Verslas

2020.11.26 22:05

Liūdnos dienos ūkininkams, dėl europinių pinigų imituojantiems veiklą: nesąžiningi neteks išmokų

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.26 22:05

Sparčiai didėjant auginamų daržovių deklaruojamiems plotams, kontroliuojančios institucijos nusitaikė į ūkininkus, bandančius imituoti veiklą ir gauti europinę paramą. Nesąžiningai ūkininkaujantys neteks beveik 200 tūkstančių eurų išmokų. Žemės ūkio ministerija kitąmet žada keisti tvarką – įpareigoti ūkininkus turėti produkcijos realizavimo dokumentus. 

Šalia Marijampolės daržoves auginanti Vilija sako, kad šeimos ūkyje iki pavasario neliks nė vieno užauginto moliūgo, kopūsto ar morkos – visos daržovės bus perdirbtos. Nes tokio moliūgų kiekio parduoti turguje, anot ūkininkės, neįmanoma.

Daržovių augintojams – įpareigojimai turėti produkcijos realizavimo dokumentus

„Mes esame mažiukai – šeimos ūkis, viską perdirbame. Taigi mūsų užauginti moliūgai įlenda į pyragus, troškinius, duonos gaminius“, – teigia Marijampolės savivaldybės ūkininkė Vilija Žemaitienė.

Šiemet žemdirbiai itin daug deklaravo krapų, valgomųjų ridikų. Moliūgų daugiau negu kopūstų ir morkų. Nacionalinė mokėjimo agentūra, patikrinusi daugiau nei tūkstantį hektarų atvirame grunte deklaruotų plotų, rado pažeidimų.

Daugiau nei pusėje daržovės išvis nepasėtos, kitur likęs derlius nuo praėjusių metų, laukai užžėlę. Tačiau nesąžiningai ūkininkaujančių žemdirbių duomenų valdininkai neatskleidžia.

Varėnos rajone moliūgus trisdešimtyje hektarų ekologiškai auginantis Darius Čeikus taip pat buvo patekęs į tikrinimų karuselę, nors pažeidimų ūkyje ir nenustatyta.

„Buvo neplaninė patikra, nes per NMA agro programėlę buvo užfiksuotas pažeidimas pas mane, kad neva naudojama chemija, tai buvo neplaninė patikra, kurios metu nieko nerado pas mane“, – sako Varėnos rajono ūkininkas D. Čeikus.

Daržovių augintojų asociacija tikina esanti už konkurenciją tarp ūkininkų, tačiau sąžiningą. Esą susietas išmokas gauna ir nesąžiningi ūkininkai, neįdėdami didelių pastangų.

„Suma pinigų yra ta pati kiekvienais metais. Todėl tiems augintojams, kurie augina prekinę produkciją, kurie pasėja pasėlius, prižiūri, nuima, paruošia produkciją pardavimui, ją sandėliuoja ir teikia vartotojui, jiems yra nuostolis, jie patiria didesnes išlaidas, o, kai atsiranda daug išmokų medžiotojų, jos mažėja“, – sako Daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė.

„Gal ne visi galvoja, kaip apsukti apie pirštą, bet kiekvienas galvoja, kaip pagerinti žemes, bet aš manau, kad jeigu sukuriamos taisyklės leisti šitaip ūkininkauti, tai turi būti ir priemonės, kaip kontroliuoti“, – savo nuomonę dėsto Nederlingų žemių naudotojų asociacijos pirmininkė Danutė Karalevičienė.

Žemės ūkio ministerija tikina, kad imituojantys ūkininkavimą žemdirbiai šiemet neteks beveik 200 tūkstančių paramos, o kitąmet imsis ir kitų priemonių, pavyzdžiui, prašys pateikti produkcijos realizavimo įrodymus.

„Pirmasis žingsnis yra suformuluoti prevencinius veiksmus, kad nereikėtų po deklaravimo važinėti po laukus, būtent iki deklaravimo būtų galima užkirsti kelią būsimam piktnaudžiavimui“, – teigia ministerijos atstovas Tadas Švilpauskas.

Paprasčiausias būdas, anot valdininkų, įpareigoti ūkininkus iki daržovių derliaus nuėmimo per mobiliąją programėlę teikti daržovių laukų nuotraukas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt