Verslas

2020.12.01 22:23

Nors nesaugių dujų balionų vis tiek teks atsisakyti, dabar nesuvilioja net kompensacijos

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.01 22:23

Didesnių nei trijų aukštų daugiabučių gyventojai iki 2022 -ųjų privalės atsisakyti dujų balionų. Tačiau Energetikos ministerijos duomenimis, pasinaudoti valstybės teikiama parama gyventojai pasinaudoti neskuba – manoma, kad šįmet bus panaudotas tik kiek daugiau kaip trečdalis iš numatytų 15 milijonų eurų paramos.

Kėdainių rajone, Akademijoje gyvenančių Andriulaičių virtuvėje dujų baliono nėra jau kelios savaitės. Šeimininkė maistą ruošia ant elektrinės viryklės. Vienam butui kompensuojama iki 600 eurų elektros instaliacijai sutvarkyti ir naujai viryklei įsigyti.

„Judėjo liaudis, pajudinti reikėjo, kiti buvo nenusipirkę, davėm terminą – buvo parašyta skelbimų lentoje iki to laiko įsigyti ir gauti kompensaciją. Visi sujudo, kad pinigų negaus“, – pasakoja Akademijos gyventojai Danutė ir Vidmantas Andriulaičiai.

Pasinaudoti valstybės teikiama parama dujų balionų keitimui gyventojai neskuba

Dujinių balionų atsisako ir dar keli daugiabučiai Akademijos miestelyje.

„Balionai seni, sunkiai kartais atsisuka, kartais užsisuka sunkiai ir ne vienas atvejis buvo, kai ieškojom, kur nuteka dujos. Taigi įkalbinėti tikrai nereikėjo, žmonės vienbalsiai priėmė sprendimą dalyvauti projekte“, – teigia namo įgaliotinė Birutė Ruzgienė.

Norinčiųjų atsisakyti dujų balionų, mažiau nei planavo Energetikos ministerija. Keisti juos į elektrą ar gamtines dujas turi dviaukščių su gyvenamosiomis mansardomis ir didesnių nei trijų aukštų daugiabučių gyventojai. Sprendimus priėmė maždaug pusė gyventojų. Kompensacijoms šįmet numatyta 15 milijonų eurų.

„Jau dabar skaičiuojame, kad bus pasinaudota tik šiek tiek daugiau nei trečdalis (kompensacijų – LRT.lt). Turėjome ir tokių atvejų, kur vis dėl to įvertino teikiamą paramą ir apsisprendė nedalyvauti, bet čia turbūt pasiteisinimo nėra, nes bet kokiu atveju tie daugiabučiai namai bus priversti pereiti iki 2023 metų prie saugesnių šaltinių“, – pabrėžia laikinasis energetikos viceministras Egidijus Purlys.

Kelis dešimtmečius dujų balionus į namus vežančio Vlado Vaštako knygelėje užsakymų netrūksta – per mėnesį vyras išvežioja apie 400 balionų, tačiau skambučių sako sulaukiantis vis mažiau.

„Kaimuose išnaikinti gyvuliai, tai čia jau didelis minusas. Jaunimas kaimuose neužsibus, jei jis yra, tai ant pusfabrikačių gyvas, jam dujos neaktualu“, – aiškina V. Vaštakas.

Nuo šių metų dėl saugumo dujų balionuose privalo būti įrengti apsauginiai vožtuvai, Energetikos ministerija planuoja, kad per dvejus metus būtų pakeisti seni ir nesaugūs balionai – tokių dar gali būti iki kelių šimtų tūkstančių.