Verslas

2020.12.03 10:08

Po šią savaitę pasirodžiusių žinių apie dar vieną gedimą Astravo AE pagaliau prabilo Baltarusijos energetikos ministerija

atnaujinta 10.52
LRT.lt, BNS2020.12.03 10:08

Savo „Telegram“ kanale Baltarusijos energetikos ministerija pranešė, kad pirmajame Baltarusijos atominės elektrinės bloke neva buvo atliktas bandymas – siekiant išbandyti sistemas ir įrangą, buvo nuleistas garas, praneša belsat.eu. VATESI teigia, kad Lietuva negavo Minsko atsakymų apie Astravo AE aušinimo sistemą.

„Nustatytas poreikis papildomai koreguoti garo garsą sugeriančių dangčių veikimą“, – rašo ministerija.

VATESI: Lietuva negavo Minsko atsakymų apie Astravo AE aušinimo sistemą

Lietuva negavo Minsko atsakymo apie Astravo atominės elektrinės (AE) avarinės aušinimo sistemos būklę po to, kai joje galbūt įvyko incidentas. Minsko teigimu, ypatingų ar neįprastų įvykių nebuvo.

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) pranešė, kad artimiausiu metu ketina dar kartą kreiptis į Baltarusijos Ekstremaliųjų situacijų ministeriją paraginant teikti informaciją apie visus neįprastus įvykius, įskaitant ir galinčius sukelti visuomenės susirūpinimą.

VATESI antradienį paprašė Baltarusijos institucijų informacijos apie galimą pirmojo Astravo AE bloko rezervinės reaktoriaus aušinimo sistemos gedimą.

Pasak VATESI, Baltarusijos ministerija nurodė, kad kuro užkrovimo metu nebuvo įvykių, kurie galėtų būti klasifikuojami kaip ypatingi ar neįprasti. Tokį pat atsakymą gavo ir Baltarusijos nevyriausybinė organizacija „Ekodom“, pranešusi apie galimą incidentą.

LRT.lt primena, kad antradienį Baltarusijos nevyriausybinė organizacija „Ekodom“ pranešė apie avariją Baltarusijos AE pirmojo bloko atsarginėje aušinimo sistemoje.

„Ekodom“ skelbė, kad Astravo atominėje elektrinėje (AE) praėjusią savaitę buvo fiksuotas incidentas – buvo pažeista avarinė pirmojo reaktoriaus vėsinimo sistema. Lietuva dėl incidento kreipėsi į atsakingą Baltarusijos ministeriją, šalies institucijos jokios oficialios informacijos kaimyninės šalies negavo.

„Pasibaigus hidrotestavimui, AE įvyko didelė avarija. Pirmojo reaktoriaus avarinio aušinimo sistemos talpykla buvo pažeista dėl neatsidariusio vožtuvo, kai bandymų pabaigoje buvo išpumpuojamas skystis“, – rašė Baltarusijos nevyriausybinė organizacija, kartu paskelbdama ir Baltarusijos AE saugumo klausimais bendradarbiaujančios Baltarusijos antiatominės energetikos bendrovės pareiškimą.

Tačiau Baltarusijos energetikos ministerija nei paneigė, nei patvirtino šią informaciją.

„Bandymai bus tęsiami pagal numatytą tvarkaraštį. Šiuo metu pirmasis blokas yra prijungtas prie tinklo“, – teigiama ministerijos pranešime.