Verslas

2020.12.02 10:51

Apie incidentą Astravo AE pranešusios „Ekodom“ vadovė: tai gali įvykti, kai pamirštama atidaryti vožtuvą

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.12.02 10:51

Incidentas Astravo atominėje elektrinėje (AE), kai galimai buvo pažeistas atsarginės aušinimo sistemos bakas, galėjo kilti dėl to, kad nuleidžiant vandenį buvo pamiršta atidaryti vožtuvą, LRT RADIJUI sako apie incidentą pranešusios nevyriausybinės organizacijos „Ekodom“ vadovė Irina Suchij.

„Slėgis sukilti gali tada, kai pamirštama atidaryti vožtuvus nuleidžiant vandenį. Taigi reaktorius tebedirba, bet aušinimo sistema – ne. Tai, žinoma, ne pagrindinė aušinimo sistema, bet tai vis tiek svarbu. Dabar vyksta elektrinės saugumui grėsmę keliantys dalykai, apie kuriuos mes visą laiką kalbėjome. Apie tai niekam nesakoma, tai slepiama“, – LRT RADIJUI tvirtina I. Suchi.

Jos pastebėjimu, jeigu elektrinė priimtų sprendimą pakeisti pažeistą baką, tai prilygtų pripažinimui, jog toks incidentas įvyko. Ji taip pat atkreipia dėmesį – jeigu toks incidentas įvyko dėl to, kad darbuotojai užmiršo atidaryti vožtuvą, tai parodo, kokios kvalifikacijos žmonės dirba elektrinėje.

I. Suchij LRT RADIJUI tvirtina, kad organizacija kreipėsi į Branduolinės ir radiacinės saugos departamentą („Gosatomnadzor“), tačiau spalio 13-ąją gavo atsakymą, jog jokių incidentų nebuvo užfiksuota.

Atliekant bandymus darbuotojai nežino, kaip viską atlikti teisingai. Tai rodo, kad arba „Gosatomnadzor“ prastai valdo situaciją ir apie incidentą nežino, arba incidentas nuo jų slepiamas, arba jie žino, bet tai slepia nuo visuomenės

„Kai kurie dalykai gali nutikti, bet, kita vertus, jeigu bakas buvo pažeistas dėl to, kad buvo pamiršta atidaryti vožtuvą, tai kalba apie kvalifikaciją tų žmonių, kurie paleidinėja atominę elektrinę“, – teigia I. Suchi.

Jos teigimu, elektrinė turi kelias aušinimo sistemas, įskaitant ir atsarginę, todėl tai suteikia galimybę turėti kelias aušinimo sistemas, jeigu susiduriama su veikimo keblumais.

„Atliekant bandymus darbuotojai nežino, kaip viską atlikti teisingai. Tai rodo, kad arba „Gosatomnadzor“ prastai valdo situaciją ir apie incidentą nežino, arba incidentas nuo jų slepiamas, arba jie žino, bet tai slepia nuo visuomenės, – svarsto I. Suchi. – Taigi susirūpinimą pradeda kelti tai, kad kontrolės sistema neveikia visuose lygiuose. Ko tada galima tikėtis iš šios elektrinės? Jos veiklą privalu nutraukti. Jeigu veikla bus tęsiama, privalu atlikti auditą, patikrinti visus kanalus.“

Baltarusija informacijos nekomentuoja, VATESI kreipėsi dėl informacijos

LRT.lt primena, kad „Ekodom“ apie incidentą, kai galimai buvo pažeistas atsarginės aušinimo sistemos bakas, pranešė pirmadienį, o pirmuosius pranešimus apie tai pradėjo gauti dar rugsėjį ir spalį. Organizacija teigia informaciją gavusi iš kelių nesusijusių šaltinių. Iki šiol atsakingos Baltarusijos institucijos situacijos nekomentavo.

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) kreipėsi į Baltarusijos ekstremaliųjų situacijų ministeriją, siekdama gauti detalią informaciją apie lapkričio 30 d. Baltarusijos žiniasklaidoje minimos 1-ojo energijos bloko rezervinės reaktoriaus aušinimo sistemos gedimus, šios sistemos būklę ir galimų gedimų įtaką Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko saugos užtikrinimui vykdant jo paleidimo darbus.

VATESI akcentavo, kad, remiantis dvišaliu Lietuvos ir Baltarusijos susitarimu, valstybės yra įpareigotos nedelsiantis keistis svarbia informacija įvyks branduolinei avarijai arba šalies radiologinio monitoringo sistemai užregistravus jonizuojančiosios spinduliuotės dozės galios lygį, kuris gali būti pavojingas žmogaus sveikatai.

„Tarptautinėje bendruomenėje yra įprasta praktika, kad branduolinę elektrinę eksploatuojanti organizacija apie bet kokius neįprastus įvykius ar incidentus branduolinėje elektrinėje pirmiausiai informuoja savo bendruomenę (t. y Baltarusijos visuomenę), kad visiems būtų aišku ir suprantama kokio pobūdžio tai įvykis ir ar turi įtakos saugai. Šiuo atveju matome, kad Baltarusijos atsakingos institucijos nesilaiko jokių įsipareigojimų informuoti pirmiausiai šalia branduolinės elektrinės esančių gyventojų, tarptautinės bendruomenės bei kaimyninių šalių“, – LRT.lt nuordė VATESI atstovė Asta Mensonė.

Tarptautinėje bendruomenėje yra įprasta praktika, kad branduolinę elektrinę eksploatuojanti organizacija apie bet kokius neįprastus įvykius ar incidentus branduolinėje elektrinėje pirmiausiai informuoja savo bendruomenę (t. y Baltarusijos visuomenę), kad visiems būtų aišku ir suprantama kokio pobūdžio tai įvykis ir ar turi įtakos saugai. Šiuo atveju matome, kad Baltarusijos atsakingos institucijos nesilaiko jokių įsipareigojimų informuoti

Taip pat pagal šį susitarimą, institucijos pagal savo kompetenciją turi galimybę keistis informacija apie Baltarusijoje ir Lietuvoje esančių branduolinės energetikos objektų saugos būklę.

Radiacinės saugos centras (RSC) antradienį informavo, kad radiacinis fonas, remiantis pasienyje išdėstyto stočių tinklo duomenimis, nėra pakitęs.

LRT.lt primena, kad Astravo AE veiklą pradėjo lapkričio 3 d., tačiau jau lapkričio 8 d. Lietuvos operatorius „Litgrid“ fiksavo, kad elektros gamyba nustabdyta. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo padaryta dėl sprogusio vieno ar kelių transformatorių. Apie įvykį Baltarusija Lietuvos neinformavo, taip pat neteikė platesnių komentarų apie tai, kas elektrinėje įvyko. Darbą elektrinė atnaujino lapkričio 19-ąją.

Populiariausi