Verslas

2020.12.04 10:20

Antrosios pensijų kaupimo pakopos vėl gali laukti pokyčiai – galimas variantas ir keisti valstybės paskatą

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.04 10:20

Privačiai su valstybės skatinimu pensijai kaupiantiems žmonėms vėl galimos naujovės. Vadinamoji antroji pensijų kaupimo pakopa tikriausiai vėl bus koreguojama. Seimo opozicijos atstovai ir kandidatė į socialinės apsaugos ir darbo ministres Monika Navickienė mato skirtingai, kokių konkrečiai pokyčių reikėtų. Bet kuriuo atveju, nauja reforma esą būtų ne anksčiau kaip po metų.

Pinigai į balą ar svari parama savo senatvei? Kaupimo privačiuose antrosios pakopos pensijų fonduose entuziastai sako, kad bet kokia suma – pliusas prie senatvės pensijos. Skeptikų teigimu, sumos per menkos, kad būtų mokamos kas mėnesį. Tiems, kas jau išėjo į pensiją ir nori atsiimti sukauptus pinigus, juos nuo vidurvasario išmoka „Sodra“.

„Vidutinė pensijų anuiteto išmoka šiuo metu yra maždaug 72 eurai, nes vidutinė sukaupta asmens suma yra apie 15–17 tūkst. eurų. Vyrai gauna didesnes pensijų anuiteto išmokas, nes jie būna sukaupę didesnes sumas. Nes, vieša paslaptis, vyrų atlyginimai yra didesni, lyginant su moterų“, – tikina „Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.

Antroji pensijų kaupimo pakopa greičiausiai bus koreguojama, tačiau nesutariama, kaip

Sukaupę mažiau, tarp 5 ir 10 tūkst. eurų, privačią antrosios pakopos pensiją kas mėnesį gauna iš bendrovės, kurioje ir kaupė.

„Vidutinė suma, sakykime, yra per viduriuką – sukaupta 7,5 tūkst. eurų. Tikėtina, kad pirmoji išmoka pačioje pradžioje sieks šiek tiek daugiau nei 30 eurų. Aišku, tie likę pinigai toliau yra investuojami“, – aiškina Investicinių ir pensijų fondų asociacijos vadovas Tadas Gudatis.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnas Algirdas Sysas sako, kad kaupimą privačiai reikia vėl koreguoti – leisti žmogui bet kada išeiti iš jo ir kelti klausimą, ar valstybė iš visų mokesčių mokėtojų pinigų turi remti kaupiančius.

„Antroji pensijų pakopa turėjo užtikrinti bent apčiuopiamą dalį priedo prie socialinio draudimo pensijos. Gyvenimas parodė, kad, jeigu mes žiūrime laikotarpį nuo pensijų įsigaliojimo iki šios dienos, „Sodros“ pensijos augo 60 proc., pensiniuose fonduose vidutinis prieaugis 1,5 procentų“, – tikina jis.

M. Navickienė sako, antrajai pensijų pakopai reikia duoti dar bent metus, tada būtų praėję treji metai po paskutinės reformos. Kol kas prioritetas – kelti senatvės pensijas.

„Ateityje mes tikrai galėtume diskutuoti, ar valstybė turėtų didinti paskatas kaupti, ar mažinti paskatas kaupti. Tai čia yra tikrai konceptualus klausimas. Lygiai taip pat ir profesiniai pensijų kaupimo fondai – jų galėtų būti daugiau ir galėtų būti labiau išplėtotas mechanizmas. Bet visus tuos dalykus aš tikrai vertinsiu po to, kai praeis bent jau minimalus vertinimo laikotarpis“, – teigia ji.

Skaičiuojama, kuo ilgiau žmogus kaups, tuo daugiau susikaups. „Sodros“ prognozėmis, po 20 metų vidutinė sukaupta pensinį amžių pasiekusio žmogaus suma bus apie 38 tūkst. eurų. Pensijų fondų asociacijos vadovo teigimu, jei visą savo darbingą gyvenimą pensijai kaupti žmogus skirs apie 10 proc. mėnesio pajamų, sukaups tiek, kad sudėjus su senatvės pensija, abi jos sudarys 60–70 proc. jo gautos algos.

A. Sysas sako, kas gerai uždirba, to įmokos į pensijų fondą didelės, toks iš kaupimo nesitrauks, net jei bus tai leista. Dabar per 10 tūkst. eurų iki pensijos sukaupė tik aukštų pajamų turėtojai.