Verslas

2020.12.04 22:50

Negausaus derliaus sulaukę grikių augintojai viltis deda į kainų kėlimą, bet prekybininkai to nežada

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.04 22:50

Lietuviškų grikių derlius šiemet užderėjo negausus, tačiau žemdirbiams išsigelbėjimas – palyginti su pernai dvigubai išaugusios supirkimo kainos. Kol kas neaišku, ar brangs iš šiųmečio derliaus pagamintos kruopos – pasak perdirbėjų, priklausys nuo paklausos ir pasiūlos bei kiek prekybos tinklai įsiveš pigių grikių. Pastarieji bent kol kas sako kainų kelti neketinantys.

„Grikučio“ sodybos šeimininkė Laima Mačionienė visus svečius vaišina grikine boba arba blynais iš grikių miltų. Grikius augina čia pat prie sodybos, smėlingoje dirvoje, spragilais juos nukulia, susimala.

„Grikius nesudėtinga auginti, nepuola jų kenkėjai. Tai vienintelė kultūra, kurių nereikia purkšti, tai patys ekologiškiausi grūdai“, – sako moteris.

Nors grikių derlius nedžiugina, tačiau žemdirbiams išsigelbėjimas – dvigubai išaugusios supirkimo kainos

Grikiai nereikli kultūra, pripažįsta ir žemdirbiai, jų auginantys šimtus hektarų.

Tėviškės žemės ūkio bendrovė iš hektaro prikūlė vidutiniškai po 800 kilogramų grikių. Anot vadovo, ekologiniai ūkiai prikūlė dar mažiau, šie metai vieni nederlingiausių.

„Per žydėjimą kaitra ir lietaus nebuvimas. Bitės mažai lankėsi, neapdulkino ir dėl to, nes pasėliai buvo ir pas mus, ir kaimynus, švarūs, gražūs“, – nurodo žemės ūkio bendrovės „Tėviškė“ vadovas Vytautas Ramanauskas.

Apie 120 tonų grikių artimiausiu metu iš bendrovės bus išvežti perdirbėjams.

Bendrovės vadovas sako žaliavą parduos tam, kas pasiūlys aukštesnę kainą, išankstinių sutarčių nesudaro. Šiuo metu supirkėjai už toną moka nuo 500 iki 600 eurų. Tai daugiausia per metus pabrangusi žemės ūkio kultūra. Pernai supirkimo kaina nesiekė ir 300, po šiųmečio derliaus nuėmimo iškart grikius pardavę ūkininkai irgi pralošė.

„Dėl kainų... Dabar didelės, bet jau parduota, nesusigrąžinsim. Tiesiog nepagalvota (anksčiau parduoti – LRT.lt), kad sukils tos kainos“, – tikino Varėnos rajono ūkininkas Valdas Leikūnas.

Šiemet grikių pasėlių deklaruota trečdaliu daugiau nei pernai – beveik 40 tūkstančių hektarų. Grūdų augintojų asociacijos vadovas tikiną esą juos, esant aukštai supirkimo kainai, auginti apsimoka.

O kaip supirkimo kaina paveiks grikių kruopų kainą prekybos tinkluose, sako prognozuoti negalįs – grikių paklausa itin augo prieš pirmąjį karantiną. Priklausys ir nuo to, kiek pigesnių kruopų įsiveš prekybos tinklai.

„Kainą nulemia paklausa ir pasiūla. Jei vartotojai nori daugiau grikių, jie brangs, jeigu vartotojai vartos mažiau, jie pigs“, – aiškino asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas.

Ar brangs grikių kruopos, pasakyti negali ir perdirbėjai – kol kas supirkta apie 70 procentų šalyje užaugintų grikių. Tačiau jiems lietuviškų grikių gali pritrūkti, o didžiąją dalį eksportuojant į užsienį, žaliavos gali tekti įsivežti iš Rusijos. Perdirbimo įmonės daugiausia pajamų užsidirba iš eksporto.

„Tas pelningumas perdirbėjui yra 5–7 procentai. Eksportuojam į ES šalis, Ameriką, Australiją. Lietuvoje nėra tokio suvartojimo, kaip žinote, esame trys perdirbėjai, daug gaminame ir tiesiog mes neišsitektume natūraliai rinkoje, neeksportuodami kitur“, – pabrėžia bendrovės „Ekofrisa“ direktorė Lina Dužinskienė.

„Galutiniam vartotojui irgi tai turėtų atsiliepti, nes per šiuos pusantrų metų kainos pasikeitimai yra vos ne du kartus, tai kažkas turi sąnaudas prisiimti“, – svarstė „Galintos grūdai“ vadovas Egidijus Beinaravičius.

Tuo metu didieji prekybos tinklai kol kas grikių kruopų kainų sako nežadantys kelti.

Populiariausi