Verslas

2020.12.02 13:45

Vyriausybė priėmė sprendimą: kalėdinės mugės negalės vykti, prekybos centrų akcijos dings arba jų bus mažiau

būriuotis bus galima tik po du asmenis; atnaujinta 19.00
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.12.02 13:45

Dar tik prasidėjusios kalėdinės mugės prekybos centruose turės užsidaryti, o Kalėdinių ar kitų akcijų, kurios paskatintų pirkėjus dažniau užsukti į parduotuves, rekomenduojama nebeskelbti. Tokį sprendimą trečiadienį priėmė Vyriausybė.

Kaip LRT.lt nurodė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Lina Bušinskaitė, pakeitimai įsigalios nuo dokumento paskelbimo – ketvirtadienio.

Nutarime numatomas draudimas prekiauti laikinose prekybos vietose, kuris galiotų ir prekybos centruose veikiančioms mugėms, kai prekybininkų prekystaliai išdėstomi bendrose prekybos centro patalpose, praėjimuose, turgavietėse ar kitur.

„Atsiranda tam tikrų paslaugų ar tradicijų, kurios gali papildomai pritraukti žmones į prekybos centrus, prekybos vietas, siūlome nustatyti, kad visose parduotuvėse, prekybose centruose būtų draudžiama vykdyti prekybą laikinose prekybos vietose“, – Vyriausybės posėdyje teigė sveikatos apsaugos ministras, operacijų vadovas Aurelijus Veryga.

Šis nutarimas netaikomas prekybai maisto produktais, pirotechnikos priemonėmis, prekybos centruose nuolat veikiančioms vadinamosioms prekybos saloms ir prekybinėms salėms.

Be to, remiantis sugriežtintomis karantino priemonėmis, viešose vietose būriuotis bus galima tik po du asmenis. Iki šiol tai buvo leidžiama, kai grupelėje būdavo ne daugiau penkių asmenų.

Taip pat siūloma rekomenduoti visose parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose bei paslaugų teikimo vietose nenaudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemonių, pavyzdžiui, išpardavimų, nuolaidų valandų, degustacijų ir kt.

Tai, kaip nurodo pasiūlymą parengusi Sveikatos apsaugos ministerija, didina pirkėjų ir lankytojų srautus. Be to, pirkėjai konkrečioje vietoje būriuojasi konkrečiu, gana trumpu laiku.

Rekomendacija nerengti akcijų ar netaikyti kitų pardavimą skatinančių priemonių netaikoma internetinėms parduotuvėms.

Skvernelis: darbo laiko ilginimas – racionalu

Po Vyriausybės posėdžio vykusioje spaudos konferencijoje premjeras, paklaustas apie prekybos centrų darbo laiko trumpinimą, teigė, kad toks sprendimas nebuvo svarstomas. Anot jo, ekspertų įžvalgos rodo, kad tai galėtų duoti priešingą rezultatą – besibaigiant darbo laikui žmonės suskubtų į prekybos vietas ir dar labiau būriuotųsi.

Paklaustas, kaip vertina priešingą kai kurių prekybos tinklų idėją – ilginti darbo laiką – S. Skvernelis neatmetė, kad tai galėtų būti vienas iš pasirinkimų.

„Turime kliautis specialistai, kurie pasakytų, pateiktų tas gerąsias rekomendacijas. Yra įvairios nuomonės. (...) Darbo laiko trumpinimas, esant mūsų žmonių norui vis dar gyventi gana aktyvų socialinį gyvenimą, ką rodo paskutiniai mėnesiai, gali duoti atvirkščią efektą. Tas likusias keliolika valandų, kai [parduotuvės] dirbs, bus nekontroliuojamas arba sunkiai kontroliuojamas žmonių antplūdis.

Jeigu laikas bus prailgintas, tai irgi yra racionalu. Galbūt prekybos centrai tas iniciatyvas galėtų rodyti, atskiroms gyventojų grupėms buvo valandos skiriamos. Tai aš manau, kad pirmoji bangė parodė, kad jie elgiasi tikrai racionaliai ir konstruktyviai. Tikiuosi, akd taip elgsis ir toliau“, – kalbėjo premjeras.

„Pirma banga parodė, kad jie [prekybos tinklai – LRT.lt] elgiasi labai racionaliai ir konstruktyviai, manau, jie taip elgsis ir toliau“, – pridūrė S. Skvernelis.

Komentuodamas tai, kodėl buvo priimtas būent toks sprendimas, A. Veryga teigė, kad toks buvo Vyriausybės nutarimas. Jis taip pat pridūrė, kad griežtesnių priemonių, pavyzdžiui, tokių, kokios taikomos Latvijoje, niekas nesiūlė.

„Todėl, kad taip Vyriausybė apsisprendė. Toks sprendimas. Dėl akcijų ar panašių dalykų noriu priminti, kad panašus ar identiškas reglamentavimas, rekomendacija galiojo pirmojo karantino metu, jo buvo atsakingai laikomasi, jis puikiausiai veikė. Tikėkimės, kad ir šiuo metu, pritaikius tokią tvarką, jis duos savo efektą ir prekybininkai elgsis tikrai atsakingai“, – kalbėjo A. Veryga.

Konkurencijos taryba atkreipė dėmesį į neigiamas pasekmes

Konkurencijos tarybos vadovas Šarūnas Keserauskas atkreipė dėmesį, kad poveikio vertinimas dėl priemonės, susijusios su akcijų neskelbimu, nebuvo atliktas.

„Kitas dalykas, pati rekomendacija gana nekonkreti ir gali paskatinti (...) tarpusavio veiksmų derinimą“, – teigė Š. Keserauskas. Jo tvirtinimu, tokiu būdu galėtų būti apribota konkurencija.

Taip pat, sakė Š. Keserauskas, toks sprendimas galėtų paskatinti ir kasdienių prekių kainų didėjimą, kuris galėtų išlikti ilgesniam laikui.

„Žmonės vis tiek pirks dovanas ir ne visi persimes pirkti internetu. Tai klausimas – kiek tas srautas sumažės? (...) Dalis žmonių toliau eis pirkti kasdienių prekių“, – teigė Š. Keserauskas.

Sveikatos apsaugos ministras, reaguodamas į išsakytus klausimus, akcentavo, kad su akcijų skelbimu susijęs pakeitimas tėra rekomendacija.

„Jeigu tokiu principu priiminėtume karantino sprendimus (...), turbūt jokio sprendimo negalėtume priimti. Noriu priminti, kad tai – viso labo rekomendacija“, – pabrėžė A. Veryga.

Jo aiškinimu, tikslas – sumažinti kvietimus pasinaudoti tokiomis akcijomis, kaip „juodojo penktadienio“ išpardavimai, tačiau akcijos nėra draudžiamos. „Nematau čia jokios grėsmės“, – teigė A. Veryga.

Antrindamas premjeras S. Skvernelis tvirtino, kad, jeigu ekonominis interesas vertinamas kaip svarbesnis už sveikatą, jokios rekomendacijos neveiks.

„Jeigu dėl akcijų ir nuolaidų, kurios čia kažkam kelia galvos skausmą, tai, matyt, galėtų ir prekybininkai, jeigu jau tokia logika vadovaujantis, visa apimtimi reklamą daryti – perki du jogurtus už vieno kainą ir gauni nemokamai COVID-19 virusą. Būtų viskas aiškiai atskleista. Kviečiant į masinius išpardavimus, juoduosius penktadienius ar geltonuosius šeštadienius tą patį reikėtų pasakyti – gera kaina, bet potencialiai – ir nemokamas virusas. Loterija, kam pasiseks“, – komentavo S. Skvernelis.

Kaip nurodoma projekte, griežtinti karantino sąlygas siūloma atsižvelgiant į nepalankią COVID-19 ligos epidemiologinę situaciją Lietuvoje. Priemonėmis siekiama sumažinti žmonių būriavimąsi viešose vietose, prekybos ir paslaugų teikimo vietose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt