Verslas

2020.12.01 14:01

Ant pakuočių aptikus koronavirusą, Kinija griežtina šaldyto maisto įvežimą

LRT.lt2020.12.01 14:01

Pasaulio maisto eksportuotojus verčia sunerimti naujausia Kinijos pasienio kontrolės tarnybų informacija. Aptikusi kelis koronaviruso atvejus ant šaldyto maisto pakuočių, Kinija siekia sumažinti viruso patekimo į šalį riziką ir griežtina įvežamo šaldyto maisto patikras, rašoma Žemės ūkio ministerijos pranešime.

Remiantis paskelbtu Kinijos valstybės tarybos kovos su COVID-19 prevencijos ir kontrolės planu, importuojamiems šaldytiems maisto produktams turi būti atliktas ir nustatytas neigiamas koronaviruso testas, dezinfekuotas transporto priemonės vidus ir išorinės maisto pakuotės. Jei atliktas testas teigiamas – produktai yra sunaikinami arba grąžinami siuntėjui.

Minėtame plane reikalaujama, kad logistikos įmonės, dirbančios su šaldytu maistu, griežtai tikrintų importuojamų šaldyto maisto produktų įforminimo dokumentus ir dezinfekuotų transporto priemones, laivus ir kitą transportavimo įrangą, o šaldyto maisto sandėliai – registruotų ir saugotų įrašus apie į jį įvežtą ir išvežtą šaldytą maistą mažiausiai 2 metus.

Į Šanchajų įvežamam šaldytam maistui nuo š. m. lapkričio 16 d. įsigaliojo specialių reikalavimų sąrašas. Visiems Šanchajuje saugomiems, perdirbamiems, parduodamiems šaldyto maisto produktams turi būti atlikti COVID-19 testai, dezinfekuota išorinė pakuotė bei išduotas dezinfekcijos sertifikatas.

Šanchajus ir Tianjinas yra didžiausi Kinijos šaldytų prekių uostai, į kuriuos atkeliauja 60-70 proc. viso šios šalies mėsos importo. Oficialiai šaldyto maisto importas nėra draudžiamas nei Šanchajaus, nei Tianjino uostuose, tačiau patikrinimo procedūra ypač sugriežtinta. Vis dėlto, neoficialių šaltinių duomenimis, šiuose uostuose šaldyto maisto konteineriai yra nepriimami, o kituose Kinijos uostuose importo procesas vyksta ypač lėtai.

Tokia besiklostanti situacija ypač sulėtino prekių judėjimo procesą: atvežtas šaldyto maisto konteineris turi praeiti muitinės patikrinimus (prie įprastinių muitinės kontrolės procedūrų papildomai prisidėjo dezinfekavimas, kuris užtrunka mažiausiai 7 val.), tada prekės vežamos į šaldymo sandėlius, kur yra atliekamas COVID-19 testas (testavimą gali atlikti tik atrinktos 29 kompanijos) ir tik po neigiamo testo prekes leidžiama teikti pardavimui.

Situacija avialinijose taip pat sudėtinga. Europos avialinijos nėra pasirengusios naujiems reikalavimams, nes nebuvo jokio išankstinio perspėjimo apie planuojamus pakeitimus. Šiuo metu dauguma jų atsisako priimti maisto krovinius.

Į Kiniją maisto prekes eksportuojančių Lietuvos įmonių patirtis rodo, kad šiuo metu visas šaldytas ir nešaldytas maistas yra griežtai tikrinamas, prašoma papildomų dokumentų, detalios informacijos apie produktus.