Verslas

2020.12.03 16:55

Ruoštis reikia, bet kaip – neaišku: „Brexito“ rebusas Lietuvos įmonėms gali daug kainuoti

Mindaugas Laukagalis, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.12.03 16:55

Likus mėnesiui iki „Brexito“ pereinamojo laikotarpio pabaigos, apie naujas taisykles su Jungtine Karalyste (JK) prekiaujančios Lietuvos įmonės žino nedaug. Anot verslininkų, aišku tik tiek, kad atsiras muitai, reikės pildyti muitinės deklaracijas, tačiau kiek tai truks ir kaip visa tai atrodys – nežinia. LRT RADIJO kalbinti verslininkai sako, kad Senajame žemyne pagaminta produkcija bus neišvengiamai apmokestinta, o tai tik padidins konkurenciją su kiniška produkcija ir išaugins savikainos kaštus.

Tikisi minkštojo „Brexito“

Verslininko Vytauto Tumino valdomai įmonei JK yra trečia pagal dydį rinka. Akinių lęšius gaminančios bendrovės „Bod Lenses“ vadovas teigia, kad nors jau po mėnesio prekyba su šia šalimi pasikeis, aišku mažai kas.


„Akivaizdu, kad tas „Brexito“ neaiškumas kelia tam tikrų nerimo ženklų, – sako verslininkas V. Tuminas. – Yra daugiau nežinomybės, negu žinomybės. Ir ta nežinomybė vis tęsiasi.“

Nežinomybė tęsiasi tiek, kiek ir derybos dėl santykių tarp JK ir Europos Sąjungos (ES) – kelerius metus. Per šį laiką keitėsi derybininkai, valdžios, o pasaulį užklupo pandemija. Ir atrodo, kad greičiau pavyks paskiepyti milijardus žmonių, nei dviems pusėms susitarti dėl bendradarbiavimo.

Visi tikisi taip vadinamojo minkštojo „Brexito“. Tačiau jeigu atsiras tikimybė kietojo „Brexito“, turėsime visą puokštę ir muitų, ir patikros procedūrų, ir ženklinimo niuansų.

„Visi tikisi prekybos sutarties. Tai yra prioritetinis scenarijus. Visi tikisi taip vadinamojo minkštojo „Brexito“. Tačiau jeigu atsiras tikimybė kietojo „Brexito“, turėsime visą puokštę ir muitų, ir patikros procedūrų, ir ženklinimo niuansų“, – nuogąstauja akinių lęšius gaminančios bendrovės vadovas.

Prognozuoja vilkikų eiles

Nesvarbu, kietas ar minkštas bus „Brexitas“, nuo Naujųjų turės būti tikrinamos visos į JK įvažiuojančios, ir iš jos išvykstančios prekės. Pasikeitusias taisykles pirmiausia pajus siuntų tarnybos, kurios į Didžiąją Britaniją kasdien pristato tūkstančius siuntų iš užsienio.

JK taps trečiąja šalimi ES valstybėms, sako tarptautinių pervežimų ir Lietuvos siuntų rinkos lyderės „DPD Lietuva“ komunikacijos vadovas Tomas Vaišvila. „JK bus tokia pat, kaip kad šiuo metu yra Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), Rusija, Norvergija bei kitos šalys, kurios nepriklauso ES bendrijai“, – išsamiau paaiškina T. Vaišvila.

Visame pasaulyje veikianti siuntų kompanija ruošiasi abiems scenarijams, šviečia klientus, kokius dokumentus jiems reikės pildyti nuo sausio. Taip pat samdo naujų darbuotojų. „JK yra viena iš tų krypčių, kurios visąlaik buvo populiariausiųjų 10-tuke. Tiek iš Lietuvos, tiek ir į Lietuvą, – pabrėžia T. Vaišvila. – Tam samdysime papildomų žmonių, kurie apdoros tas siuntas ir jas ruoš JK, nes kiekiai yra nemaži ir daug didesni nei į kitas ne ES šalis.“

Šis judėjimas bus apsunkintas muitinės procedūrų, daugybės biurokratinių dalykų, popierizmo. Visa tai lėtins procesus.

O tai reiškia, kad prie Jungtinės Karalystės pasienio nusidrieks vilkikų eilės. „Tiesą pasakius, tuo net neabejojam, kad tikrai bus daug sumaišties. Pripažinkim, kad susisiekimas su JK yra galimas dviem būdais – tuneliu po Lamanšo sąsiauriu ir oro keliu. Tačiau jau dabar aišku, kad oro kelias tokių kiekių tikrai nesugebės nugabenti. Bet kokiu atveju, šis judėjimas bus apsunkintas muitinės procedūrų, daugybės biurokratinių dalykų, popierizmo. Visa tai lėtins procesus“, – nuogąstauja „DPD Lietuva“ komunikacijos vadovas.

Nors prognozuojama, kad eilės pasienyje per savaitę-kitą turėtų sumažėti, T. Vaišvila sako, kad sausio pradžia – nėra pats tinkamiausias laikas nesklandumams. Esą tuomet rinka dar pulsuoja po kalėdinės prekybos, vyksta dovanų grąžinimai, o tai – dar labiau apsunkina procesą.

Atsargoms kaupti – sandėlių stygius

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos įsteigta verslumą, tvarią ir modernią verslo plėtrą, startuolių ekosistemą bei eksportą Lietuvoje skatinanti agentūra „Versli Lietuva“ skaičiuoja, kad pasikeitus prekybos sąlygoms, su Britanija prekiaujančių įmonių eksporto sąnaudos išaugs nuo trijų iki penkių procentų.

„Deja, bet kol kas didesnio aiškumo nėra. Panašu, kad tas aiškumas neatsiras tol, kol nesibaigs derybos“, – neabejoja „Verslios Lietuvos“ Tyrimų ir analizės skyriaus vadovas Vadimas Ivanovas.

Anot jo, kokios bus naujosios taisyklės – nežino net patys britai, tad pasiruošti sunku visoms pusėms. Kai kurie gamintojai nuo nesklandumų bando apsisaugoti kaupdami prekių atsargas JK sandėliuose. Jų pradėjo trūkti dar pernai.

„Jeigu prekės iki sausio 1-osios dienos kirs ES ir JK sieną, atsidurs JK teritorijoje, jos galės būti realizuotos. Tas jau aišku dabar, – teigia V. Ivanovas. – Bet tai yra papildomi kaštai ir prieinamų sandėlių JK klausimas. Reikia pastebėti, kad sandėliavimo patalpų JK pradėjo trukti dar praėjusiais metais. Įmonės ėmėsi strategijos didinti atsargas toje rinkoje, su tikslu pasiruošti galimiems logistikos sutrikimams, ilgesnėms muitinės procedūroms ir panašiai.“

Aštrės konkurencija, keisis kainos

Britai mano, kad pigi produkcija iš užsienio kenkia vietos gamintojams, todėl jau dabar taiko didesnius mokesčius kai kurioms kiniškoms ar panašių šalių prekėms. Taip elgtis su Europos gamintojais iki šiol neleido narystė Bendrijoje, tačiau britams galutinai atsiskyrus – rankos bus atrištos.

Iš esmės padidės konkurencija tose prekių kategorijose ir taip išeis, kad gali tekti koreguoti kainas.

„Dabar taip išeis, kad JK pati tuos sprendimus priiminės ir bus laisva suvienodinti muitus, tarkim, Kinijos gaminiams iš plieno ir ES gamintojų gaminiams iš plieno. Tai reiškia, kad iš esmės padidės konkurencija tose prekių kategorijose ir taip išeis, kad gali tekti koreguoti kainas“, – prognozuoja V. Ivanovas.

Lęšius gaminančios bendrovės „Bod Lenses“ produkcijai nuo sausio bus taikomas 5 proc. muitas. Tuo metu vietos gamintojams papildomai mokėti nereikės. Įmonės direktorius V. Tuminas sako, kad lęšius gaminančių įmonių JK – nedaug, tad su didesne konkurencija susidurti galbūt ir neteks.

„Be abejo, kad atsiranda disproporcija, tačiau 5 proc. yra ta vieta, kur galima susiderinti su užsakovais ir surasti tą kompromisą, – viliasi pašnekovas. – Taip, rizikos yra. Bet žiūrint mūsų industriją, tai nėra labai pažangios bendrovės JK, susijusios su akinių lęšių gamyba. Yra vos keli stambesni gamintojai. Sakyčiau, grėsmė yra labiau minimali.“

Tačiau bendrovės, kurios tiesiogiai varžosi su stambiausiais JK gamintojais, be pasekmių neapsieis – dėl atsiradusių muitų padidėjus kainoms, jų produkcija gali būti išstumta vietos įmonių.

Nepaisant visų grėsmių, pašnekovai teigia ir toliau dirbsiantys JK – esą tai daug perspektyvų turinti rinka. „Versli Lietuva“ taip pat neabejoja – Jungtinė Karalystė ir po „Brexito“ išliks patrauklia rinka Lietuvos ir kitiems Europos Sąjungos gamintojams.

Apie tai, kaip verslas ruošiasi pokyčiams svarbioje Lietuvos partnerėje, klausykitės ir radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.