Verslas

2020.12.04 13:58

Veryga: galvoti apie pramogų atidarymą nebegalime, bus svarstoma naikinti ar atidėti išimtis muziejams

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.12.04 13:58

Laikinai einantis sveikatos apsaugos ministro pareigas Aurelijus Veryga teigia, kad kol kas apie tam tikrus švelninimus pramogų ar kitas veiklas vykdančioms įstaigoms neplanuojama. Atvirkščiai – pirmadienį bus svarstoma atidėti neseniai pradėtas taikyti išimtis muziejams ir kitoms kultūros įstaigoms.

Anot jo, gali būti svarstomi ir nauji apribojimai prekybos centrams, pavyzdžiui, ploto, tenkančio vienam asmeniui, didinimas.

Veryga: kitą savaitę bus svarstomos naujos karantino griežtinimo priemonės

A. Veryga penktadienį vykusios spaudos konferencijos metu pažymėjo, jog kitą savaitę COVID-19 valdymo komitete bus peržiūrimos karantino sąlygos ir diskutuojama, kokių naujų priemonių reikėtų imtis, kad ligos plitimas būtų stabdomas. Anot jo, kalbėti apie ribojimų pramogoms ar kitoms veiklos švelninimą kol kas negalima.

„Noriu paprašyti suprasti, kokioje situacijoje esame. Turime ieškoti ne kokių nors teisinių spragų karantino nuostatose. Galiu garantuoti, kad Vyriausybė neleis švelninti jokių sąlygų, atvirkščiai – pirmadienį bus tariamasi, kokias karantino sąlygas būtų galima sugriežtinti.

Kol kas mes esame toje stadijoje, kai užsikrėtimų skaičius auga, todėl negalime galvoti apie kokių nors slidinėjimo trasų, pramogų ar kitų veiklų atidarymą. Galime tik pažiūrėti į kitas šalis, kai gyventojams net judėti tam tikrų atstumu neleidžiama, o čia kalbame apie pramogų organizavimą lauke“, – kalbėjo A. Veryga.

Reaguodamas konkrečiai į Lietuvos slidinėjimo centrų prašymą leisti vykdyti veiklą, A. Veryga darkart pakartoja, kad išimtys jiems nebus svarstomos, o ir bus siūloma naikinti ar atidėti išimtis, kurios jau yra suplanuotos.

„Pirmadienį siūlysime atidėti išimtis muziejams ir kitoms kultūros įstaigoms – dabar tikrai ne laikas tokiems dalykams. O jeigu, kaip jūs sakot, žmonės tikrai yra iki tokio laipsnio išprotėję, kad, nepaisant nieko, važiuos, kur tik norit – į Lenkiją, dar kažkur, kur atsidarinės trasos – būtų gerai, kad tie patys žmonės grįžę nepriekaištautų, jog jiems yra sudėtinga gauti gydymo paslaugas, kad ligoninės yra perkrautos. Man tokie argumentai skamba makabriškai, aš jų nesuprantu. Jeigu jau yra negirdimi mūsų argumentų, kviesčiau įsiklausyti bent į medikų argumentus, kurie kartoja, kad situacija yra kritinė ir reikėtų ne slidinėjimais užsiimti“, – akcentuoja A. Veryga.

A. Veryga taip pat atkreipė dėmesį, kad gali būti svarstomi ir nauji apribojimai prekybos centrams: „Realiausias (apribojimas – LRT.lt) – ploto, tenkančio vienam asmeniui didinimas.“

Pratęsė ir sugriežtino karantiną

LRT.lt primena, kad, siekdama sulėtinti koronaviruso plitimą, Vyriausybė trečiadienį sugriežtino karantino sąlygas: nuo penkių iki dviejų sumažino viešoje vietoje galinčių būriuotis žmonių skaičių ir apribojo laikinų prekybos vietų veiklą.

Praėjusią savaitę ministrų kabinetas nutarė, kad visoje šalies teritorijoje įvestas karantinas turi būti pratęstas iki gruodžio 17 dienos imtinai.

Antrasis visuotinis karantinas šalyje buvo įvestas lapkričio 7-ąją ir, kaip buvo numatoma, turėjo baigtis lapkričio 29-ąją. Tačiau negerėjant epidemiologinei situacijai, nutarta jį pratęsti. Kaip anksčiau teigė A. Veryga, pirminė idėja buvo karantiną pratęsti mėnesiui – iki Naujųjų metų. Vis dėlto tokio pasiūlymo buvo atsisakyta, paliekant teisę dėl to spręsti naujai Vyriausybei.

Per karantiną ribojama kino teatrų, restoranų, sporto klubų, baseinų ir kitų įstaigų veikla. Tiesa, nors karantinas ir buvo pratęstas, švelninamos kai kurios jo sąlygos. Muziejų ir galerijų lankymas leidžiamas ne didesnėmis nei dviejų asmenų grupėmis (išskyrus šeimas), jei bus užtikrintas 10 kvadratinių metrų plotas vienam lankytojui ir laikomasi ne mažesnio kaip dviejų metrų atstumo tarp asmenų ar grupių.

Taip pat leidžiamos ne daugiau kaip dviejų asmenų ar vienos šeimos ekskursijos, jei užtikrinamos visos kitos ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos taisyklės.

Verslininkams, kurie dėl karantino patirs sunkumų, žadama valstybės pagalba. Praėjusią savaitę buvo priimtas nutarimas paramą teikti verslui, jeigu pareiškėjo apyvarta per metus – nuo kovo iki spalio mėnesio – sumažėjo 30 ar daugiau proc. Taip pat buvo sutarta dėl galimos finansavimo sumos – iki 150 mln. eurų, kurie galėtų būti skirti subsidijoms išmokėti.