Verslas

2016.03.03 21:09

Lenkijos pienininkai didins pasiūlą Lietuvoje

LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.03.03 21:09

Pagrindiniai Lenkijos pieno gamintojai planuoja didinti produktų pasiūlą Lietuvoje. Tuo metu Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pabrėžia, kad Lenkijos pienininkų planai kelia didelę grėsmę Lietuvos ūkininkams, nors Lenkijos gamintojai ir neigia norintys nukonkuruoti lietuvišką produkciją.

Tiesa, savo planus Vilniuje pristatę didieji Lenkijos gamintojai neatskleidžia, kokią rinkos dalį siekia užimti. Šiuo metu ji sudaro mažiau kaip 5 procentus, o lenkiškais pieno produktais dažniausiai prekiaujama turgavietėse bei mažose parduotuvėse.

„Eksportas į Lietuvą ir kitas Baltijos šalis išlieka stabilus. Pernai į Baltijos šalis lenkiškos pieno produkcijos buvo eksportuota už 81,06 mln. eurų, o eksportas į Lietuvą padidėjo net 7 procentais. Prognozuojama, kad ateityje pardavimai dėl didesnio pasirinkimo ir konkurencingos kainos toliau kils“, – sako Lenkijos ambasados Vilniuje atstovas Henrykas Szymanskis.

Anot didžiųjų prekybininkų, pieno gaminiai iš Lenkijos niekada nepatenka į mėgstamiausiųjų dešimtuką, todėl, prekybininkų teigimu, gyventojai teikia pirmenybę vietos gamintojų produkcijai. Jei būtų didesnė paklausa lenkiškiems produktams, verslininkai jų daugiau ir siūlytų.

Bus skatinama lietuviška produkcija

Sužinojusi apie Lenkijos pieno gamintojų planus, Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sako, kad Lenkijos gamintojų siekis didinti pardavimus Lietuvoje yra rimta grėsmė šalies ūkininkams, kurie yra silpniausia pieno sektoriaus grandis.

Dėl to, siekiant apsaugoti šalies gamintojus, planuojama imtis rimtų žingsnių, pavyzdžiui, skatinti lietuviškos produkcijos vartojimą.

Į Žemės ūkio ministrės pasisakymą Lenkijos gamintojai atkerta, kad jie nori bendradarbiauti, pavyzdžiui, pirkdami žaliavas iš Lietuvos ūkininkų. Pavyzdžiui, 2015 metais žaliavos iš Lietuvos ūkininkų lenkai nupirko už 40 milijonų eurų.

Lenkijos pienininkų susitikime su Lietuvos verslininkais teigta, kad 2015 metais pieno produkcijos eksportas iš kaimynės į Lietuvą buvo mažesnis, negu tų pačių produktų eksportas iš Lietuvos į Lenkiją.

Lenkiškas pienas – brangesnis nei lietuviškas

„Lenkiški pieno produktai yra pigesni, tačiau žaliava yra netgi brangesnė. Pagal „Eurostat“ duomenis, neperdirbtas lenkiškas pienas yra 20–28 proc. brangesnis nei lietuviškas, todėl Lenkija jo importuoja iš Lietuvos“, – sako Lenkijos pieno rūmų vadovė Agnieszka Maliszewska.

Visame pasaulyje lenkiškos produkcijos eksportas 2015 m. siekė 1,851 mln. eurų – tai 12 proc. mažiau nei 2014 m. Didžiausią įtaką tam turėjo maisto produktų embargas į Rusiją.