Verslas

2020.12.05 20:34

Prognozuota sandorių rinkos krizė nekilo: pirkimai ne tik nesustojo, jų įvyksta net daugiau

Irma Janauskaitė, LRT RADIJO laida „Aukso amžius“, LRT.lt2020.12.05 20:34

Advokatų bendrijos „ILAW“ partnerė Džiuginta Balčiūnė LRT RADIJUI sako, kad, nepaisant to, jog per vienus finansinius metus turime jau antrą COVID-19 pandemijos bangą, įmonių įsigijimų sandorių rinką stebėti yra labai įdomu. Pasak jos, nors rinkoje tvyro įtampa ir neapibrėžtumas, sandorių skaičius ne tik nemąžta, bet ir auga.

Sandorių augimas – stiprus

Dalis verslų kasmet pereina į kitas rankas ir klesti. Dalis nunyksta, prijungti prie kitų kompanijų. Skaičiuojama, kad iki vidurvasario Lietuvoje įvyko mažiausiai pusšimtis sandorių. Rudenį buvo prognozuotas įsigijimų bumas, o rinkoje jau atsirado nauja sąvoka – įmonės vertė po koronaviruso.


Finansų analitikų asociacijos (FAA) narė Daiva Rakauskaitė pastebi, kad šiais metais verslo sandorių tik daugėja. Ji atkreipia dėmesį, kad FAA skaičiuoja ne visus sandorius. „Fiksuojami stambiausi sandoriai. Dar yra daugybė smulkių sandorių, vadinamųjų startuolių. Tokie sandoriai Finansų analitikų asociacijoje nėra registruojami, kad žmonės savarankiškai juos registruoja, – sako D. Rakauskaitė. – Vienareikšmiškai matome, kad šiais metais sandorių augimas yra stiprus.“

Stambiais sandoriais, apie kuriuos kalba FAA narė, laikomi pusę milijono eurų viršijantys verslo sandoriai.

Nuo krizės išgelbėjo piniginė injekcija

Dar iki COVID-19 pandemijos pastebėjome, kad rinkoje yra labai daug laisvų pinigų, sako D. Rakauskaitė. Pasak jos, investuotojai dar metų pradžioje turėjo didžiulį pinigų rezervą. „Matyt, tie rezervai jau tada buvo svarstomi įvairiems įsigijimams, – spėja pašnekovė. – Ir štai atėjo krizė, tiksliau, COVID-19 pandemija, kai šiek tiek sustojo sandorių įgyvendinimas.“

Šalys galbūt nuogąstavo, kad prasidės nauja finansų krizė, sako D. Rakauskaitė. Tačiau, anot jos, krizei įveikti buvo skirta pakankamai pinigų.

„Taigi tie pinigai, dalis jų pasiekė įmonių savininkus. O tada jau natūralu, kad vieni pradėjo žvalgytis pigesnių verslų, kiti manė, kad tuos gautus pinigus verta investuoti, nes po to kainos tikrai kils – pinigų masė rinkoje padidėjo“, – susidariusią finansinę situaciją pandemijos pradžioje komentuoja FAA narė.

Rekordiniai pasiekimai

Advokatų bendrijos „ILAW“ partnerė Džiuginta Balčiūnė sako, kad, nepaisant to, jog per vienus finansinius metus turime jau antrą COVID-19 pandemijos bangą, rinką stebėti yra labai įdomu. Pasak jos, nors rinkoje tvyro įtampa ir neapibrėžtumas, sandorių skaičius ne tik nemąžta, bet ir auga.

„Standartiškai tikimasi, kad paskutinis, ketvirtasis, metų ketvirtis bus aktyviausias. Tai lemia paprastas kriterijus – finansinių metų pabaiga. Bendrovės nori uždaryti savo finansinius metus, juos baigti kokiu nors sandoriu – verslo įsigijimu ar perleidimu. Žinoma, tai lemia bendrovės finansai“, – sako D. Balčiūnaitė.

Nepaisant FAA registro, absoliučios statistikos, kas vyksta Lietuvos sandorių rinkoje, nėra, tvirtina advokatė. „Pavienės advokatų kontoros skelbia savo sandorius. „Verslo žinios“ mėgina sisteminti informaciją tam tikruose segmentuose ir skelbia savo išvadas. Labai gerai, kad FAA turi savo įrankį, padedantį rinkti duomenis, – sako D. Balčiūnaitė. – Mes matome, kad asociacija stambina vertę.

Peršasi išvada, kad sandorių rinka ne tik nesustojo, bet ir sieks arba lenks rekordinius 2019 m. rodiklius.

Iki 2019 m. buvo renkami duomenys sandorių, kurių vertė siekė iki 100 tūkst. eurų, o 2020 m. kartelė pakilusi iki 300 tūkst. eurų. Jeigu lyginsime 2019 metų pirmo pusmečio absoliutų sandorių skaičių, kai ir vertė dar buvo mažesnė, tai turėjome 59 sandorius. O štai 2020-ųjų pirmą pusmetį sandorių skaičius, net ir pakėlus kartelę, padidėjo net iki 63. Peršasi išvada, kad sandorių rinka ne tik nesustojo, bet ir sieks arba lenks rekordinius 2019 m. rodiklius.“

Investuoja ir į bankrutuojančius verslus

Sandorių rinka yra gyva, tačiau gana pakitusi, sako D. Balčiūnaitė. Tai, anot jos, yra pandemijos pasekmė. Advokatė pastebi, kad žymiai pabrango logistikos centrai. „Buvo investuotojų, kurie sakė niekada neinvestuosią į logistikos centrus, o dabar ne tik investuoja, bet ir dar daugiau moka už tuos pačius verslus.

Džiugu, kad ir viešbučių rinka nemerdi. Planuojami nauji viešbučių įsigijimai ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse. O šiaip pirmauja IT įmonių pardavimas, taip pat paslaugų, gamybos ir prekybos sektorių įmonių pardavimas“, – teigia D. Balčiūnaitė.

Buvo investuotojų, kurie sakė niekada neinvestuosią į logistikos centrus, o dabar ne tik investuoja, bet ir dar daugiau moka už tuos pačius verslus.

Advokatė įvardija vieną įdomų sandorį, kai bankroto byla buvo keliama vienai siuvimo įmonei Ukmergės rajone. „Ta siuvimo įmonė siuvo prekių ženklų rūbus tarptautinėms rinkoms. Susidūrė su sunkumais. Buvo iškelta bankroto byla. Įdomu tai, kad atsirado nemažai norinčiųjų investuoti į tokį bankrutuojantį verslą.

Bendrovė turėjo apie 100 darbuotojų, – pasakoja D. Balčiūnaitė. – Mes, advokatai, džiaugiamės, kad ne tik pavyko sudaryti pelningą sandorį, bet ir socialinis aspektas buvo – išgelbėta bendrovė, ji tęs veiklą ir, svarbiausia, bus neprarastos darbo vietos.“

Plačiau apie įmonės įsigijimų sandorius – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.