Verslas

2020.11.30 12:49

Uždaryti prekybos centrų kol kas nebus siūloma, tačiau svarstomas naujas draudimas – reklamuoti akcijas ir išpardavimus

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.11.30 12:49

Vertindamas savaitgalį vykusius išpardavimus prekybos centruose, laikinai sveikatos apsaugos ministro pareigas einantis Aurelijus Veryga pirmadienį pranešė, kad dėl neraminančios COVID-19 situacijos šalyje bus siūloma drausti reklamuoti akcijas ir išpardavimus.

Nors dalis prekybos centrų ėmė atsakingiau prižiūrėti klientų srautus, tą galima pasakyti ne apie visus, pastebi A. Veryga.

„Girdime reklamas, kvietimus su konkrečiomis nuolaidomis konkrečiose parduotuvėse ir tik reklamos pabaigoje pasakoma, jog galima apsipirkti ir el. parduotuvėje. Žmonėms reklamuojamos nuolaidos tikrai nepadeda valdyti situacijos prekybos centruose.

COVID-19 situacija Lietuvoje: siūloma ankstinti moksleivių atostogas, svarstomi nauji draudimai

Kai kuriuose (prekybos centruose – LRT.lt) tikrai elgiamasi atsakingai, stengiamasi valdyti atvykstančiųjų srautus, pavyzdžiui, automobilių stovėjimo aikštelėse, bet tikrai taip nėra visur, todėl viena iš priemonių yra nekviesti žmonių į išpardavimus.

Pasinaudodamas situacija, noriu pakartoti, kad yra galimybė apsipirkti nuotoliniu būdu. Jeigu norite įsigyti artimiesiems dovanų, jas galima nusipirkti nebūtinai važiuojant į prekybos centrą“, – akcentuoja A. Veryga.

Atsakydamas, kodėl nebėra svarstomas prekybos centrų darbo laiko ribojimo klausimas, A. Veryga sako pastebintis ir gerų pavyzdžių, kai prekybos centruose yra laikomasi saugumo priemonių, todėl mano, kad galimybė apsipirkti saugiai egzistuoja.

„Šį savaitgalį teko lankytis viename iš prekybos centrų, kai pasitiko turbūt penki apsaugos darbuotojai, kurie skaičiavo įeinančiuosius, visiems matavo kūno temperatūrą, buvo dezinfekuojamos rankos ir labai atsakingai žiūrima į reikalavimus prekybos vietoms. Manau, kad tai yra įmanoma įgyvendinti visur, todėl galima kalbėti apie galimybę saugiai apsipirkti.

Bėda yra išpardavimai, akcijos, dėl ko šiandien buvo siūloma priimti sprendimus, kurie neleistų kviesti žmonių į tokius savotiškus laiko praleidimus ir medžioti nuolaidas ar išpardavimus, ateinant fiziškai į parduotuvę, nes tai galima padaryti nuotoliniu būdu“, – komentuoja A. Veryga.

Karantiną nusprendė pratęsti

Praėjusią savaitę ministrų kabinetas nutarė, kad visoje šalies teritorijoje įvestas karantinas turi būti pratęstas iki gruodžio 17 dienos imtinai.

Antrasis visuotinis karantinas šalyje buvo įvestas lapkričio 7-ąją ir, kaip buvo numatoma, turėjo baigtis lapkričio 29-ąją. Tačiau negerėjant epidemiologinei situacijai, nutarta jį pratęsti. Kaip anksčiau teigė A. Veryga, pirminė idėja buvo karantiną pratęsti mėnesiui – iki Naujųjų metų. Vis dėlto tokio pasiūlymo buvo atsisakyta, paliekant teisę dėl to spręsti naujai Vyriausybei.

Vyriausybės nutarime numatoma, kad karantinas galios iki gruodžio 17 dienos 24 val. Kitaip tariant, jei nebus dar kartą pratęstas, karantinas nustos galioti gruodžio 18 dieną.

„Nors matome tam tikrą atvejų skaičiaus augimo sulėtėjimą, bet vis dėlto turime sudėtingą situaciją“, – Vyriausybės posėdyje sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Per karantiną ribojama kino teatrų, restoranų, sporto klubų, baseinų ir kitų įstaigų veikla. Tiesa, nors karantinas ir buvo pratęstas, švelninamos kai kurios jo sąlygos. Muziejų ir galerijų lankymas leidžiamas ne didesnėmis nei dviejų asmenų grupėmis (išskyrus šeimas), jei bus užtikrintas 10 kvadratinių metrų plotas vienam lankytojui ir laikomasi ne mažesnio kaip dviejų metrų atstumo tarp asmenų ar grupių.

Taip pat leidžiamos ne daugiau kaip dviejų asmenų ar vienos šeimos ekskursijos, jei užtikrinamos visos kitos ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos taisyklės.

Teiks paramą

Verslininkams, kurie dėl karantino patirs sunkumų, žadama valstybės pagalba. Praėjusią savaitę buvo priimtas nutarimas paramą teikti verslui, jeigu pareiškėjo apyvarta per metus – nuo kovo iki spalio mėnesio – sumažėjo 30 ar daugiau proc. Taip pat buvo sutarta dėl galimos finansavimo sumos – iki 150 mln. eurų, kurie galėtų būti skirti subsidijoms išmokėti.

Pristatydama informaciją apie pagalbos verslui priemones ir jų koncepciją, ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka pirmadienį sakė, kad subsidijų tikslas – padėti mažoms arba vidutinėms įmonėms įveikti pandemijos pasekmes, skatinti apyvartines lėšas ir išsaugoti likvidumą.

„Mūsų skaičiavimais, tinkamų pareiškėjų skaičius gali siekti iki 64 tūkst. Tinkami pareiškėjai yra mažos ar vidutinės įmonės, kurių ūkinės veiklos vieno mėnesio apyvarta sumažėjo 30 proc. ir daugiau. Taip pat įmonės, kurios pradėjo veikti iki šių metų kovo 16 dienos, iki pirmojo karantino pradžios, bet dar neturi pakankamai apyvartos, kad būtų galima patikrinti jų rezultatą. Jei šios įmonės yra įtrauktos į dėl karantino ribojamų ūkinių veiklų sąrašą, tokia įmonė yra taip pat tinkamas pareiškėjas“, – aiškina J. Rojaka.

Procentas būtų skaičiuojamas nuo 2019 m. sumokėto GPM, sako J. Rojaka: „Atsižvelgiant į finansavimo galimybes, ministrų kabinete buvo sutarta, kad šis procentas galės siekti iki 25 proc. Grindys – minimali išmoka – 500 eurų, lubos, kurios nustatomos pagal Europos Komisijos (EK) komunikatą, iki 800 tūkst. eurų, t.y. skaičiuojama visa gauta pagalba.“

Anot J. Rojakos, kaip ir mikrosubsidijų atveju, į įgyvendinimo schemą bus įtrauktos tiek Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), tiek Ekonomikos ir inovacijų ministerija, tiek Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA), tačiau pareiškėjui paraišką reikėtų pildyti būtent VMI sistemoje, akcentuoja viceministrė. Ji primena, kad vidutinio dydžio įmonėms būtina patikrinti sunkumų patyrimą 2019 metų pabaigoje. „Tam būtina pateikti Registrų centro finansinę atskaitomybę“, – sako ji.

Populiariausi