Verslas

2020.12.02 08:48

Cukraus mokesčio siūlymą Majauskas vertina skeptiškai: kitąmet jokių naujų mokesčių nebus

13-ai pensijai nepritars
Edvardas Kubilius, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.12.02 08:48

Kitų metų biudžeto projektą naujasis Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas vadina sudarytu aplaidžiai, skaičiuoja jame esant apie 1,5 milijardo eurų skylę. Tačiau žadama, kad jai užkamšyti nebus įvedinėjami jokie nauji mokesčiai ir nebus didinami esami.

LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ konservatorius M. Majauskas sakė, jog „net konservatyviai vertinant“ biudžeto projekte esama apie 1,5 mlrd. eurų trūkumo, vertinant prisiimtus įsipareigojimus ir buvusios valdžios pažadus.

„Nėra numatytas COVID-19 vakcinos įsigijimas, nėra numatyta mokėti priedus medikams, dirbantiems su kovidiniais pacientais, nėra finansavimo medikų algų augimui, nėra finansavimo švietimo darbuotojams tiek, kiek buvo pažadėta, matome karpomą finansavimą savivaldybių savarankiškoms funkcijoms, nėra finansavimo prastovoms ir subsidijoms verslui, patiriančiam išlaidas dėl karantino ir prastovų, nėra finansavimo pensijų indeksavimui tiek, kiek numato įstatymas“, – sakė Seimo narys.

Buvęs BFK pirmininkas, dabar komiteto narys Valius Ąžuolas pažymi, kad valdantieji turės galimybių biudžeto korekcijoms, kurios šiuo laikotarpiu dar tebevyksta kasmet, kai priimamas biudžetas.

„Stebina pasisakymas, kad biudžetas buvo formuojamas aplaidžiai – eilę metų gavome iš Europos Komisijos teigiamą biudžeto įvertinimą, o dabar girdėti, kad aplaidžiai. Visada taip būna, kad prieš pirmą svarstymą, Vyriausybei atnešus biudžetą į Seimą, tam tikrose srityse trūksta lėšų. Taip atsitiko, pavyzdžiui, ir pernai, po pirmo svarstymo Seimas pakoregavo biudžetą ir papildė, kokioms sritims reikia lėšų. Sugrįžęs į Vyriausybę biudžetas buvo pakoreguotas ir atneštas į antrą svarstymą su pakoreguotom reikalingom lėšom. Taip pat gali įvykti ir dabar“, – LRT RADIJUI sakė „valstietis“ V. Ąžuolas.

Pirmasis 2021 m. valstybės biudžeto svarstymas vyko praėjusį antradienį. Po jo projektas grąžintas Vyriausybei tobulinti, antrasis svarstymas numatytas gruodžio 17-ąją, po kelių dienų – ir jo priėmimas.

M. Majausko teigimu, naujų mokesčių kitų metų išlaidoms padengti neatsiras. Artimiausiu metu nebus rimtai svarstoma ir apie cukraus mokestį, apie kurio įvedimą siūlo diskutuoti „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Ši jau praeityje svarstyta idėja buvo priminta po diskusijos mokesčių klausimais prezidentūroje, vykusios pirmadienį.

„Aš manau, kad tai yra nesusipratimas, jokių naujų mokesčių dabar neįvedinėsime ir tikrai mokestinės bazės neplėsime“, – teigė M. Majauskas.

M. Majauskas LRT RADIJUI taip pat sakė, kad nepritars 13-osios pensijos iniciatyvai, pateiktai praėjusios kadencijos Seimo narių Vandos Kravčionok ir Zbignevo Jedinskio. Išmoka siektų 200 eurų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tam pritaria su išlygomis – siūlo diferencijuoti ją pagal pajamas, mat apie 90 tūkst. žmonių gauna papildomas išmokas, rentas.

Pasak BFK pirmininko, bus siekiama tvaraus ir palaipsnio kasmėnesinės pensijos augimo, o vienkartinei išmokai valdantieji nepritars.

„Pensininkai visą gyvenimą sunkiai dirbo ir nusipelno orios senatvės, kuri nepriklauso nuo politikų nuotaikų ir rinkiminių ciklų. (...) Aš manau, kad turi būti 12 pensijų, kurios turi augti, ir ateinančiais metais augs 9 proc., kiek numato įstatymai. Ir tikiuosi, kad augs ir toliau ir nereikės jokių 13 ar 15 pensijų, o užteks 12 pensijų, kurios nepriklausys nuo politikų geros nuotaikos“, – komentavo M. Majauskas.

Populiariausi