Verslas

2020.11.28 20:48

Pavojingų medicininių atliekų kiekis išaugo kelis kartus, tačiau iš gyventojų jos nerenkamos: tai kainuotų papildomai

Aina Mizgirdė, Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.28 20:48

Per koronaviruso pandemiją pavojingų atliekų tvarkymo įmonės „Toksika“ darbų apimtys išaugo kelis kartus. Didžiosios šalies ligoninės skaičiuoja dvigubai išaugusias medicininių atliekų tvarkymo sąnaudas. O gyventojų išmetamos panaudotos apsaugos priemonės nugula sąvartynuose. Jas būtų galima surinkti, tačiau, pasak Aplinkos apsaugos ministerijos, žmonėms tai kainuotų papildomai.

Pastaraisiais mėnesiais į pavojingų atliekų tvarkymo įmonę Šiaulių rajone gabenami rekordiniai koronavirusu infekuotų atliekų kiekiai. Per lapkritį čia sudeginta 100 tonų, gruodį, prognozuojama, dar daugiau.

„Šitos atliekos yra kaip viruso barometras, kuris atspindi realią situaciją Lietuvoje. Per spalį–lapkritį mes priėmėme ir sutvarkėme dvigubai daugiau, negu įprastai medicininių atliekų, kurios priskiriamos pavojingų atliekų sektoriui“, – teigia „Toksikos“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas.

„Toksikoje“ įrengta linija yra vienintelė Baltijos šalyse galinti utilizuoti medicinines atliekas, prie jų neprisiliečiant žmogui. Net ketvirtadalis jų atkeliauja iš Santaros klinikų. Ne ką mažiau atvežama ir iš Šiaulių regiono ligoninių.

„Iš medicininių atliekų tai yra antros pagal brangumą, jas sutvarkyti. Lyginant tuos pačius liepos ir spalio mėnesius išlaidos medicininių atliekų tvarkymui išaugo daugiau, negu 40 procentų“, – tikina Šiaulių ligoninės atstovė Audronė Valantinaitė.

Tačiau į „Toksiką“ atkeliauja ne visos infekuotos atliekos. Jos iš gyventojų nerenkamos ir keliauja į sąvartynus. Bendrovės vadovas sako, kad jas būtų galima apvažiuojant iš gyventojų surinkti, jei būtų parengta speciali tvarka.

„Tai turėtų prasidėti nuo kaukių rinkimo masinio susirbūrimo vietose, gal prekybos centruose, gal stotyse, gal kur kitur, bet tai turėtų būti renkama centralizuotai, tikrai šitos kaukės ir kitos apsaugos priemonės neturėtų patekti į komunalinių atliekų srautą“, – sako A. Dirvinskas.

„Nėra duomenų, kad koronavirusinė infekcija plistų per atliekas. Tokios atskirai renkamos atliekos, natūralu, kad brangiau kainuotų. Ir gyventojam tai būtų įtraukiama į vietinę rinkliavą“, – kalba Aplinkos apsaugos ministerijos atstovė Agnė Bagočiūtė.