Verslas

2020.11.30 10:21

„Lietuvos cukraus“ bankrotas Suvalkijos runkelių augintojus stumia į nežinią

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.30 10:21

Dėl paskelbto bankroto bendrovei „Lietuvos cukrus“, kuri valdo fabriką Marijampolėje, Suvalkijos ūkininkai kol kas nežinioje dėl kitų metų pavasario – ar fabrikas veiks, kiek žaliavos ir išvis ar jos reikės. Bankroto administratorius ramina – esą teisme besiginčijančios pusės, savininkai ir kreditoriai, suinteresuoti, kad fabrikas nenutrauktų veiklos.

Pasak cukrinius runkelius auginančio žemės ūkio kooperatyvo vadovo Almanto Pališkio, dėl prastėjančio oro runkelius vis sunkiau nukasti. Nukasus ir laikant juos kaupuose, krinta svoris, mažėja cukringumas. O jeigu užšaltų ir po to staigiai atšiltų, iš runkelių liktų tik košė.

Žaliavos priėmimas į bankrutuojantį cukraus fabriką prasidėjo trimis savaitėmis vėliau nei įprastai ir baigsis sausio viduryje. Žemdirbiai tikisi, nežiūrint teismo procesų, kad už priduotą žaliavą bus sumokėta laiku ir pavasarį laukų neteks užsėti kitomis kultūromis.

Žinios. Šalies didmiesčiuose perpus mažiau žmonių keliauja viešuoju transportu

„Šiam laikotarpiui fabriko ateitis priklausys nuo to, kaip šiemet atsiskaitys, visi turi nerimą, kas parduos produkciją ir kas atsiskaitys už suvežtą produkciją“, – sako Marijampolės žemdirbių sąjungos pirmininkas Sigutis Jundalas.

Už „Lietuvos cukraus“ valdymą atsakingas nemokumo administratorius Tadas Kelpšas saldžiųjų šakniagumbių augintojus ramina, kad kasdien priimama po du 2 400 tonų runkelių ir kol kas apie fabriko uždarymą nekalbama. Runkelių auginimo sutartys su žemdirbiais bus pasirašomos pasibaigus šių metų žaliavos priėmimui.

„Sutartys pasirašomos vasario mėnesį, tai iki vasario mėnesio kreditoriai turės aiškumą dėl tolimesnio fabriko veiklos ir iki to laiko ūkininkams bus aišku, kaip veikti“, – sako T. Kelpšas.

Ūkininkai sako, kad būtų gaila atsisakyti cukrinių runkelių auginimo.

„Pragyventume, bet būtų gaila šitą šaką prarasti, tiek metų dirbam, mokam tvarkytis, ji gerai prižiūrint yra pelninga kultūra. Daugiau-mažiau vis tiek iš jos galima daugiau gauti iš hektaro nei auginant rapsus“, – sako „Marijampolės regiono cukrinių runkelių“ vadovas Almantas Pališkis.

Dėl ne pirmus metus kylančių nesklandumų žemdirbiai jau pernai mažino cukrinių runkelių plotus. Marijampolės regione jų sumažėjo trimis šimtais hektarų.