Verslas

2020.12.01 10:27

Majauskas: daugiausia mokesčių atidėti prašo sėkmingiausios šalies įmonės – didžiausi prekybininkai ir turtingiausi žmonės

Jonas Deveikis, LRT.lt, BNS2020.12.01 10:27

22 tūkst. nuo koronaviruso krizės nukentėjusių įmonių negali laiku sumokėti mokesčių ir prašo Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) juos atidėti. Iš jų net 109 bendrovės yra didžiosios mokesčių mokėtojos, o parlamentaro Mykolo Majausko teigimu, mokesčių į valstybės biudžetą kol kas nesumokėjo turtingiausi šalies verslininkai. 

Antradienį Seimo biudžeto ir finansų komitete (BFK) VMI vadovė Edita Janušienė pristatė inspekcijos teikiamą pagalbą dėl COVID–19 nukentėjusiems juridiniams asmenims.

E. Janušienės teigimu, visų įmonių įsiskolinimas VMI šiuo metu siekia 741 mln. eurų, o įmonių, kurios į šalies biudžetą sumoka daugiausiai mokesčių – 220,9 mln. eurų.

BFK komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas pažymi, kad tarp jų patenka ir šalies turtingiausi žmonės, todėl, siekiant išvengti piktnaudžiavimų, VMI turėtų paviešinti sąrašą įmonių, kurios yra skolingos.

„Tos mokestinės nepriemokos, kaip aš matau, yra suteiktos sėkmingiausioms Lietuvos įmonėms, kurių savininkai yra turtingiausi Lietuvos žmonės. Žiūriu į dešimtuką įmonių, kurioms yra suteiktos mokestinės nepriemokos ir matau, kad tarp jų yra 16 vietoje turtingiausias Lietuvos žmogus, 4 vietoje, 34 vietoje, 70 vietoje ir daug kitų. Aš nesakau, kad tie žmonės neturi sulaukti valstybės pagalbos. Man tik įdomu, ar jiems teikiant pagalbą, nėra jokio piktnaudžiavimo“, – Seimo biudžeto ir finansų komitete klausė M. Majauskas.

Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovės E. Janušienės teigimu, atidedama VMI įmokų mokėjimą inspekcija nevertina, ar įmonės akcininkai yra turtingiausi Lietuvos žmonės.

„Buvo vertinami įmonės veiklos rodikliai. Šiuo atveju mes negalėtume kalbėti tik apie tai, ar įmonė sėkminga, ar buvo sėkminga kažkada anksčiau. Kalbama apie tai, ar ta įmonė buvo paveikta. Tokiu požiūriu mes ir vertinome“, – aiškina ji.

VMI neskelbia, kokioms įmonėms ir kiek mokesčių atidėta,

„Mokestinė nepriemoka nėra laikoma paslaptimi. Tačiau šiuo atveju yra atidėjimas, kas nėra laikoma mokestine nepriemoka. Todėl šiuo metu mes negalėtume viešinti įmonių sąrašo, kurioms yra atidėtos VMI įmokos.“

VMI vadovė E. Janušienė taip pat pažymėjo, kad paviešinus įmonių sąrašą, kurios yra skolingos VMI, jos susidurtų su sunkumais viešuosiuose pirkimuose.

Tarp įmonių, atidėjusių daugiausiai mokesčių VMI, M. Majausko teigimu, patenka ir šalies prekybos centrai: Jeigu tie prekybos centrai kažkurio momentu susidūrė su sunkumais, bet po to atsigavo, ar yra kažkaip keičiama nuostata, kad jie jau gali susimokėti tuos mokesčius. Matau, kad vieni prekybos centrai yra tame sąraše, o kitų nėra“, – pridūrė jis.

Tarp daugiausiai mokesčių nesumokėjusių įmonių VMI patenka didmeninės ir mažmeninės prekybos įmonės bei variklinių ir transporto priemonių ir motociklų remonto įmonės. Jos VMI kol kas nesumokėjo apie 444 mln. eurų.

VMI duomenimis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įsiskolinimas siekia 532 mln. eurų, gyventojų pajamų mokesčio (GPM) – 101,1 mln. eurų, pelno mokesčio – 60,6 mln. eurų, akcizų – 27,2 mln. eurų.

Didžiausios šalies įmonės laiku nesumokėjo 15,3 mln. eurų GPM, 10,3 mln. eurų pelno mokesčio, 25,5 mln. eurų akcizų, apie 150 mln. eurų PVM.