Verslas

2020.12.08 12:49

Seimas apsisprendė: nepaisant sulėtėjusios ekonomikos, pensijos didės 9 proc.

atnaujinta 15.01
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.12.08 12:49

Seimas pritarė įstatymo pakeitimams, kurie leis pensijas kitąmet didinti, nepaisant dėl pandemijos sulėtėjusios ekonomikos. Remiantis nutarimu, pensijos nuo sausio turėtų didėti 9,08 proc.

Už tokius pakeitimus pasisakė 115 Seimo narių, prieš balsavusiųjų nebuvo, susilaikė 2 parlamentarai.

Remiantis iki šiol galiojusia tvarka, pensijos negalėjo būti indeksuojamos, jeigu bendrasis vidaus produktas (BVP) yra neigiamas arba vidutinis darbo užmokestis neauga.

Įsigaliojus naujajai tvarkai, pensijos galės būti didinamos net ir tuo atveju, jeigu šalies BVP nedidėja.

Nueinanti Vyriausybė buvo nurodžiusi, kad pensijos kitąmet didės 7,17 proc. Tam 2021 m. biudžete buvo numatyta 249 mln. eurų.

Dar 1,91 punkto didinti pensijas siūlė prezidentas Gitanas Nausėda. Tam lėšų biudžete nebuvo numatyta. Tačiau valdančioji dauguma patikino, kad lėšų didėjimui bus rasta ir pensijos bus didinamos 9,08 proc.

Socialinių reikalų ir darbo ministerija nurodė, kad indeksuojant pensijas 9,08 proc., vidutinė pensija padidėtų iki 411 eurų.

Dabar vidutinė pensija siekia 377 eurus, o su būtinuoju stažu – 399 eurus.

Pasisakančių prieš indeksavimo pokyčius nebuvo

„Valstietis“ Tomas Tomilinas posėdyje ragino atkeipti dėmesį, kad tai nėra šiuo metu galiojančios sistemos keitimas, bet labiau jos tobulinimas, susidūrus su iki tol nenumatyta situacija.

„Tai, kad keičiama pensijų indeksavimo formulė, nereiškia, kad mūsų pensijų indeksavimo sutarimas, kuris buvo priimtas dar vieną kadenciją prieš, yra blogas. Šiuo atveju tai tik tobulinimas esamo mechanizmo, todėl nėra daroma jokia revoliucija.

Tiesiog gyvenimas diktavo savo sąlygas, savo aplinkybes. Turėjome labai netipinę krizę, tai BVP augimo nebeturime, bet turime gana neblogą rodiklį, lyginant su visomis kitomis šalimis ir turime augantį darbo užmokesčio fondą. Todėl šiomis pataisomis, opozicijos ir pozicijos pastangomis yra sukurtos prielaidos tolimesniam pensijų indeksavimui“, – kalbėjo T. Tomilinas.

Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Remigijus Žemaitaitis stebėjosi kolegų padėkomis Vyriausybei ir Seimui ir priminė, kad dėl pensijų indeksavimo buvo apsispręsta dar 2015–2016 m.

„Išties man šiek tiek keista klausytis kolegų, kai jie sako „dėka Seimo narių“, „dėka Vyriausybės“. Seimas, Vyriausybė čia absoliučiai nieko nepridėjo. Nėra net pastangų jų pridėta, kad pensijos būtų indeksuojamos ar didinamos. Kartu labai džiaugiuosi, kad 2015–2016 m. vykstant diskusijoms su tuometiniais socialinės apsaugos, finansų ministrais ir valdančiąja dauguma kilo klausimas, kaip panaikinti Kalėdų Senelį, kuris prieš kiekvienas Kalėdas, ateinant biudžetui, sakydavo „aš padidinu pensiją 10 ar 15 eurų“. Galų gale atsirado indeksavimas“, – teigė R. Žemaitaitis.

Jis taip pat pridūrė, kad bene labiausiai dėkoti derėtų verslininkams, kurie proporcingai didino darbo užmokestį, dėl ko didėjo darbo užmokesčio fondas, kas ir leidžia didinti pensijas.

„Naudodamasis proga norėčiau padėkoti Lietuvos verslui, Lietuvos verslininkams, sąžiningiems verslininkams, kurie per pastaruosius 10 metų sugebėjo darbo užmokestį kiekvienais metais proporcingai kelti“, – sakė R. Žemaitaitis.

Taip pat mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis parlamentaras Kęstutis Glaveckas sutiko, kad toks Seimo apsisprendimas yra geras, tačiau atkreipė dėmesį, kad pensijos didinamos pasinaudojant skolintomis lėšomis.

„Tie europiniai pinigai atsiranda ir šioje eilutėje, nes yra sustabdytas stabilumo ir ekonomikos augimo paktas, kuris leidžia didinti biudžeto deficitą ir kitus parametrus, valstybės skolą, kurie anksčiau buvo stabdomi. Jeigu kitais metais iš tikro koronaviusas nebus įveiktas, o greičiausiai nebus įveiktas, jo įtaka nemažės, 63 mln. eurų [skirti pensijų indeksavimui] bus iš tikro reikalinga žmonėms parama, tačiau ekonomikos prasme, efektyvumo prasme iškils daug klausimų“, – teigė K. Glaveckas.

Jis pridūrė per balsavimą ketinantis susilaikyti.

M. Majauskas: pensijos didės 9 proc.

Prieš Seimo posėdį Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, konservatorius Mykolas Majauskas patikino, kad pensijos kitąmet turėtų didėti dar daugiau – 9 proc.

„Ne vieną kartą buvo kalbėta – nauja Vyriausybė turi įgyvendinti ne tik savo, bet ir ankstesnės Vyriausybės duotus įsipareigojimus, nes įsipareigojimai buvo duoti ne Sauliaus Skvernelio, o ministro pirmininko. Tie įsipareigojimai turi būti įgyvendinti, įskaitant ir pensijų indeksavimą, kuris buvo priimtas anos kadencijos, ir prezidento iniciatyva tas indeksavimas buvo pakeltas iki 9 proc. Sunku paaiškinti, kodėl išeinanti Vyriausybė to nenumatė ateinančių metų biudžete. Šis dalykas turės būti pakoreguotas“, – kalbėjo M. Majauskas.

Jo teigimu, pensijos turėtų didėti minėtais 9 proc., o ne 7 proc., kaip anksčiau yra teigę nueinančios valdžios atstovai.

„Yra įstatymuose tokia nuostata, kuri leidžia kriziniais metais neindeksuoti apskritai. Pasislėpdama po tokia išlyga išeinanti Vyriausybė bandė susiderėti mažesnį indeksavimą, nei iš tiesų buvo susitarimas ir buvo pažadėta pensininkams, todėl pasiūlė būtent 7 proc. [indeksavimą], nuimdama kažkodėl būtent prezidento pasiūlytą dalį“, – teigė M. Majauskas.

Papildomam indeksavimui prireiks 67 mln. eurų.

„Mes esame susitarę ir nusprendę, kad indeksavimas turi būti visiškai įgyvendintas įsipareigojimas ir tam numatyti papildomi 67 mln. eurų“, – tikino M. Majauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt