Verslas

2015.02.12 21:36

Kinija keičia ekonomikos modelį

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2015.02.12 21:36

Kinija stengiasi keisti savo ekonomikos modelį, kad ne tik eksportas ir investicijos būtų jos variklis. Šalis skatina vidaus vartojimą, įsileidžia daugiau importo prekių.

Kinija stengiasi keisti savo ekonomikos modelį, kad ne tik eksportas ir investicijos būtų jos variklis. Šalis skatina vidaus vartojimą, įsileidžia daugiau importo prekių.

Kinijos ekspertai prognozuoja 8 proc. bendrojo produkto augimą per pirmąjį šių metų ketvirtį. Perspektyva šviesi, nors praėję metai Kinijai nebuvo lengvi, kai prekybos partneriai išgyvena krizę, o eksportas – ekonomikos pagrindas.

„Visuotinai pripažintas faktas – senas modelis neveiksmingas. Kita vertus, Kinija persikėlė į vidutinių pajamų šalių stovyklą, todėl gali skatinti vidaus vartojimą, siekti lėtesnio, bet geresnės kokybės augimo“, – komentavo ekonomikos ekspertas Xu Sitao.

Gyventojų pajamos didėja, todėl dėmesys – mažmeninei prekybai. Ekspertai šiemet prognozuoja 15 proc. augimą. Tiesa, jų nuomone, ne pro šalį būtų ir mažesni mokesčiai.

„Mano tyrimai rodo, kad Kinijos gyventojai nėra užtikrinti dėl savo pajamų, todėl linkę labiau taupyti nei išleisti pinigus. Dideli būsto ir automobilių mokesčiai taip pat didina spaudimą“, – kalbėjo Pekino universiteto profesorius Zhu Guozhongas.

Pasak Kinijos ekspertų, kai šalis tampa turtingesnė, būtina keisti augimo formulę – inovacijos, naujosios technologijos, našumo didinimas tampa itin svarbūs. Šiemet Kinija maždaug 2 proc. bendrojo produkto skirs tyrimams ir plėtrai, esą tiek skiria netgi nedaugelis turtingų šalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt