė penkmečio planą

Ignas Kinčinas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.03.05 19:45

Kinijos vyriausybė pristatė penkmečio ekonominį planą. Penkmečio planai yra komunistinis Kinijos palikimas. Pekino teigimu, šalies bendrasis vidaus produktas ateinančius penkerius metus augs po maždaug 6,5–7 procentus per metus, tačiau ekspertai teigia, jog tokia prognozė yra per daug optimistinė.

Pasak Kinijos premjero Li Keqiango, šalies laukia sunki kova, jei norima išlaikyti spartų ekonominį augimą. Kinijos vyriausybė Nacionaliniame liaudies kongrese šiek tiek sumažino savo prognozes ir tikisi, jog šalies ekonomika kasmet augs nuo 6,5 iki 7 procentų.

Vyriausybė pristatė 13-ąjį penkmečio planą, kuriame nustatomos šalies ekonominės ir politinės gairės. Kinija vis dar per daug pasikliauja savo gamyba, o šalies vartojimas ir paslaugų sektorius kol kas yra per silpnas, kad galėtų be užsienio investicijų išlaikyti bendrojo vidaus produkto augimą. Čia Kinijos vyriausybė ir susiduria su problemomis – jeigu šalies BVP augimas bus mažesnis, nei prognozuojama, šalyje gali didėti nedarbas, o jeigu jis bus didesnis, Kinija gali neatitikti įvairiausių prisiimtų įsipareigojimų. Tokių, kaip anglies dvideginio emisijos mažinimas. 

Kinijos premjeras L. Keqiangas apie iššūkius kalbėjo labai užtikrintai. Esą šalies prekyba auga per lėtai, o visa ekonomika priklausoma nuo pigių prekių gamybos šalyje. Pernai Kinija užregistravo mažiausią augimą per dvidešimt penkerius metus, o tai sukėlė didžiulę reakciją pasaulio finansų rinkose, taip pat kelis kartus Kinijos vyriausybė uždarė savo akcijų biržą dėl staigaus akcijų vertės kritimo.

Penkmečio plane numatyta, kad šalis sumažins savo anglies dvideginio emisiją iki 2020-ųjų, kaip sutarė su Jungtinėmis Valstijomis, ir sumažins miestų užterštumą. Pekinas taip pat planuoja padidinti paslaugų sektorių 5,5 procento – iki 56 procentų BVP.

Penkmečio plane taip pat akcentuojama didinti išlaidas gynybai ir kariuomenei atnaujinti. 

„Partijos tikslas ir toliau išlieka sukurti stiprias ginkluotąsias pajėgas. Stengsimės sukurti ginkluotąsias pajėgas vykdydami politines reformas. Mes stengsimės, kad kariuomenė būtų moderni, geros struktūros ir revoliucinė. Ir toliau užtikrinsime nacionalinį saugumą“, – vardijo Kinijos premjeras.

Kinijos premjeras taip pat akcentavo ir faktą, kad didėjantis nepriklausomybės judėjimas Taivane kelią nerimą šalies saugumui ir Kinijos suverenitetui. 

‚Mes ir toliau priešinsimės Taivano separatistinei veiklai dėl nepriklausomybės. Ginsime Kinijos suverenitetą ir teritorinį vientisumą, išlaikysime taikų draugiškų santykių augimą. Užtikrinsime taiką ir stabilumą Taivano pusiasalyje“, – sakė L. Keqiangas.

Kinijos ekonomika susiduria su problemomis, nes šalis vis dar yra komunistinė. Norint, kad šalis augtų greičiau, Pekinui reikia daugiau laisvos rinkos, tačiau to Komunistų partija daryti neketina. Pekinas taip pat planuoja sukurti 50 mln. darbo vietų kaimuose ir padidinti šalies gyventojų skaičių miestuose. Ekspertų manymu, toks Kinijos planas yra šiek tiek realistiškesnis, tačiau vis dar perdedamas, todėl visiškai pasitikėti partijos prognozėmis nevertėtų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt